TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 31 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 31 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

birgun 310117Birgün: Trump yapınca gıkları çıkmadı

Her fırsatta ‘dünya beşten büyüktür’ diye efelenen, İslamofobi üstünden din istismarcılığı yapan Saray ve AKP hükümeti Trump’ın yedi İslam ülkesine ABD’ye giriş yasağı koymasına karşı sessizliğini koruyor.

ABD’nin 45’inci Başkanı Donald Trump’ın “ulusal güvenliği“ gerekçe göstererek İran, Irak, Suriye, Libya, Yemen, Sudan ve Somali yurttaşlarına vize yasağı getirmesine yönelik tepkiler devam ediyor. ABD’de on binlerce kişi havalanlarına akın ederek 7 Müslüman ülkeye getirilen yasağa tepki gösterirken, dünyanın birçok ülkesinde de benzer dayanışma eylemleri yapılıyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 310117Milliyet: Gülen’le iki kez görüştük

Tolga Şardan’ın haberi şöyle: Hava Kuvvetleri’ndeki F-16’larda görev yapan 3 pilotun 15 Temmuz’dan 6 ay önce ABD’de Gülen’le görüştüğü ortaya çıktı. Bu pilotlardan Teğmen Y.K. ifadesinde 2015 ve 2016’da iki kez Gülen’i ziyaret edip görüştüğünü söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince gerçekleştirilen darbe girişiminde görev alan F-16 pilotu Teğmen Y.K. 15 Temmuz’dan 6 ay önce kurs için ABD’ye gittikleri sırada iki pilot arkadaşıyla birlikte FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüştürüldüğünü açıkladı. Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan F-16 pilotu Teğmen Y.K. darbe girişimi sırasında kullandığı F-16 ile Ankara’yı bombaladığı gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 310117Cumhuriyet: Hoş geldin sessizliği

Duygu Güvenç’in haberi şöyle: Hükümet İslamofobi eleştirilerini unuttu, Trump’ın yedi ülke vatandaşlarına yasak kararına bir tepki gösteremedi. Yıldırım konuya ilişkin sorulara Meksika’yla yanıt verdi. Dünyada ise Trump karşıtı gösteriler vardı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın; İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ülkesine girişini yasaklayan kararnamesine karşı Ankara sessizliği tercih etti. Washington- Ankara ilişkilerinde yeni başkan Donald Trump ile yeni bir sayfa açmayı umut eden Ankara, yıllardır İslamofobi’ye karşı dile getirdiği söylemlerini son bir haftada unuttu. Ankara, Müslümanlara karşı açık bir ayrımcılığı simgeleyen bu kararı kınamadı. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yazılı açıklama yapmazken, ABD nezdinde girişim yapılıp yapılmadığı konusunda da bilgi paylaşılmadı. Trump’ın yedi ülkenin vatandaşlarına yönelik yaklaşımı sadece Başbakan Binali Yıldırım’a İngiliz meslektaşı ile basın toplantısında bir İngiliz gazeteci tarafından soruldu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 310117Yeni Şafak: Camiler hedefte

Gazetenin manşeti şöyle: ABD Başkanı Donald Trump ırkçı ve İslamofobik rüzgar estirirken dün Kanada’nın Quebec eyaletinde maskeli terörist veya teröristler yatsı namazı kılan cemaate kurşun yağdırdı. 6 kişi hayatını kaybetti, 3’ü ağır 19 kişi yaralandı. Batılı ülkelerde yaşayan Müslümanları tedirgin eden saldırının ardından Hollanda’daki 4 büyük camide namaz vaktinde kapıların kilitlenmesi kararlaştırıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslümanlara yönelik seyahat kısıtlamasına tepki olarak “kapımız Müslümanlara açık” mesajı veren Kanada, kanlı terör eylemiyle sarsıldı. Ülkenin Quebec eyaletinde cami olarak da kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi’ne düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 3’ü ağır 19 kişi yaralandı. Saldırı 40 kadar Müslümanın yatsı namazını kılmak üzere camide bulunduğu sırada meydana geldi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 310117Hürriyet: Başkan’a dur diyen yargıç

Gazetenin manşeti şöyle: ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 Müslüman ülkeye getirdiği yasak kapsamının halihazırda vizesi olanların ve göçmenlik statüsü onaylanmış kişilerin sınırdışı edilmesini durdurma kararını alan kadın yargıç Ann Donnelly, Amerikan medyasının ilgi odağı haline geldi.

25 yıl bölge savcısı yardımcısı olarak çalışan daha sonra 6 yıl eyalet yargıcı olarak hizmet veren Donnelly, 2015 yılında Demokrat Senatör Chuck Schumer’in tavsiyesi üzerine dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın aday göstermesi sonucu federal hâkim olarak atanmıştı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 310117Sabah: Gaziye nefes veren ziyaret

Gül Kireklo’nun haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FaceTime’dan görüşerek arzusunu gerçekleştirdiği 15 Temmuz gazisi Mehmet Yaman’ın babası: Bu görüşme onu yeniden hayata bağladı. Ziyaret sonrası 5 saat cihaz olmadan nefes aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın demokrasi gazisi Mehmet Yaman’a yaptığı çifte sürpriz onu hayata bağladı. FETÖ’nün darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde kafasına isabet eden kurşunla beyni hasar gören gazi Mehmet Yaman’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım önceki gün sürpriz bir ziyarette bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus