TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 17 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 17 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 170117Sabah: İkinci turda da fire beklemiyoruz

Okan Müderrisoğlu’nun haberi şöyle: İlk tur oylamadan memnunuz. İkinci turda da benzer sonuçlar alacağız. Referandumdan beklentimiz teorik olarak yüzde 70. Bu orana ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi. AK Parti’nin halihazırda millet nezdindeki desteği paketin kabul edilmesi için yeterli. Ama MHP’nin performansı paketin yüksek düzeyde kabul görmesinde etkili olacak.

Başbakan Binali Yıldırım önceki gün anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında Meclis kulisinde SABAH’a özel açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım referandum, AB ve ABD ile ilişkilere ilişkin de önemli mesajlar verdi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 170117Cumhuriyet: MEB’in sorunu bilimle

Ozan Çepni’nin haberi şöyle: Bakanlığın yeni müfredatında sekülerizm ve pozitivizm satanizmle birlikte ‘inanç problemi’ olarak gösteriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim programında dinin devletten ayrı ve özerk olmasını öğrencilere “problem’’ olarak anlatacak. Yeni müfredatta Türkiye’deki milyonlarca insanın kendi yaşamını tanımlarken kullandığı “sekülerizm” kavramı ortaöğretimde çocuklara “satanizm” kavramı ile birlikte bir inanç sorunu olarak aktarılacak. MEB’in bu tutumu Eğitim-Bir- Sen’in Cumhuriyet’in kuruluşuna ilişkin “ümmetçi bir toplumdan seküler bir Türk ulusu inşa etmeyi hedef aldılar” eleştirisi ve “manevi değerlere uygun müfredat” talebini akıllara getirdi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 170117Yeni Şafak: YSK sandığı çıkardı

Ayfer Mallı ve Fazlı Şahan’ın haberi şöyle: Partili cumhurbaşkanlığını içeren anayasa değişikliği teklifinin ilk turu yaklaşık 90 saatlik mesainin ardından tamamlandı. Çarşamba günü başlayacak ikinci tur görüşmelerinin cuma günü bitmesi öngörülüyor. Bu takvime göre referandumun da nisan ayının ilk yarısında yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren 18 maddelik anayasa değişiklik teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki ilk tur görüşmeleri tamamlandı, gözler yarın başlayacak ikinci tur görüşmelerine çevrildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 170117Birgün: İşsizlik sürsün diye başkanlığa evet!

Ekonomideki yavaşlama işsizler ordusunu zirveye taşıdı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ekim ayında işsizlik yüzde 11,8’le Mart 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Resmi rakamlara göre genç işsizlik yüzde 21,2’ye yükseldi. DİSK-AR raporuna göre ise gerçek işsizlik TÜİK’in açıkladığı rakamlardan oldukça farklı olarak yüzde 19,6’ya ulaştı. Geçen yıla göre işsiz sayısı 532 bin kişi artarak 6 milyon 503 bin kişiye çıktı. Tarım dışı genç işsizlikte ise her 4 gençten birinin işsiz olduğu ortaya çıktı.

Rakamları değerlendiren iktisat profesörü Hurşit Güneş, TÜİK’in genç işsizliği 15-24 yaş arasında değerlendirdiğini, genç işsizliğin 15-29 yaş olarak OECD standartlarına göre yeniden değerlendirdiğinde yüzde 30’u geçtiğini söyledi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 170117Milliyet: Ekonomide yeni yol haritası

Abdullah Karakuş’un haberi şöyle: Cumhurbaşkanı dün Beştepe’de toplantıya çağırdığı ekonomi kurmayları ile 3.5 saat ekonomiyi konuştu. Toplantıda ekonomideki yeni yol haritası ve önlemler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sürpriz bir ekonomi zirvesi yaptı. Başta dolardaki hareketliliğin ele alındığı toplantıya; Başbakan Binali Yıldırım, ilgili bakanlar, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ve üst düzey ekonomi bürokratlarının katıldığı öğrenildi. Toplantıda ekonomideki yeni yol haritası masaya yatırıldı. Dolar kullanımının azaltılmasına yönelik nelerin yapılabileceğinin ele alındığı toplantıda, dışardan gelen ekonomik saldırılar da kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 170117Hürriyet: Köye çakıldı

Hong Kong-Bişkek seferini yapan Boeing 747-400 tipi kargo uçağının sabah saatlerinde Bişkek yakınlarında düşmesinin ardından başlayan arama ve kurtarma çalışmaları bugün için tamamlandı. Kırgızistan Başbakan Yardımcısı “Uçak iniş izni aldıktan sonra radarda kaybolmuş” dedi.

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Muhammetkalıy Abulgaziyev, uçağın enkazının bulunduğu yerde gazetecilere yaptığı açıklamada, uçağın düştüğü Daça Su yerleşim biriminde arama ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladıklarını belirtti.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus