TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 19 Ekim 2016

Türkiye’deki gazetelerde 19 Ekim 2016 günü yayınlanmış 6 manşet haberini sizin için derledik. Read More

sabah 191016Sabah: İlkbaharda referandum

Zübeyde Yalçın’ın haberi şöyle: Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli’nin ‘uzlaşı’ görüşmesi başkanlık sürecinin takvimini de yol haritasını da netleştirdi. 15 maddelik anayasa değişiklik paketi yılbaşına kadar Meclis’e getirilecek. MHP ‘evet’ oyu kullanacak, nisanda referandum yapılacak.

Başkanlık sistemi ile ilgili gelişmeleri en yetkili organ MKYK’da masaya yatıran AK Parti, sürece ilişkin yol haritasını belirledi. AK Parti, içinde sadece başkanlık sistemi ile ilgili düzenlemelerin yer alacağı 15 maddelik paketi yılbaşına kadar Meclis’ten çıkartıp, 2017’nin baharında referandum sandığını vatandaşın önüne getirmeyi planlıyor. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında önceki gün yapılan MKYK toplantısının en önemli gündem maddesi başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği oldu. Yıldırım, toplantıda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin detayları hakkında bilgi verdi.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

cumhuriyet 191016Cumhuriyet: Ankara’da şahin, Bağdat’ta güvercin

Başika Üssü nedeniyle Ankara ile Bağdat arasındaki karşılıklı restleşme sürerken ABD’nin devreye girmesiyle Bağdat’a “Yeni önerilerimiz var” diyerek giden Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın’ın bir sayfalık bir mutabakat metni önerdiği ortaya çıktı. Öneriyle Başika’nın kapıları diğer gruplara da açıldı. Heyet, 7 saati aşan görüşmelerde Başika’nın bir Türk üssü olmadığını, Irak’a ait olduğunu belirtip Musul operasyonunun ardından Başika’nın durumunun statüsünün yeniden ele alınmasını önerdi. Bağdat, metni Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye sunup yanıt vereceğini belirtti. İşte Türkiye’nin önerileri:

Mutabakat metni: Türkiye’nin hazırladığı tek sayfalık metinde, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik tam taahhüt vurgulandı. Üzerinde çalışılacak bu metnin iki ülke başbakanları ya da ilgili kurumlar tarafından eşzamanlı açıklanması önerildi. Gerekirse metnin bazı kısımlarının kamuoyundan gizlenebileceğine işaret edildi.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

yenisafak 191016Yeni Şafak: Musul’da derin şüphe

Gazetenin manşeti şöyle: Musul operasyonunda iki gün geride kaldı ancak hâlâ birçok soru işareti var. Her örgüt farklı şeyler söylüyor. Musul batısının neden kuşatma dışı bırakıldığı ise cevabı merak edilen en önemli soru…

Musul operasyonunda ikinci gün geride kaldı. Ancak operasyonla ilgili çok sayıda soru işareti oluştu. Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin açıklamasıyla ‘başladığı’ duyurulan operasyonda ne yapılmak istendiği, nasıl hareket edileceği, operasyona kimin komuta edeceği belli değil. Her örgüt farklı açıklamalar yapıyor. Günden güne dozu artırılan Türkiye karşıtlığı ise operasyonun önüne geçmiş durumda.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

birgun 191016Birgün: Türkiye için yeni tehlike

Hüseyin Şimşek’in haberi şöyle: Bağdat’ta yapılacak müzakere sonrasında Türkiye’nin, Sünniler üzerindeki etkisini kullanması, İran’dan da Şii milisler üzerinde etkili olması istenebilir.

Musul Operasyonu’nda, statü konusunda nasıl davranılırsa davranılsın Türkiye iki türlü durumla karşı karşıya kalacak. İlki sığınmacılar sorunu. 100 bin rakamı telaffuz ediliyor. İkinci sorun, cihatçı sorunu. Bazı IŞİD unsurlarının Türkiye’ye geçmesi söz konusu. Bu da ülkedeki terör saldırısı potansiyelini maalesef yükseltir. Türkiye zaten IŞİD terörüne maruz kalmış bir ülke. Yalnızca sınır ötesinde değil kendi içinde de bu sorunu yaşıyor. Şimdi oluşacak bir göç dalgasında araya karışacak IŞİD militanları daha büyük bir zorlukla bizleri karşı karşıya bırakacaktır. IŞİD’çiler ne kadar çoğalırsa tehlike o kadar büyüyecek.

Haberin tamamı için tıklayınız

—–

milliyet 191016Milliyet: Türk jetleri hazır bekliyor

Serpil Çevikcan’ın haberi şöyle: Başbakan Binali Yıldırım dün Ak Parti grup toplantısı için Meclis’e gelişinde keyifliydi. Pratik zekâsının ürünü hazır cevaplığıyla gazetecilerin sorularını savuşturmakta ünlü olan Başbakan’la Meclis muhabiri arkadaşlarımızın diyaloğu her zamanki gibi izlenmeye değerdi.

Grup toplantısına girerken konu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kısa bir süre önce tamamlanan konuşmasında başkanlık sistemi sözlerine açıklık getirirken kullandığı ifadelerdi.

Gazeteciler, Bahçeli’nin sorduğu zor çözülen bir matematik problemi ile karşılaşmışçasına Yıldırım’a art arda sorular yöneltti. Başbakan, Bahçeli’nin, anayasa değişikliği konusunda, “Biz millete gitmekten korkmayız” ifadesinin hatırlatılması ve “330’a destek verecek herhalde” diye sorulması üzerine, “Doğru demiş. Doğru söze ne denir?” karşılığını verdi.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

hurriyet 191016Hürriyet: Hassasiyet kriteri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP, parlamenter sistemin revize edilip reforma tabi tutularak devamından yanadır. Ancak milletimize görüş sormanın, fiili çelişkiyi sona erdirmeyle ilgili müdahil olmasını istemenin hiçbir mahzurlu ve sakıncalı tarafını da görmeyecektir. Türk milletine güveniyorum, AKP’nin Anayasa hazırlığını TBMM’ye getirmesi, ilke ve hassasiyetlerimizi gözetmesi halinde, sağlıklı ve makul bir neticenin alınacağına inanıyorum” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus