TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 3 Şubat 2017

Türkiye’deki gazetelerde 3 Şubat 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 030217Sabah: Adaleti seri işlet FETÖ’cüleri iade et

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Almanya’daki teröristlerin iadesiyle ilgili soruda zor anlar yaşadı. Öte yandan basın toplantısının soru cevap kısmında dikkat çeken bir detay yaşandı. İslamist terör ifadeleri karşısında sessiz kalmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansöyle’ye bu konuda ders niteliğinde bir cevap verdi. İşte Ankara’daki görüşmeden önemli notlar…

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 030217Birgün: İktidar endişeli

Gazetenin manşeti şöyle: Başkanlık anayasasının Saray’a geç gönderilmesi “AKP’nin ‘Hayır’ korkusuna” yorulurken yandaşlar da kaygılarını dile getirmeyi sürdürüyor. AKP için tablonun netleşmediği ortada.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı başkanlık anayasası teklifi Meclis’ten geçtikten 14 gün sonra dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderildi. Bu gecikme, yandaşlar içinde de bazı tartışmaların su yüzüne çıkmasına neden oldu. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru’nun dünkü yazısında aktardığı ‘mini anket’, AKP’lilerin arasında da durumun ‘rahat’ olmadığını gösterdi. Star yazarı Ahmet Taşgetiren de referandumdan ‘Hayır’ çıkması halinde hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını vurguladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 030217Yeni Şafak: FETÖ’cüleri bize ver

Ayfer Mallı’nın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de kabul ettiği Almanya Başbakanı Merkel’in DEAŞ’ı tanımlarken kullandığı ‘İslamist terör’ ifadesine tepki gösterdi: İslamist terörist ifadesi Müslümanları üzüyor. Böyle bir ifade kullanılamaz. Çünkü İslam ile terör biraraya gelemez. Bunu lütfen kullanmayalım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul etti. Görüşmenin ardından Erdoğan’ın makamında ikili ortak açıklama yaptı. Erdoğan, Merkel ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, askeri, siyasi, ekonomik, ticari tüm ilişkilerle, ulusal ve bölgesel bütün terör olaylarını ele alma, bunları değerlendirme fırsatını bulduklarını aktardı. Görüşmede bölgesel konuları ve ağırlıklı olarak Suriye ve Irak’taki gelişmeleri ele aldıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 030217Cumhuriyet: ‘Hayır’da buluştular

Gazetenin manşeti şöyle: Türkiye siyaset yelpazesinin farklı renklerinden isimler, anayasa değişikliğinin yaratacağı tehlikeye dikkat çektiler.

“OHAL’de Anayasa Referandumu” başlıklı ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı ve yazar Nesrin Nas’ın yönettiği panelde yargının, yasamanın ve yürütmenin tek elde toplanacağı tehlikesine dikkat çekilerek, “Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşarak diktatörlük sistemine doğru gittiğini görüyoruz. Denetlenemez bir yönetim geliyor” denildi. OHAL koşullarında referandum yapılamayacağının da altının çizildiği panelde konuşmacılar bu anayasa değişikliğine evet denilemeyeceğini de vurguladılar.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 030217Milliyet: İadede seri davranın

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ‘İslamist terör’ sözünü kullanması nedeniyle tepki gösterdi. Erdoğan ‘Bunu lütfen kullanmayalım’ diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’deki anayasa değişikliği sürecine ilişkin muhalefetin “Güçlerin dağılımının zarar göreceği” yönünde endişeleri olduğunun hatırlatılması üzerine ‘En ufak hakikat yok’ dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 030217Hürriyet: O iki kelime havayı gerdi

Gazetenin manşeti şöyle: Almanya Başbakanı Angela Merkel’in dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde kullandığı “İslamist terör” tanımı havanın gerilmesine neden oldu. Bu iki kelimeye tepki gösterip araya giren Erdoğan, “Bu ifade biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir, böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün saat 13.00’te Esenboğa Havalimanı’na indikten sonra ayağının tozuyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçti. Erdoğan, Merkel ile 1saat 15 dakika baş başa görüştü. Heyetler arası görüşmeler ise 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası Erdoğan ve Merkel basın açıklaması yaptı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus