TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 25 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 25 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

birgun 250117Birgün: Sivil darbecileri koruma yasası

Yaşar Aydın’ın haberi şöyle: Referandumda halkın önüne gelecek 18 maddelik değişiklik teklifinin en önemli gerekçelerinden biri ‘Başkan’a sağlanan yargılanmama sigortası. Kılıçdaroğlu bu çabayı, “Darbeci refleksi” olarak açıklıyor.

TBMM Genel Kurulu’ndan referanduma yolunu açacak sayıda kabul oyu alan ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ bugüne kadar öngördüğü yetkiler ile tartışıldı. Değişiklikle birlikte sistemin ‘başkana’ sağladığı koruma duvarı ise gölgede kaldı. Referandumda halkın önüne gelecek 18 maddelik değişiklik teklifinin en önemli gerekçelerinden biri de aslında bu koruma duvarı. Hem geçmişi hem de bugünü kapsayacak şekilde oluşturulan kalın zırh, hiç kuşku yok ki tek adama ve onun korkularına işaret ediyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 250117Yeni Şafak: Ekonomide karşı darbe

İbrahim Acar’ın haberi şöyle: Cazibe Merkezleri programı rekor bir ön yatırım talebiyle başladı. 19,6 milyar liralık yatırım başvurusu alan programın detaylarını Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yatırım yapana arsa ve para olmak üzere 8 ayrı destek vereceklerini söyleyen Yıldırım, “Gerçekten yatırım yapacak olana para var” dedi.

Cazibe merkezleri programının detayları dün Ankara’da açıklandı. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen toplantıya; program kapsamındaki 23 ilden gelen vali, belediye başkanı, rektör ve oda başkanlarıyla bakanlar ve milletvekilleri katıldı. Toplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım; yatırım yapana arsa, bina ve para başta olmak üzere 8 ayrı destek vereceklerini açıkladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 250117Cumhuriyet: Ne unuttuk ne sustuk

Bombalı saldırı sonucu 24 yıl önce katledilen gazetemiz yazarı Uğur Mumcu, sevenleri tarafından özlem ve gözyaşlarıyla anıldı. Mumcu’nun aracına bomba koyularak katledildiği sokağa akın eden yüzlerce yurttaş “Katillerden hesap soracağız” sloganları ile bir araya geldi.

Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bomba ile katledilişinin 24. yılında Ankara’nın çeşitli yerlerinde anma törenleri düzenlendi. İlk tören Batıkent’teki Uğur Mumcu Anıtı’nda çelenk bırakılması ile başladı. Katlediği günden bu yana Mumcu ailesini yalnız bırakmayan ve Mumcu’nun mücadelesine destek veren dostları ve sevenleri, ölümünden sonra her yıl olduğu gibi bu yıl da evinin önüne akın etti. Son yıllarda başlatılan yoğun güvenlik uygulamaları eşliğinde sokağın giriş ve çıkışlarını kontrol altına alan polis ekipleri, anmaya katılmak isteyen herkesi arayarak geçişlere izin verdi.

——

milliyet 250117Milliyet: 20 milyar yatırım 112 bin istihdam

Cazibe Merkezleri’ne 20 milyar liralık yatırımla 112 bin istihdam yaratılacak. Başbakan’ın startı vermesiyle 23 kentte yatırım yarışı başlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Cazibe Merkezleri programının ayrıntılarını açıklamasının ardından, belirlenen 23 kentte yatırım yarışı başlıyor. Şanlıurfa ve Adıyaman, bu programda en iddialı kentin kendilerinin olduğu iddiasıyla en fazla yatırımı çekeceklerini belirtiyorlar. Diyarbakır’a ise programın müjdelenmesinin ardından geçen sürede 1.1 milyar liralık yatırım başvurusunda bulunulmuş durumda. Kentin en büyük sorunu ise bu yatırımlar için OSB’lerde arsa üretilememiş olması. Diyarbakır iş dünyası acilen bu sorunun çözülmesini istiyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 250117Hürriyet: 65 bin dosya komisyona

Oya Armutçu’nun haberi şöyle: OHAL uygulamalarıyla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere kurulmasına karar verilen 7 kişilik ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun işyükü ağır olacak. Anayasa Mahkemesi’nden 65 bin OHAL kaynaklı bireysel başvurunun komisyona gönderilmesi bekleniyor. Kamuda 90 bini aşkın ihraç, 10 bini aşkın kapatma olduğu için dosya sayısı artabilir.

Hükümetin 685 No’lu kanun hükmünde kararname (KHK) ile OHAL kapsamındaki ihraç, kapatma gibi uygulamalarla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ kurulmasına karar vermesi, gözleri bu yeni uygulamaya çevirdi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 250117Sabah: 20 milyar yatırım 112 bin istihdam

Ahmet Topal’ın haberi şöyle: 23 ilden bin 200 başvuru alan Cazibe Merkezleri için 20 milyarlık yatırım yapılacağını söyleyen Başbakan Yıldırım, “112 bin 400 kişiye iş sağlanacak” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’da bulunan 23 ilde teröre karşı panzehir olacak, Doğu ile Batı arasındaki kalkınma farkını ortadan kaldıracak ve binlerce insana istihdam sağlayacak Cazibe Merkezleri için start verildi. Başbakan Binali Yıldırım, bin 200 başvuru yapıldığını belirterek, “19 milyar 600 milyon liralık yatırım yapılacak, 112 bin 400 kişiye istihdam sağlanacak. Uygulamaya bugün itibarıyla başladık” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus