TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 29 Kasım 2016

Türkiye’deki gazetelerde 29 Kasım 2016 günü yayınlanmış 6 manşet haberini sizin için derledik. Read More

sabah 291116Sabah: Suikastçı 47 haine 6’şar kez müebbet

Kenan Gürbüz’ün haberi şöyle: 15 Temmuz’da Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi planlayıp yöneten 37’si asker 47 FETÖ’cü 17 ayrı suçtan hâkim karşısına çıkacak.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelini basarak koruma polislerini şehit eden suikastçı askerlerle ilgili soruşturma tamamlandı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen, suikast girişimini planlayan ve yöneten Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve 37’si suikastçı asker ile bu suikastçıları İzmir’den Marmaris’e götüren pilotların da bulunduğu 44’ü tutuklu 47 zanlı hakkında 6’şar kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 291116Cumhuriyet: Güneş yine doğsun

Seyhan Avşar’ın haberi şöyle: Suruç patlamasında yaralanan Güneş Erzurumluoğlu için Türkiye’de yardım kampanyasına izin verilmeyince umut uluslararası kampanya oldu.

Suruç katliamında ağır yaralanan 20 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu, tekerlekli sandalyeye mahkûm kaldı. Yüzde 98 engelli olan Erzurumluoğlu ömür boyu bakıma muhtaç. Türkiye’deki tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğunu, bu nedenle İsviçre’nin Basel kentinde bulunan bir klinikte tedavi olmak istediğini söyleyen Erzurumluoğlu, “İsviçre’deki hastane, tedavi ile sağlığıma kavuşabileceğimi söyledi. Oradaki tedavim de yaklaşık yıllık 900 bin lira. Bu parayı ancak dayanışmayla toplayabilirdik. Devlet beni terör mağduru gazi olarak dahi saymadı. Valilik ülkemde bağış toplanmasına dahi izin vermedi. Bunun üzerine arkadaşlarım internet üzerinden uluslararası bağış ve destek kampanyası başlattı. İstediğim tek şey sağlığıma tekrar kavuşmak” diye konuştu.

Güneş Erzurumluoğlu, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) “Kobani’yi Yeniden İnşa Edelim” kampanyasına destek için Türkiye’nin çeşitli illerinden oyuncaklar, kitap, sağlık malzemeleri ile Kobani’ye gitmek için 19 Temmuz 2015’te yola çıktı. Suruç’ta Amara Kültür Merkezi önünde patlayan bomba ile ağır yaralandı. 4 ay hastanede tedavi gördükten sonra taburcu olan Erzurumluoğlu, Endüstri Mühendisliği’ni kazandı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 291116Yeni Şafak: Darbeciler toplantıda

Mustafa Sait Özkan’ın haberi şöyle: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne ilişkin askerlere yönelik ilk iddianame mahkemeye gönderildi. İddianamede, darbe girişiminden önce 12, 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde üst rütbeli askerlerin General Nurettin Baransel Kışlası 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda gizli darbe toplantısı yaptıkları ifade edildi.

İstanbul’da FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan askerlere yönelik ilk iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından, 15 Temmuz darbe Girişimi’nde görev alan askerlere yönelik hazırlanan ilk iddianame, Başsavcılık tarafından onaylandı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 291116Hürriyet: Sit alanları sil baştan

Aysel Alp’in haberi şöyle: Türkiye genelinde 2,5 milyon hektar sit alanı gözden geçirildi. Kimi yerler sit olmaktan çıkarıldı, kimi yerlerin derecesi düşürüldü. Sit kavramı da tarih oldu. Artık jeolojik dönemlere ait, ender bulunan ve olağanüstü özelliklere sahip yerler 1, 2 ve 3. derece sit olarak anılmayacak. Bunun yerine ‘Kesin Korunacak Alan’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak gruplandırılacak.

SİT bitti, yeni korumalar geldiÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Doğal sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi’ adıyla 2014’te başlattığı çalışmada 1 milyon 774 bin hektar alanda bulunan 2 bin 430 doğal sit alanı ile özel çevre koruma bölgesi olan 180 bin hektarlık Tuz Gölü’nün sit statüsü gözden geçirildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 291116Milliyet: Darbe böyle planlandı

Ümit Türk ve Hayati Kılıç’ın haberi şöyle: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan askerlere yönelik ilk iddianamede 15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul ayağına ait ayrıntılar yer alıyor.

İddianamede darbe girişiminin planlandığı toplantının 12 Temmuz saat 19.00’da başladığı, 14 Temmuz saat 01.30’a kadar sürdüğü kaydedildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimininde Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgal etmeye giden 28’i rütbeli 34’i er olmak üzere 62 asker hakkında yürütülen darbe soruşturması tamamlandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcıları Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından hazırlanan 189 sayfalık iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylandı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede yer alan şüphelilerden 1 yüzbaşı, 3 Üstteğmen, 4 Astsubay ve 20 Uzman Çavuş’un tutuklu olduğu, 34 erin ise tutuksuz olduğu belirtildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 291116Birgün: Tacizi meşru gördü devlet teşviki aldı

Nurcan Gökdemir’in haberi şöyle: Konya Müftülüğü, “Kadın dekolteli sokağa çıktığında erkek sarkıntılık ettiyse suç ortaktır” diyen Prof. Dr. Çeker’in kitabından “Mahremiyet eğitimi’’ veriyor.

Konya Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, tecavüz ve tacize “tahrik kriteri” getiren açıklamalarıyla tepki çeken Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Orhan Çeker’in kitabından “mahremiyet eğitimi’’ veriyor.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus