TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 18 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 18 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

yenisafak 180117Yeni Şafak: 20 hücre çöktü

Gazetenin manşeti şöyle: İstanbul polisi, eğlence kulübü Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişiyi öldüren teröristi katliamdan 17 gün sonra kıskıvrak yakaladı.

‘Ebu Muhammed El Horasani Abdulkavi’ kod adını kullanan Abdülgadir Masharipov (34) başarılı bir operasyon sonucu, saklandığı evde sağ ele geçirildi. Polis ekipleri Esenyurt’taki operasyonda DEAŞ’lı teröristin çatışmaya girmesine fırsat vermedi. 1 Ocak gecesinden beri olabileceği her yerde teröristi takip eden güvenlik birimleri, İstanbul’da DEAŞ’a ait 20 örgüt evini çökertti, saldırıyla bağlantılı 168 zanlıyı gözaltına aldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 180117Cumhuriyet: Terörist 1 yıldır aramızda

Gazetenin manşeti şöyle: Esenyurt’ta lüks bir siteye düzenlenen operasyonla yakalanan Özbek terörist Masharipov’un 2016 Ocak ayında illegal olarak Türkiye’ye giriş yaptığı ortaya çıktı.

Yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişiyi katleden Özbek asıllı terörist Abdulkadir Masharipov, önceki gece İstanbul Esenyurt’ta bir siteye düzenlenen operasyonla yakalandı. Teröristin katliamı yaptığını kabul ettiğini açıklayan İstanbul Valisi Vasip Şahin, saldırganın 2016 Ocak ayı içerisinde illegal olarak Türkiye’ye giriş yaptığını ve Afganistan’da eğitim aldığını açıkladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 180117Milliyet: Sefaköy Esenyurt hattı

Tolga Şardan’ın haberi şöyle: Ülke olarak 2017’ye kötü başlangıç yapmamıza neden olan Reina eyleminin zanlısı Özbek uyruklu Abdülgadir Masharipov, İstanbul polisinin başarılı operasyonuyla saklandığı evde yakalandı.

Saldırının üzerinden 16 gün geçtikten sonra yakalanan Masharipov, olaydan iki gün sonra polisin elinden son dakikada kaçmıştı. Polis, şans eseri son anda elinden kaçırdığı Masharipov’un yakalanıp adalete teslim edilmesi için büyük çaba sarf etti.

Masharipov’un yakalanmasından sonra hem soruşturmayı hem de operasyonları yürüten İstanbul Emniyeti’nden üst düzey bir isimle görüştüm.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 180117Birgün: Çocukların geleceği için de ‘hayır’ deyin

Gazetenin manşeti şöyle: MEB’in hazırladığı yeni müfredatı eleştiren Eğitim Sen, “Müfredat değişiklikleri, bir anlamıyla ‘laik eğitim ve laik yaşama’ karşı meydan okumanın somut bir yansımasıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan ve ders programlarından “Atatürkçülük” kavramı ile Darwin’in ‘evrim teorisi’nin de çıkartıldığı müfredat taslağına yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, MEB tarafından hazırlanan müfredat taslağıyla ilgili, “Böylesine önemli bir konuda, kurumsal önerilerin 6 Şubat, bireysel önerilerin ise 10 Şubat ile sınırlandırılması, MEB’in ‘öneri alma’ sürecini sadece sembolik olarak ele aldığını göstermektedir’’ dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 180117Sabah: Takip et gözle sabret paketle

Ferit Zengin’in haberi şöyle: Yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişiyi katleden DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov’un, irtibatlı olduğu 3 Özbek’in Hatay’da yakalanmasının ardından paniğe kapılıp Konya’daki hücreyle temasa geçtiği, sonrasında ise Esenyurt’taki hücre evlerinin tespit edilerek kendisine ulaşıldığı ortaya çıktı.

İstanbul Ortaköy’deki Reina isimli gece kulübünde yılbaşı gecesi 39 kişiyi katleden DEAŞ’lı terörist Abdulkadir Masharipov ve beraberindeki 4 kişi, İstanbul Esenyurt’ta operasyonla yakalandı. Edinilen bilgiye göre, katliamın ardından istihbarat birimleri, DEAŞ içindeki haber kaynaklarına “Dikkatli olun” uyarısı yaptı. Teröristin yurtdışına kaçabileceği değerlendirilerek sınırda kaçakçılık yapan kişiler yakın takibe alındı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 180117Hürriyet: İşte ilk ifade

Çetin Aydın’ın haberi şöyle: Reina katliamcısı teröristin ilk ifadesi belli oldu. Reina’da 39 kişiyi öldüren Abdulgadir Masharipov’un, Suriye’nin Rakka kentindeki ‘DEAŞ emiri’nden o gece Taksim’de katliam yapmak üzere talimat aldığı ortaya çıktı. Masharipov, “Taksim’e gittim ama çok önlem vardı. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Bölgede yeni hedef aramamı istedi. Sahilde taksiyle tur attım. Reina uygun görünüyordu. Rakka’daki kişiye sordum, kabul etti” dedi.

Yılbaşı gecesi Ortaköy’deki Reina adlı gece kulübünü Kalaşnikof tüfekle tarayarak 39 kişiyi öldüren DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov önceki gece İstanbul Esenyurt’ta yakalanırken, ilk ifadesi de ortaya çıktı. Afganistan’da El Kaide kamplarında silahlı eğitim aldığı, daha sonra DEAŞ’a geçtiği belirlenen terörist, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede hedefi nasıl seçtiklerini şöyle anlattı:

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus