TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 19 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 19 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

yenisafak 190117Yeni Şafak: Talimatı John Bass verdi

Gazetenin manşeti şöyle: Baykal’a kaset kumpası kurulmadan iki yıl önce ismi, ABD derin devletinin raporlarına CHP’nin yeni genel başkanı olarak giren Kılıçdaroğlu, ‘milliyetçi’ bir çizgiye yöneldi. Bu politik strateji, anayasa değişikliği teklifine ilişkin MHP tabanını yönlendirme çabası olarak değerlendirildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass ile görüşmesinin ardından Yenikapı ruhuna ihanet eden Kılıçdaroğlu’nun ‘milliyetçi’ politikasının da ABD kaynaklı olduğuna işaret ediliyor. CHP liderinin bu tutumu, kendisini destekleyen Obama yönetiminin görevi bırakmasından önceki son hamlesi.

CHP’de genel başkanlık koltuğu için Baykal’a kaset kumpası kurulmadan 2 yıl önce adı CHP’nin yeni genel başkanı olarak Amerikan derin devletinin raporlarına giren Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemde anayasa değişiklik teklifine ilişkin “milliyetçi” duruşu hayli dikkat çekiyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 190117Hürriyet: ABD’li heyetin Gülen mesajı

Murat Yetkin’in haberi şöyle: Trump’ın ABD Başkanı olmasına günler kala önceki ABD yönetimlerinde görev almış kişilerin de bulunduğu Atlantik Konseyi heyeti Türkiye’de temaslarda bulundu. Başkan Bush döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olan Stephen Hadley, Gülen ve PYD’ye destek konusunda iki ülke arasında anlaşmazlık olduğunu belirterek “Birlikte (ilişkiler) onarılabilir” dedi.

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamak üzere yemin edeceği 20 Ocak öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerindeki sıkıntının aşılmasına katkıda bulunmak üzere bir dizi sessiz temas gerçekleşti. Atlantik Konseyi bünyesinde daha önce Amerikan yönetiminde bulunmuş, şimdi Trump’a “dışarıdan destek” veren bir grup etkili isim Türkiye’de iki gün süren önemli görüşmeler yaptı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 190117Milliyet: Şifreler çözülüyor

Gökhan Karakaş’ın haberi şöyle: Reina saldırganı Masharipov’un olay gecesi saldırıyı gerçekleştirmeden önce Reina’nın internet sitesine girdiği, Google Earth üzerinden de konumunu araştırdığı iddia edildi.

’Niye Reina’ya saldırdın?’ sorusuna Masharipov’un ’Onlar kafir olduğu için oraya saldırdım’ dediği, ’Niçin kapıdaki polisi öldürdün?’ sorusuna ise ’İlk önce polis bana ateş etti. Onu öldürmeden içeriye giremezdim’ dediği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tek kişilik hücrede tutulan Reina saldırganı Abdulgadir Masharipov’un sorgusuna başlandı. Terör saldırısının organizasyonuna ilişkin soruların yöneltildiği teröristle bağlantılı çok sayıda isme ulaşılırken, bir yandan da saldırganın yakalandığı evde ele geçirilen dijital verilerin incelemesi sürüyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 190117Birgün: Böylesi istikrara ancak ‘hayır’ denir

Gazetenin manşeti şöyle: TZOB Başkanı Bayraktar, 1990 yılında baklagilde 20 milyon dekar alanda üretim yapıldığını, şimdi ise bu rakamın 8 milyon dekara kadar gerilediğini bildirdi.

Tarımda 30 yıl önce kendi kendine yeten ülke olan Türkiye, AKP’nin neoliberal politikalarıyla ithalata bağımlı hale geldi. Tarımda ekili alan hızla azalırken üretici yüksek maliyetlerden tüketici ise hızla artan fiyatlardan şikâyetçi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de ekim yapılan alanların hızla gerilediğini, bunun yanında nadasa bırakılan toprakların boyutunun 4,1 milyon hektarla Hollanda büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 190117Sabah: Yeni sistemle patinaj bitecek

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Külliye’de yaptığı konuşmasında Başkanlık sistemine ilişkin görüşlerini yineledi ve MHP’nin tutumu ile birlikte Türkiye’nin yeni bir kapıyı araladığını belirtti. İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Anayasa değişikliği yasama yürütme ve yargı erkleri arasındaki ilişkiyi düzenliyor. Ülkemizde siyasi sistemin tıkandığı dönemlere baktığımzıda bu ilişkilerdeki sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Yasama, Yürütme, Yargı erkleri arasındaki ilişkinin yeniden belirlenmesi büyük bir kazançtır. Yeni bir anayasa ile yerli yerine bu ilişkiyi oturtmak gerekiyor. İmkanlar dahilindeki arayışlarımızdan vazgeçmedik.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 190117Cumhuriyet: İlaçta zam fırsatçılığı

Sibel Bahçetepe’nin haberi şöyle: Eczacılar, ilaç firmalarının ve depoların ilaçları, zam öncesi piyasaya vermekten kaçındığını söylüyor. İlaç bulamayan hastalar mağdur.

Döviz kurunun ilaç fiyatlarına 20 Şubat’ta zam olarak yansıyacak olması hastaları her anlamda mağdur etti. İlaç firmalarının depolara, depoların da eczanelere ilaç vermekten kaçındığı ortaya çıktı. İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Serdar Göksan, piyasadaki ilaçların yüzde 90’a yakınının ithal olduğunu ve bu nedenle şu an hastaların her 10 ilaçtan 9’una ulaşamadığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı: “Firmalar, zam gelmeden önce ilaçlarını piyasaya sunmak istemediği için bu sorunlar yaşanıyor. Bakanlık bu konuya el atmalı.”

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus