TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 30 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 30 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

hurriyet 300117Hürriyet: Kardak pozu

Gazetenin manşeti şöyle: Uluslararası derecelen-dirme kuruluşları Türkiye’nin “not”unu yatırım yapılabilir ülke olmanın altına düşürdüler. Aslında bu kuruluşların bir ülkenin ekonomisi hakkında derecelendirmelerini “not verme” olarak adlandırmak bana itici geliyor. Türkiye bu kuruluşlar tarafından bilgisi ölçülen öğrenci değildir.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarıyla birlikte Aksaz Üssü’nde dün sürpriz bir denetim yaptı ve hücumbotla Kardak kayalıkları civarında dolaştı.

Akar ve komutanların, darbe girişimine katılan askerlerin iade talebini reddeden Yunanistan ile kriz yaşanırken Ege’de görüntü vermeleri dikkat çekti.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 300117Sabah: Bürokratik vesayet ortadan kalkıyor

İsa Tatlıcan’ın röportajı: Liberal Düşünce Topluluğu kurucusu ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Atilla Yayla, “Türkiye’de bir sistemsizlik var. Seçilmiş Cumhurbaşkanlığı ile bu sistemin bu yanlışlığı iyice açığa çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sistemi bu sorunu ortadan kaldıracak. Bu yüzden evet diyorum. Liberaller arasında benim gibi “yetmez ama evet” diyenler çoğunlukta.

Türkiye Nisan ayında tarihinin en önemli tercihlerinden birini yapmak için sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ön plana çıktığı bu referandumda toplumun her kesiminden farklı mesajlar geliyor. Birçok ünlü isim sosyal medya üzerinden zincirler oluşturarak referandumdaki tercihlerini takipçileri ile paylaşıyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 300117Cumhuriyet: Saray’a kural yok

Alican Uludağ’ın haberi şöyle: Anayasaya göre tarafsız olması gereken Erdoğan ‘evet’ kampanyası için devletin imkânlarını kullanacak.

Türkiye’yi “tek adam” rejimine götüreceği eleştirilerine neden olan “Cumhurbaşkanlığı sistemi”ne ilişkin anayasa değişikliğinin referandum sürecinin başlamasına sayılı günler kala, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da meydanlara inecek olması, sürecin “eşit” koşullarda yapılması ilkesine aykırılık oluşturacak. Anayasaya göre “tarafsız” olması gereken Erdoğan’ın “evet” kampanyasında devletin bütün olanaklarını ve kurumlarını kullanabilecek olması anti demokratik bir yarışa neden olacak. Cumhurbaşkanı’nı yürütmenin tek sahibi yapacak ve Meclis denetimi dışına çıkaracak, yargıyı da Saray’a bağlayacak anayasa değişikliği düzenlemesini henüz onaylamayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, buna karşılık cuma günü “evet” demek için meydanlara inmeye hazırlanıyor. 40 büyük şehirde miting yapmayı planlayan Erdoğan, cuma günü Mersin’de şehir hastanesi açılışı yaparak, siyasi partilerden önce süreci resmen başlatacak. Anayasaya göre tarafsız olması gereken Erdoğan’ın referandum sürecine taraf olması tartışma yarattı. Erdoğan’ın meydanlara inmesi durumunda, seçimlerin “eşit” koşullarda yapılması ilkesine şu aykırılıklar oluşacak:

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 300117Yeni Şafak: Trump’ın ırkçı duvarı

Gazetenin manşeti şöyle: Trump’ın göreve başlar başlamaz, Müslüman nüfusa sahip bazı ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararnameyi imzalamasının ardından birçok havalimanında 200’e yakın kişi gözaltına alındı. Kararı protesto etmek isteyen yaklaşık 10 bin kişi ise havalimanlarına akın etti. ABD’li federal mahkeme vize kararnamesini kısmen askıya alırken İran ve Irak’tan ise ABD’ye misilleme geldi. İki ülke ABD vatandaşlarının ülkeye alınmasının yasaklanabileceğini duyurdu. Trump’ın tartışmalı kararına tüm dünyadan tepki yağdı.

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın göreve gelişinin ilk haftasında, Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali and Yemen vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamasının ardından John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda 12 kişi, Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda da 50 kişi gözaltına alındı. Philadelphia Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınan 2 Suriyeli aile geri gönderildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 300117Birgün: AKP’nin seçmeni kaygılı ve kararsız

Meltem Yılmaz’ın haberi şöyle: Kamuoyu araştırma şirketi Konsensus’un sahibi ve Genel Müdürü Murat Sarı, Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin gözlem ve tahminleriyle Pazartesi Söyleşisi’nin bu haftaki konuğu oldu.

Kamuoyu araştırma şirketi Konsensus’un sahibi ve Genel Müdürü Murat Sarı, Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin gözlem ve tahminleriyle Pazartesi Söyleşisi’nin bu haftaki konuğu oldu.

Yaptıkları anketlere göre, referanduma halihazırda “evet” ve “hayır” diyenlerin oranının neredeyse aynı olduğunu belirten Sarı, genel seçmende yüzde 12, AKP seçmeninde ise yüzde 10’luk dilimin kararsız olduğuna dikkat çekerek, kararsızların temel gerekçesinin “gelecek kaygısı” olduğunu söylüyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 300117Milliyet: ‘NOT’çulara dava açılır

Erol Ulusoy’un haberi şöyle: Fitch, Moody’s, Standard & Poor’s gibi kuruluşların bir ülke ekonomisini derecelendirmelerinde objektif olmamaları, denetlenebilir gerekçelere dayanmayan değerlendirmeler yapmaları sonucu meydana gelen kamu ve özel sektör zararından sorumlulukları olacaktırOlumsuz derecelendirmeye bağlı olarak Türkiye’den çekilmek zorunda kalan yatırım nedeniyle zarar gören Türk ortak böyle bir tazminat davası açabilir…

Uluslararası derecelen-dirme kuruluşları Türkiye’nin “not”unu yatırım yapılabilir ülke olmanın altına düşürdüler. Aslında bu kuruluşların bir ülkenin ekonomisi hakkında derecelendirmelerini “not verme” olarak adlandırmak bana itici geliyor. Türkiye bu kuruluşlar tarafından bilgisi ölçülen öğrenci değildir.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus