TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 27 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 27 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

hurriyet 270117Hürriyet: Daha derine gitmemek lazım

Hande Fırat’ın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşme konusunda çalışmaların sürdüğünü belirterek, öncelikli konunun Türkiye-ABD ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi olduğunu söyledi. “Su uyur düşman uyumaz” diyerek FETÖ ile mücadele için gerekli adımların atıldığını kaydeden Erdoğan, OHAL konusunda da “Netice alana kadar yola devam edeceğiz” dedi.

Afrika gezisi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 270117Milliyet: ABD’yle ilişkilerimizi düzeltmeliyiz

Nihat Ali Özcan’ın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Referanduma, OHAL ile mi gidilecek?” sorusu üzerine “OHAL ile gidilmesinde sorun yok. Çok daha rahat bir zemin de hazırlayabilir. Hükümetin de bu inançta olduğu kanaatindeyim” dedi. Erdoğan “2019’u beklemeden genel başkanlığa dönecek misiniz?” sorusuna da “Bağlayıcı bir şey yok” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz pazar günü başlayan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan doğu Afrika ziyaretini izleme olanağı bulduk. Erdoğan, dönüş yolunda, gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı:

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 270117Birgün: Halk yoksulluk içinde bunlar neyin peşinde

Nurcan Gökdemir’in haberi şöyle: 2017-2021 yılları arasına ilişkin Stratejik Plan’ını hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, vizyonunu “İslam dini ile ilgili evrensel düzeyde güvenilen ve referans alınan bir kuruma dönüşmek” olarak belirledi. Diyanet, 5 yılda 40 milyar liralık bir bütçe kullanacak.

AKP’nin, hayalindeki yeni rejimin oluşturulmasındaki en önemli enstrümanı olan, yurtiçi ve yurtdışındaki işlevi giderek artan Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) bundan sonraki beş yıl için hedefini daha da büyüttü. Beş yılda 40 milyar harcamayı planlayan DİB, “İslam dini ile ilgili evrensel düzeyde güvenilen ve referans alınan bir kurum olmayı ” vizyon olarak seçti.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 270117Yeni Şafak: 85 koli evrakı soracağız

Merve Şebnem Oruç’un haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum sürecinde meydanlara inip inmeyeceğine arkadaşlarıyla yapacağı istişareden sonra karar vereceğini söyledi. Erdoğan, “Bence milletimizin kararını görmemizde çok büyük fayda var. Şu anda görünen o ki millet kararlı. 7 Şubat’tan itibaren meydanlar hareketlenecek. Meydanların dilini takip etmekte fayda var” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunu tamamlayıp yurda dönerken, beraberindeki basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, sorularını yanıtladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 270117Cumhuriyet: OHAL güzellemesi

Sinan Tartanoğlu’nun haberi şöyle: AKP’nin “seçim” söylemini terörle mücadele üzerinden kurmasının altından referanduma OHAL koşullarında gitme planı çıktı. İktidar partisinin referanduma ilişkin kitapçığında OHAL koşullarının referandum için kaldırılmayacağının sinyali verildi. Kitapçıkta, ‘OHAL koşullarının vatandaşın özgür iradesinin sandığa yansımasını sağlayacağı’ savunuldu.

AKP’nin referandum söylemini terörle mücadele üzerinden kurmasının altından referanduma OHAL koşullarında gitme planları çıktı. İktidar partisinin referanduma ilişkin kitapçığında OHAL koşullarının referandum için kaldırılmayacağının sinyali verildi. Kitapçıkta, “OHAL terörle mücadeleyi hedeflediği için güveni artırıyor. Vatandaş güvenli bir ortamda özgür iradesini sandığa yansıtıyor” ifadeleri kullanıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 270117Sabah: FETÖ Türkiye’nin büyük düşmanı

Erdal Şafak’ın haberi şöyle: Doğu Afrika ziyaretlerimiz, FETÖ ile mücadele açısından çok önemli. Zira buralar, bu örgütün Afrika’daki önemli yapılanma merkezleri. FETÖ bu milletin en büyük düşmanıdır.

OHAL ile seçim olmaz diye bir şey yok, çok daha rahat bir zemin hazırlayabilir. Meydanlara inip inmeme konusunu ise arkadaşlarımla istişare edip ona göre karar veririm.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la üç günde üç Güneydoğu Afrika ülkesini dolaşıp geldik: Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar. Yola çıktığımızda Türkiye’nin büyük bölümü kar altında, az bölümü de dondurucu ayazın etkisindeydi. Gittiğimiz ülkelerde sıcaklık 32-38 arasında değişti. Döndük, Türkiye yine kar altında. Böylesine radikal iklim değişikliğine direnç göstermek kolay değil. Dönüş yolunda, gecenin hayli ilerlemiş bir saatinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la, her gezide olduğu gibi bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptık.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus