TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 3 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 3 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 haberi sizin için derledik. Read More

cumhuriyet 030117Cumhuriyet: Laiklere gözdağı

Gazetenin manşeti şöyle: Ortaköy’deki katliamın ardından laiklik çağrısı yapan Halkevi üyelerine operasyon yapılıp gazetemiz stajyer muhabiri Ayşegül Başar’ın gözaltına alınması, CHP tarafından tepkiyle karşılandı. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İçişleri Bakanlığı cihatçı barbarların peşine düşmek yerine, laikliği savunan gençleri gözaltına alıyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ortaköy saldırısının ardından Okmeydanı’nda laiklikle ilgili konuşan Halkevleri üyeleri ve gazetemiz stajyer muhabiri Ayşegül Başar’ın gözaltına alınmasına tepki gösterirken, “Bir vatandaşın laiklik konusunda konuşması terörle mücadele kapsamına mı giriyor” diye sordu. CHP lideri Kılıçdaroğlu da Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Barışçıl bir yöntemle laikliğin önemini anlatmaya çalışan gençlerimizin terörist ilan edilip hedef gösterilmesi haksızlık ve ahlaksızlıktır” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 030117Sabah: Yeniden geleceğim asla gitmeyeceğim

Cevdet Özdemir ve Uğur Karakullukçu’nun haberi: Katliamda yaralanan ABD’li işadamı Raak Türkiye’den ayrılırken “Burası çok güzel bir ülke. Tekrar gelmek isterim” derken futbolcu Sneijder İstanbul’u terk etmesini isteyen annesine ‘Buradan ayrılmam’ yanıtını verdi.

Yeni yıl eğlencesi için İstanbul’a gelen yabancılardan biri de bacağından yaralanan 39 yaşındaki ABD’li işadamı William Jacob Raak’tı. Teröristin silahından çıkan kurşunlarından biri o sırada arkadaşlarıyla eğlenen Raak’ın bacağına diğeri ise cep telefonuna isabet etti. Telefonu sayesinde şans eseri hayatta kalan Raak, taburcu olduktan sonra British Airways’e ait tarifeli uçakla dün İstanbul’dan Londra aktarmalı olarak ülkesine uçtu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 030117Birgün: Artık sorumlu davranın, hedef göstermeyi bırakın

Can Uğur’un haberi şöyle: Yeni yılın ilk saatlerinde 39 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan katliama giden yolda oluşturulan gerici atmosferin payı yadsınamaz. Sosyolog Polat S. Alpman ise kamusal sorumluluğun ortadan kalktığına işaret ediyor.

Yılbaşı gecesi IŞİD’ciler tarafından gerçekleştirilen ve 39 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan katliamın ardından ‘katliamın arka planında ne olduğu’ sorusu en sık tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle yılbaşına çok kısa bir süre kala iktidara yakın kanallar ve gerici birçok yapı yılbaşını kutlama hazırlığında olanları ‘hedef haline’ getiren açıklamaları birbirinin ardı sıra gerçekleştirdi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 030117Yeni Şafak: Çember daraldı

Hamdi Koçoğlu’nun haberi şöyle: Reina’yı kana bulayan teröristin yeni fotoğrafları ortaya çıktı. Kimliği belirlenen teröristin yakalanması için operasyonlarını sürdüren polis ekipleri 12 kişiyi gözaltına aldı. DEAŞ’lı için çemberin daraldığı belirtilirken, teröristin son bağlantılarını Zeytinburnu’nda kurduğu ve o bölgede vakit geçirdiği belirlendi.

Ortaköy’de eğlence mekânı Reina’da meydana gelen hain terör saldırısının ardından başlayan operasyonlarda 12 şüpheli gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren terörist ile bağlantılı olabileceği değerlendirilen şüphelileri yakaladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 030117Hürriyet: Katliamı DJ anlattı

İsmail Saymaz’ın haberi şöyle: Reina saldırısından yaralı kurtulan DJ Abdullah Can Saraç, “Önce bir el ateş sesi duydum. Kurusıkı sandık. Sonra içeriyi taramaya başladı. DJ kabininin altında saklandık. Nefesini, adımlarını duyuyordum… Ben işe gelirken 3 kez polis kontrolünden geçtim. O kadar sıkı güvenlik vardı ki, şu an aklım duruyor nasıl gelebildi” dedi.

Yılbaşı gecesi İstanbul’daki ünlü eğlence merkezi Reina’da 27’si yabancı 39 kişinin katledildiği DEAŞ saldırısından yaralı kurtulan DJ Abdullah Can Saraç, dehşet anlarını Hürriyet’e anlattı. Saldırı sırasında arkadaşıyla birlikte DJ kabininin altına saklanarak kurtulan Saraç o gece, kulübe girene kadar çok sıkı güvenlikten geçirildiklerini belirtti.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 030117Milliyet: İşte o alçak

Gökhan Karakaş’ın haberi şöyle: İstanbul Ortaköy’de Reina katliamını gerçekleştiren teröristin en net fotoğrafı ortaya çıktı. Zanlının İstanbul’da selfie çekildiği öğrenildi. Teröristin Kırgız olma ihtimali üzerinde durulurken soruşturmanın gizliliği sebebiyle polis sınırlı bilgi veriyor.

Ortaköy’de yeni yılın ilk saatlerinde bir gece kulübüne silahlı terör saldırısı gerçekleştiren saldırganı yakalamak için çalışmalar sürerken, zanlının en net fotoğrafı ortaya çıktı. Zanlının İstanbul’da selfie çekildiği öğrenildi.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus