TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 18 Ekim 2016

Türkiye’deki gazetelerde 18 Ekim 2016 günü yayınlanmış 6 manşet haberini sizin için derledik. Read More

milliyet 181016Milliyet: Gerekirse tampon bölge

Serpil Çevikcan’ın haberi şöyle: Musul’dan DAEŞ’i çıkartmayı hedefleyen ve aylardır konuşulan operasyon başladı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle Irak merkezi hükümetinin güçleri ile Barzani’nin yönetimindeki peşmerge güçleri operasyonu gerçekleştiriyor.

Türkiye, hem operasyon aşamasında yer almakta hem Başika’daki askeri birlikte kalmakta hem de DAEŞ Musul’dan atıldıktan sonra kurulacak masada söz sahibi olmakta kararlı. Irak hükümetinin açıklamalarına rağmen tüm bunların nasıl gerçekleştirileceği, Ankara’nın yol haritasının ne olduğu gündemin en sıcak konusu.

Musul operasyonu başlamadan hemen önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, koalisyon güçlerinin genelkurmay başkanlarının toplantısına katılmak için ABD’ye gitti. Akar, hem Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı harekâtının haklılığını ve hedeflerini anlattı hem de Musul operasyonuna Türkiye’nin katılmaması durumunda doğabilecek sakıncaları.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

hurriyet 181016Hürriyet: Ankara tetikte

Uğur Ergan’ın haberi şöyle: Türkiye, Musul operasyonunun başlaması ile birlikte Irak sınırında güvenlik önlemlerini artırdı. Özellikle Silopi’ye çok sayıda tank ve zırhlı araç sevki yapıldı. Olası bir göç ihtimaline karşı da Irak sınırında gereken önlemlerin alındığı bildirildi. Türk Silahlı kuvvetleri (TSK), Musul operasyonuyla ilgili gelişmeleri 24 saat aralıksız yakından izliyor.

500-600 kadar Türk askerinin olduğu, Fırtına obüsleri, Stinger uçaksavar füzeleri, tank ve diğer zırhlı araçların bulunduğu Başika Üssü’nde de en üst düzey alarm durumunun devam ettiği vurgulandı. Askeri kaynaklar, Musul operasyonunun başlamasından sonra hava taarruzları için İncirlik dahil hiçbir Türk üssünün kullanılmasına ilişkin talep gelmediğini, Türk hava unsurlarının operasyona destek vermediğini ve Başika’dan da destek için top veya diğer tür atışların yapılmadığını söylediler.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

sabah 181016Sabah: Biz operasyonda da masada da olacağız

Mesut Altun’un haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Musul’da operasyonlar başladı. Türkiye Musul’a nasıl girmesin, sınırdan tehdit altındayım. Türkiye’nin olmadığı bir operasyonda doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Operasyonda da masada da olacağız.” dedi.

Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Musul’da operasyonlar başladı. Türkiye Musul’a nasıl girmesin, sınırdan tehdit altındayım. Türkiye’nin olmadığı bir operasyonda doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Operasyonda da masada da olacağız.” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

cumhuriyet 181016Cumhuriyet: IŞİD’siz Irak’a doğru

Üç cepheden eşzamanlı başlatılan Musul operasyonuna Irak ordusu ve peşmergenin yanı sıra 5 bin 200 ABD askeri katıldı.

Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u 10 Haziran 2014’ten bu yana 2,5 yıldır süren IŞİD işgalinden kurtarmak için Irak Ordusu ve Barzani’ye bağlı Peşmerge birlikleri uluslararası koalisyonun desteğiyle dün sabaha karşı saat 04.00’te operasyon başlattı. Türkiye operasyonda yer almadı, ancak Türkiye’nin Başika Kampı’nda eğittiği bin 500 kişilik güç operasyona dahil edildi. Irak Ordusu Komutası’ndaki operasyona, 4 bin Peşmerge’nin yanı sıra, Haşdi Şabi ile Haşdi Vatani (Ninova Bekçileri) ve Hayşi Aşiretan üyelerinden oluşan toplam 30 bin kişilik silahlı güç katıldı. Operasyonda görev alan ABD’li asker sayısının ise 5 bin olduğu, Irak Ordusu’na istihbarat, lojistik ve taktik desteği verdiği belirtildi.

Haberin devamı için tıklayınız

—–

yenisafak 181016Yeni Şafak: Sahada da masada da olacağız

Manşet haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mezhep çatışmasını engelleyeceği için Musul operasyonu dışında tutulmak istendiğini söyledi. Erdoğan, “Operasyonda da masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Çünkü burada bizim için bir tarih yatıyor. Beyefendiler arzu ederlerse, Misakı Milli’yi okurlar” dedi.

Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Musul operasyonunda Türkiye’nin hem sahada hem de masada olacağını belirtti. Erdoğan, özetle şunları söyledi: Musul operasyon başladı. Ne diyorlar? ‘Türkiye Musul’a girmesin’. Nasıl girmeyeyim. 350 kilometre sınırım var benim ve bu sınırda ben tehdit altındayım. 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak. Hiç ilgi alakası olmayanlar gelip giriyor. Neymiş, Bağdat onlara ‘gel’ demiş. Gel demedikleri zaman Irak’a gelenlere niye ‘hayır’ demediniz?

Haberin devamı için tıklayınız

—–

birgun 181016Birgün: Musul’un şifreleri

İbrahim Varlı’nın haberi şöyle: Musul operasyonu başladı. Ankara, Washington, Bağdat ve Erbil arasındaki kriz kapalı kapılar ardındaki pazarlıklarla aşıldı. Türkiye’nin devre dışı bırakıldığı operasyonun perde arkasını yazdık.

İki yıldır IŞİD’in elinde bulunan Musul’un kurtarılmasına yönelik operasyon resmen başladı. Kente kimin gireceği, hangi güçler arasında, ne şekilde paylaşılacağına dair yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Ankara, Washington, Bağdat ve Erbil arasındaki kriz kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonrasında aşıldı. Türkiye’nin devre dışı bırakıldığı operasyonun şifrelerini ve perde arkasını on maddede topladık.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus