TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 24 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 24 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 240117Sabah: Katliamdaki sır kadının peşinde

Nazif Karaman’ın haberi şöyle: Polis, Beşiktaş’ta patlatılan bombalı araçtaki teröristlerle birlikte hareket eden ancak saldırıdan önce araçtan inen kadın teröristin peşinde. Sır kadının eylemin planlamasında yer aldığı ve talimatları verip ayrıldığı tespit edildi.

Sabah, Beşiktaş Vodafone Arena’nın önünde 10 Aralık 2016 günü gerçekleştirilen ve 39 kişinin şehit olup 200’e yakın kişinin yaralandığı hain saldırı ile ilgili önemli bir ayrıntıya ulaştı. Canlı bombalarla gün boyu keşif yaptığı, onlara direktif ve bilgi verdiği belirlenen ve saldırının organizatörü olduğu değerlendirilen bir kadının görüntüsünü tespit eden polis, şimdi her yerde bu şüpheliyi arıyor. İşte kanlı saldırının gelişimi ve kadın şüphelinin rolüne dair detaylar:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 240117Hürriyet: Avrupa’ya KHK adımı

Güven Özalp ve Mesut Hasan Benli’nin haberi şöyle: Hükümet, dün çıkardığı 4 yeni kanun hükmünde kararnameyle (KHK) Avrupa’nın endişelerini gidermeye yönelik adımlar attı. Gözaltı süresi 30 günden 7+7 güne indirilirken, 5 günlük avukat yasağı kısıtlaması da kaldırıldı. Önceki KHK’larla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek için ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ kuruldu. Yeni düzenlemeler özetle şöyle:

685 sayılı KHK ile doğrudan KHK hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’ kurulması kararlaştırıldı. Komisyon, 7 kişiden oluşacak ve 2 yıl görev yapacak. Bakanlar Kurulu’nun gerekli görmesi halinde, komisyon üyelerinin görevleri birer yıllık sürelerle uzatılabilecek.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 240117Yeni Şafak: Kudüs krizi

Gazetenin manşeti şöyle: İsrail, seçim sürecinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma sözü aldığı Donald Trump’ın 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturmasının ardından işgali genişletme politikalarına hız verdi. Trump’ın “sözümü unutmadım” dediği vaatlerine ilişkin ‘ilk aşama’ görüşmelere başlandığı kaydedildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, “Tartışmanın henüz daha ilk aşamalarınızdayız” açıklaması yaparken Kudüs Belediye Başkanı Barkat ise konuyla ilgili ABD’li yetkililerle görüştüğünü söyledi. İsrail’in 20 Ocak’tan sadece iki gün sonra Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesi dikkat çekerken, söz konusu karara tepki yağdı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 240117Birgün: Döne döne kendilerini Astana’da buldular

Can Uğur’un haberi şöyle: Dış politikadaki yanlışları birçok kesim tarafından eleştirilen iktidar; Suriye, Rusya ve İsrail meselelerinde kısa süre önce savunduğunun tam tersi yönünde bir pozisyon alıyor.

Türkiye’nin dış politikada attığı adımlar son zamanlarda hem içeride hem dışarıda en sık konuşulan konuların başında geliyor. Suriye’de içsavaşın başlamasından bu yana geçen yaklaşık 6 yıllık süre zarfında Türkiye’nin takındığı tutum dün başlayan Astana görüşmeleriyle farklı bir noktaya taşındı. Geldiğimiz süreçte hükümet tarafından bugüne kadar dış politika alanında uygulanan birçok adımda adeta ‘U’ dönüşü yapıldı. Suriye’deki savaşı bitirmek için yapılan Astana görüşmeleriyle birlikte hükümetin Rusya ve İran’la masaya oturması AKP’lilerce başarı olarak sunulsa da ortaya çıkan tabloda başarıdan çok AKP’nin ‘tornistanları’ göz çarpıyor. Öne çıkan en çarpıcı kısımları ise Suriye, Rusya ve İsrail meseleleri oluşturuyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 240117Milliyet: Afrika’dan temizleyelim

Abdullah Karakuş’un haberi şöyle: Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya’da büyük ilgiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde FETÖ ile mücadele konusunun önemine vurgu yaparak, “Bu örgüt sizin için de tehdit. Afrika’dan temizleyelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç ülkeyi kapsayan Afrika turunun ilk durağı Tanzanya’da Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli ile karşılıklı ‘tam tam’ adı verilen davulu çaldı. Devlet Başkanlığı Sarayı’nda yerel danslar ve müziklerle karşılanan Erdoğan, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı görüşmelerde FETÖ konusunu da gündeme getirdi ve “Afrika’yı bu örgütten temizleyelim” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 240117Cumhuriyet: AİHM’nin önüne komisyon seti

Kemal Göktaş’ın haberi şöyle: Komisyon KHK’lerle işten atılan 95 bin kişinin ve kapatılan kuruluşların başvurularını alacak. Amaç ise AİHM başvurularının önüne geçmek.

Olağanüstü hal ilan edildikten sonra çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle işlerinden atılan yaklaşık 95 bin kamu görevlisi ile kapatılan kuruluşların haklarında yapılan işlemlere karşı başvurabilecekleri Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu. Sadece 3’ü hukukçulardan oluşacak 7 kişilik komisyonun kapatılan kuruluşlarla birlikte sayısı 100 bini bulacak başvuruyu inceleyerek karar vermesi beklenecek. Komisyonun görevlerine dönmesine karar verdiği kamu görevlileri ilkesel olarak kendi kurumlarına değil başka kurumlara yerleştirilecekler. Sadece statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar kendi kurumlarına yerleştirilecek. Yöneticilerin yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınacak. Haklarındaki işlemlere karşı dava açanlar da Komisyon’a başvurmak zorunda olacak. Komisyonun AİHM’de Türkiye’yi mahkûmiyetlerden kurtarmak üzere kurulduğu belirtilirken dava sürecini uzatacağı ve mağduriyetleri artıracağı eleştirisi yapıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus