TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 2 Aralık 2016

Türkiye’deki gazetelerde 2 Aralık 2016 günü yayınlanmış 6 manşet haberini sizin için derledik. Read More

yenisafak 021216Yeni Şafak: Başkanlık tamam

Nur Banu Aras ile Ayfer Mallı’nın haberi şöyle: AK Parti ve MHP, başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifinde uzlaştı. Tarihi uzlaşmayı Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Bahçeli birlikte açıkladı. Üzerinde mutabık kalınan teklif haftaya AK Parti tarafından Meclis’e sunulacak. Cumhurbaşkanının partili olacağı yeni sistem için Mart veya Nisan’da referandum öngörülüyor.

Başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifi konusunda merakla beklenen buluşma dün gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. İki lider, AK Parti ve MHP heyetlerinin üzerinde çalıştığı anayasa değişiklik teklifine son noktayı koydu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 021216Hürriyet: Kül olan hayaller

Gülden Aydın ve Gamze Kolcu’nun haberi şöyle: Ölen 6 öğrencinin cenazelerinin güçlükle getirildiği Köprücük Köyü’nde, Bahtınur Baş’ın evindeyiz. Ailesi, “Kaderi güzel olsun” diyerek bu ismi koymuş.

Bahtınur, 600 kişinin yaşadığı köyden ulaşım zorluğu nedeniyle hastaneye gidemeyenlere bakmak için doktor olacaktı. 5. sınıf öğrencisiydi. Köyünde okul yoktu, ortaokul için Aladağ’a gitti. Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yurt yıkılınca Bahtınur’un, bir öğretmenin yönlendirmesiyle Süleymancıların yurdunda kalmaya başladığını anlatıyor ailesi. Hayalleri, kendisiyle kül oldu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 021216Sabah: Türkiye için tarihi uzlaşma

Sabah’ın manşeti şöyle: Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli Cumhurbaşkanlığı sistemini de kapsayan anayasa değişikliği taslağında uzlaştı. Yıldırım anayasa taslağının önümüzdeki hafta Meclis’e getirileceğini belirterek, “Yaz başında da referanduma gidilebilir” dedi.

AK Parti ile MHP Cumhurbaşkanlığı sistemi için dün tarihi adımı attı. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli ortak bir metinde anlaştıklarını duyurdu. Türkiye’nin merakla beklediği görüşme dün saat 14.00’te Çankaya Köşkü’nde başladı. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşme sonrası Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli ortak açıklama yaptı. Yıldırım açıklamasında ve gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız
——

birgun 021216Birgün: Şov gaza bastı, acı yolda kaldı

Meltem Yılmaz’ın haberi şöyle: Aladağ’da Süleymancılar Tarikatı’na ait yurttaki yangında yaşamını yitirenler gözyaşları içinde toprağa verildi. Bakanların resmi araçlarıyla gittiği cenaze törenine, aileler yürüyerek gitmek zorunda kaldığı için yetişemedi.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki Süleymancılar Tarikatı’na ait Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’ndaki yangın faciasında hayatını kaybeden 12 kişi dün gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.

Cenazelerde, ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle çocuklarını tarikat yurduna göndermek zorunda kalan ailelerin tepkisi ve acısı vardı. Çocuklarını okuyabilmeleri için zorunlu olarak ücretsiz olan tarikat yurtlarına yerleştirdiklerini belirten aileler, çocuklarının ölümünden sorumlu olan herkesin cezalandırılmasını istedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 021216Milliyet: Görüşmeden uzlaşma çıktı

Önder Yılmaz ve Kıvanç El’in haberi şöyle: Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli , başkanlık sistemini ‘cumhurbaşkanı’ kavramı üzerinden düzenleyen mini anayasa değişikliği için uzlaştı. Teklif Ak Parti imzasıyla haftaya Meclis’e sunulacak. Meclis’ten onay çıkarsa yaz başında referandum yapılacak.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin mini anayasa değişikliği için bir araya geldiği kritik toplantıdan, “Partili Cumhurbaşkanı” konusunda uzlaşma çıktı. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bahçeli “Türkiyemizin önemli bir gündemini oluşturan anayasa değişikliği üzerinde, sayın Başbakanımız ile, zaman zaman bir araya gelerek konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf edilmiştir. Bugünkü görüşmemiz de son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde TBMM’ye bir metin sunulmuş olacaktır. Memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım” dedi. Bahçeli’nin ardından konuşan Yıldırım, şunları ifade etti:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 021216Cumhuriyet: Demokrasi çıkışı

Cuhmuriyet’in manşeti şöyle: TÜSİAD Başkanı Cansel Başaran Symes, Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada Hükümet’e çok ağır eleştiriler yöneltti. Symes, TL’nin değer kaybının altını çizerek “Parası en fazla değer kaybeden ülkelerden olmamızı düşünmeliyiz” dedi.

OHAL’in kaldırılmasını talep eden Symes, “Ekonomik aktörler arasında ciddi bir güven bunalımı var. Terörle mücadele ve darbecilere son verme konusunda güvenlik kaygılarımız arttı. Bazı OHAL uygulamaları özellikle Anadolu’da ticari hayatı kötü etkiliyor. OHAL’in bir an önce kaldırılması, KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Toplumsal mutabakat zemininin oluşturulması, birleştirici söylemlerin hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus