TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 16 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 16 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

sabah 160117Sabah: Trump FETÖ’yü ABD’den silecek

İsa Tatlıcan’ın haberi şöyle: Yaklaşık 2 yıldır ABD’de Fetullahçı örgüt ile hukuk mücadelesi veren Avukat Robert Amsterdam: “FETÖ ABD’de bizi de tehdit ediyor. Birçok kişiden ihbar mesajları alıyoruz. Trump döneminden ümitliyiz. 2017 FETÖ’nün ABD’de yıkım yılı olacak.”

Dünya, 20 Ocak’ta ABD Başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’un nasıl bir politika izleyeceğini merakla bekliyor. Trump yönetimi özellikle FETÖ konusunda nasıl bir politika izleyeceğinin ipuçlarını vermeye başladı. ABD’deki derneklerini kapatan Fetullahçı örgüt, şimdiden kendisine farklı alternatifler aramaya başladı. Yaklaşık 2 yıldır ABD’deki FETÖ yapılanmasını çökertmek için bir hukuk mücadelesi veren Avukat Robert Amsterdam, Trump döneminde FETÖ için hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyor. Avukat Amsterdam ile Fetullahçı örgütün ABD’deki geleceğini ve Trump dönemini konuştuk.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 160117Birgün: Yok edin insanın insana kulluğunu

Gazetenin birinci sayfasında şu satırlar yer aldı: Bu hafta Meclis ya bir kişinin saltanat sistemine boyun eğecek ya da bu teklifi reddedecek.

Getirilen sisteme göre Cumhurbaşkanı hem hükümet, hem meclis, hem mahkeme olacak.

Bir şahsın iki dudağı arasına hapsedilen bir düzen yaratılacak. Hızlı karar alma adına her türlü talana imkân tanınacak. Cumhurbaşkanı’nın emniyeti, yargıyı dizayn ettiği bir ülkede kadrolaşma ve yandaşlık sınır tanımayacak.

Fiilen yarattıkları karanlık, yasalarla güvence altına alınacak. Bir kez olsun çıkarlarınızı değil ülkenizi düşünün, Meclis’in onurunu koruyun. Siz koruyamazsanız halk referandum sandığında memleketine sahip çıkacaktır.

Davet bizim, karar sizin…

Haber için tıklayınız

——

yenisafak 160117Yeni Şafak: Bize özgürlük satana bak!

Gazetenin manşeti şöyle: Almanya’da koalisyon ortakları yalan haberle mücadele kisvesi altında internet medyasına ve sosyal medyaya karşı oybirliğiyle savaş açtı. Ülkede bu yıl yapılacak genel seçimler öncesinde internette yükselen aykırı tüm sesler susturulacak. Yeni yasayı uygulamaya geçirmeyen tüm medya platformlarını çok ağır para cezaları bekliyor.

Türkiye’ye ifade ve basın özgürlüğü dersi veren Almanya, internet ve sosyal medyada büyük kıyıma hazırlanıyor. Ülkede bu yıl yapılacak genel seçimler öncesinde Berlin’deki koalisyon hükümeti, internetteki haber ve yorumlara, sosyal medyadaki paylaşımlara karşı oybirliği ile sert önlemler alıyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 160117Cumhuriyet: AKP diktaya koşuyor

Rejimi değiştirecek anayasa değişikliğinin ilk tur görüşmeleri demokrasi uyarıları dikkate alınmadan, jet hızıyla tamamlandı.

Mahmut Lıcaclı ve Selda Güneysu’nun haberi şöyle: TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişiklik önerisinin birinci turu önceki günkü birleşimde kabul edilen 5, dünkü oturumda kabul edilen 2 maddeyle tamamlandı. AKP, anayasa değişiklik önerisinin görüşmelerinde Saffet Sancaklı’nın eşinin durumu nedeniyle MHP’nin maddeler üzerinde konuşmalarını geri çekmesi, HDP’nin Garo Paylan’a verilen cezayı protesto ederek çalışmalara katılmamasını adeta fırsata çevirdi. AKP, normalde günde 3 maddenin kabul edildiği görüşmelerde önceki gün TBMM’yi sabaha kadar çalıştırıp tam 5 maddenin geçmesini sağlarken, dün de kalan 2 madde kabul edildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 160117Milliyet: Genel Kurul’da tarihi hafta

Bahar Atakan’ın haberi şöyle: Genel Kurul’da dün anayasa değişiklik teklifinin 17. maddesi 342, 18. maddesi 344 oyla kabul edildi. Böylece ilk tur tamamlandı›› 2. turun çarşamba günü başlatılmasını planlayan AK Parti, teklifin tümünün en geç 21 Ocak Cumartesi günü geçmesini hedefliyor.

TBMM Genel Kurulu’nda dün Anayasa değişiklik teklifinin 17. ve 18. maddesi kabul edildi. TBMM’nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019’da yapılmasını” öngören 17. maddede, 484 milletvekili oy kullandı. Maddeye 342 kabul, 135 ret, 2 çekimser, 3 boş, 2 geçersiz oy çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, oylama öncesi Genel Kurul salonuna anayasa kitapçıklarını getirdi. Oylamaya giden CHP milletvekilleri, oy pusulasının olduğu zarfı kutuya atarken, anayasa kitapçığını da kutunun yanına bıraktı. Bazı Ak Partili milletvekili kitapçıkları aldı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı oy kupasına zarfını atmak istedi. Kılıçdaroğlu, bu teklifi kabul etmedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 160117Hürriyet: Tuğba’nın zaferi

Nuray Babacan’ın haberi şöyle: Harp okullarına kadın öğrenci alımı iptal olunca internette kampanya başlatan Tuğba Cerav’ın girişimi başarılı oldu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Kamuoyunda hassasiyet oluştu. Talep olursa kadın adaylar bu okullara (Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksek Okulları) öğrenci olarak alınacak” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlanan Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksek Okulları’nda öğrenci alım şartları değişti. ÖSYM’nin yayımladığı 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) kılavuzunda, kadın adayların bu yıl sadece Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunabilecekleri duyuruldu. Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde ise sadece erkek adayların başvurusunun kabul edileceği, Kara, Deniz ve Hava Astsubay Meslek yüksekokullarına da kadın adayların başvuramayacağı belirtildi.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus