TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 26 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 26 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 260117Sabah: Güçlü bir Türkiye için ben de varım evet

Nisan ayında gerçekleştirilecek olan referandum için eski futbolcu Rıdvan Dilmen, Twitter’da ‘Güçlü Türkiye için evet’ kampanyası başlattı. Dilmen’in kampanyasına Arda Turan, Burak Yılmaz, Murat Boz gibi isimler destek verince sosyal medyada linç kampanyası başlatıldı. Özgürce fikirlerini ifade eden ünlü isimlere sosyal medyada küfür ve hakaret edildi.

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin sosyal medya üzerinden ‘Güçlü Türkiye için evet’ kampanyası başlattı. Twitter’daki hesabından bir video yayınlayan Dilmen, “Vatanımız, ülkemiz çok zorlu bir süreçten geçiyor, adeta bir İstiklal Savaşı. Güçlü bir Türkiye istiyoruz. Güçlü bir Türkiye için evet ben de varım” dedi. Dilmen, A Milli Takım’ın yıldızı Arda Turan’a seslenerek, “Sevgili Arda sen de var mısın? diye sordu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 260117Birgün: Yaptıkları her açıdan yasadışı

İbrahim Ö. Kaboğlu’nun haberi şöyle: 21 Ocak 2017’de TBMM’de kabul edilen ve halkoyuna sunulması beklenen değişikliğin Anayasa’ya uygunluk sorunu, üç açıdan tartışılabilir: şekil, esas ve olağanüstü hal (OHAL).

-Şekil çerçevesi madde 175’te belirleniyor.

-Esas bakımından uygunluk, öncelikle ilk üç madde açısından teyit edilmeli; ama, Anayasa bütünü açısından da. Mesela, “erkler ayrılığı” tanımını yapan Başlangıç kısmı veya hak ve özgürlüklerin “ancak kanunla sınırlanabileceği”ni öngören madde 13.

-OHAL’in, “serbest ve eşit oy” ilkesini (md.67) zedeleyip zedelemediği açısından.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 260117Yeni Şafak: Çocukları kurtarın

Şahin Şen’in haberi şöyle: Kiralık ev terörü Türkiye’yi virüs gibi sardı. Ülkemizi hedef alan teröristlerin barındığı kontrolsüz evler, uyuşturucu tacirlerine de mekan oldu. Denetimin yetersiz olduğu evler liseli gençleri bataklığa çeken girdaplara dönüştü. İstanbul Beylikdüzü’nde gözaltına alınan 350 kişiden 84’ünü 18 yaş altındaki çocuklar, 70’ini suçlular oluşturdu. İlçede 113 bina komple mühürlendi.

Günübirlik kiralanan bataklık yuvası evler tehlike saçıyor. Türkiye’nin kanayan yaralarından biri haline gelen günlük kiralık ev bataklığı; henüz 14-15 yaşındaki çocukları yutan uyuşturucu, fuhuş ve terörün merkezi haline geldi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 260117Hürriyet: Yaza kadar sabredin

Sadi Özdemir’in haberi şöyle: Başbakan Binali Yıldırım, ekonomideki sıkıntıların ortadan kalkması için hem içeride hem dışarıda çalıştıklarını belirterek, “Yaz aylarıyla birlikte çok süratle işler yoluna girecek. Paniklemeyin, bunlar gelip geçici şeylerdir. Dolar ‘3.50-3.60 lira oldu ne yapacağız’ deyip dolara hücum etmeye lüzum yok” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ekonomisindeki sıkıntıların büyük ölçüde yaz aylarına doğru ortadan kalkacağını söyledi. Hükümet olarak aldıkları önlemlerle, sağladıkları yeni teşviklerle, yatırım, istihdam ve ihracatın hızlanması için çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, “Son dönemde, ABD’deki seçimler ve bu ülkedeki yeni yönetimin ülkeye sermaye daveti, faizleri artırma kararları, Türkiye’yi de bütün gelişen ülkeleri de olumsuz etkiledi. Ayrıca, bizim bölgemizde yaşanan gelişmeler de buna eklenince etki daha da büyük oldu. Avrupa Birliği ile aramızdaki yanlış anlaşılmalar da dahil edilince yüzde 5-6 olması gereken kurlardaki sapma, yüzde 10’un üzerine çıktı” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 260117Milliyet: Meclis daha güçleniyor

Gazetenin manşeti şöyle: Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı ile koordinasyon halinde güzel bir kampanya düzenleyeceklerini belirterek, “Bizim amacımız yanlışları düzeltmek olacak. Yanlış bilgilendirilmenin önüne geçecek kampanya hazırlayacağız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, referandumun 20 Nisan’a kadar bir tarihte yapılacağını, Anayasa değişikliği paketinin onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu açıkladı. Rejim değişikliği iddialarını reddeden Yıldırım, “Kaç sefer söyledik kardeşim. Onlar kendileri gidiyor. Feryadı figanları Türkiye için değil, kendi ikbal meseleleri için” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 260117Cumhuriyet: ’12 ölümlü’ pazarlama

Hazal Ocak’ın haberi şöyle: AKP’li Bayrampaşa Belediyesi’nin, eski Bayrampaşa Cezaevi arazisine yapılması planlanan konut projesini, 19 Aralık 2000’deki eş zamanlı operasyonlarda, 12 kişinin yaşamını yitirdiği, ‘Hayata Dönüş’ katliamıyla tanıttığı ortaya çıktı.

Belediyenin resmi internet sitesinde yer alan metinde, “Hayata Dönüş operasyonuyla bilinen eski Bayrampaşa Cezaevi, bu kez gerçekten ‘yaşama dönüş’ün adresi oluyor” ifadesi yer alıyor. Projenin imar planlarının yürütmesi de İstanbul 13. İdare Mahkemesi tarafından dördüncü kez durduruldu. Mahkeme, planların “yapılaşma şartları yönünden şehircilik ilkeleri”ne uygun olmadığına karar verdi.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus