TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 23 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 23 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 230117Sabah: Yüzde 60 ‘evet’ sürpriz olmaz

İsa Tatlıcan’ın röportajı şöyle: 1 Kasım’ın tek bileni Adil Gür, referandumu değerlendirdi: Bugün yüzde 53 olan destek iyi bir kampanyayla yüzde 60’ın üzerine çıkar.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin de içinde olduğu 18 maddelik anayasa değişikliği Meclis’ten 330’un üzerinde oy aldı. Türkiye, nisanda, tarihinin en önemli kararlarından birini vermek için referanduma gidecek.

Peki kamuoyu araştırmaları bu konuda ne söylüyor? Son seçimler öncesinde aHaber ekranlarında yaptığı cesur açıklamalarla dikkat çeken ve yine 1 Kasım seçimlerinin “tek bilen”i olarak öne çıkan A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür ile referandumu konuştuk. Gür, “Bugün yüzde 53’ler mertebesinde olan desteğin yapılacak iyi bir kampanya ile yüzde 60’lara doğru taşınacağını düşünüyorum. Hatta üzerindeki bir oran bile benim için sürpriz olmaz” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 230117Cumhuriyet: ‘Coş’kusu manidar

Alican Uludağ’ın haberi şöyle: 15 Temmuz’dan sonra elinde otomatik silahla açıklama yapıp FETÖ’cüler için idam isteyen Vali Coş’un adı FETÖ araştırmasında.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) yürüttüğü “paralel devlet yapılanması” araştırması kapsamında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın merkeze çekilen vali kardeşi Adnan Yılmaz’ın bulunduğu 5 valinin Bank Asya’da hesabı bulunduğu, Kimse Yok mu Derneği’ne bağış yaptıkları tespit edildi. 5 valinin bu kapsamda pasaportlarının iptal edildiği öğrenilirken, haklarında soruşturma açılıp açılmadığı bilinmiyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 230117Milliyet: Bu bir sistem değişikliği

Anayasa değişiklik paketinin parlamento aşamasının başarıyla sonuçlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üzerinedir dedi. Erdoğan, yapılanın rejim değil sistem değişikliği olduğunu tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  dün Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika gezisine çıktı. Erdoğan’a gezide eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile işadamları da eşlik ediyor.  Erdoğan hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında özetle şu mesajları verdi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 230117Birgün: ‘Hayır’ın ortak noktası tek adam diktatörlüğü

Yaşar Aydın’ın haberi şöyle: AKP ve MHP’nin görevi Meclis’te bitti. Sahada tüm kuvvetiyle var olmaya çalışan Erdoğan olacak. Anayasa referandumunda “Hayır” diyeceklerini açıklayan toplumun farklı siyasal kesimlerinin tek ortak noktası da Erdoğan ve onun uygulamaları.

AKP ve MHP ortaklığı ile sunulan 18 maddelik anayasa teklifi TBMM’de alınan 339 oyla Erdoğan tarafından referanduma götürülüyor. Genel Kurul sürecinde Cemil Çiçek gibi Meclis Başkanlığı yapmış siyasetçiler dahil tüm AKP’lileri açık oy kullanmaya zorlayan sürecin başka bir sonuç üretmesi neredeyse imkansızdı. Değişiklik teklifi ilkbaharda halkın önüne gelecek. Meclis içinde ve dışındaki tüm partiler tutumlarını ilan etti. Onlara sendikalar, siyasi parti ve hareketlerle demokratik kitle örgütleri de eşlik etti. Konuyla ilgili pozisyon deklare etmeyen dernek kalmadı. Tüm bunlara rağmen kimse referandum sonucun dair net bir şey söyleyemiyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 230117Yeni Şafak: Ortadoğu için uyardı

Yasin Yılmaz’ın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin yeni lideri Trump’a ilk uyarısını yaptı: “Ortadoğu ile ilgili bazı rahatsız edici söylemler kulağımıza geliyor. Biz parçalı bir Ortadoğu’yu asla düşünmüyoruz. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak ‘evet’ diyemeyiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. ABD’de başkanlık görevine gelen Donald Trump’ın birçok açıklamalar yaptığını, kendilerinin de bu ifadeleri izlediklerini belirten Erdoğan, Ortadoğu’nun parçalanma planlarından bahsetti, ayrıntı vermedi. Ancak sözkonusu senaryolara ilişkin Trump ve ekibini uyardı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 230117Hürriyet: Hayat kurma operasyonu

Fevzi Kızılkoyun’un haberi şöyle: Suriye’de DEAŞ’tan temizlenen 2 bin kilometrekarelik alanda (Cerablus, Rai, Çobanbey) hayat yeniden canlandırılacak. Türkiye, sınır hattındaki bu bölgede hasar gören kamu binalarını onarırken öğretmen, doktor, hemşire, kepçe operatörü, karayolları ekipleri, AFAD görevlileri de ‘normalleşme’de görev alacak.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 24 Ağustos’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı’nda sınır bölgesi teröristlerden arındırıldı. Türkiye-Suriye sınırında eskiden DEAŞ’ın kontrolünde bulunan Cerablus-Rai (Çobanbey) bölgesini kapsayan yaklaşık 2 bin kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. Bu bölgelere Suriyeli siviller yerleşti. Bölgenin kontrolü ise Türk birlikleriyle birlikte Fırat Kalkanı Harekâtı’nda yer alan ÖSO çatısı altındaki Suriyeli muhalif güçlerine bırakıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus