TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 13 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 13 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

yenisafak 130117Yeni Şafak: Dolar teröristleri

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi teslim almak isteyenlerin dövizi silah gibi kullandığını söyledi. Erdoğan, “Maruz kaldığımız saldırıların bir de ekonomik boyutu olduğunu artık herkes görüyor. Elinde silahı, bombası olan teröristle elinde doları, avrosu, faizi olan terörist arasında amaç bakımından hiçbir fark yoktur” dedi.

Beştepe’deki 34. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dövizdeki hareketliliğin spekülatif olduğunu belirtti. Döviz kurunu silah gibi kullananlar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 130117Hürriyet: Oğluyla kaçmış

Toygun Atilla’nın haberi şöyle: Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişiyi öldüren Özbek asıllı terörist Abdulgadir Masharipov’un eşi Maltepe’de bir eve düzenlenen operasyonla yakalandı. Yanında olan 1.5 yaşındaki kızı koruma altına alındı. Masharipov’un ise saldırıdan sonra yanına 4 yaşındaki oğlunu alarak kaçtığı tespit edildi.

İstanbul Ortaköy’deki gece kulubü Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişinin öldürüldüğü terör saldırısının izini süren İstanbul polisi önemli bilgilere ulaştı. Buna göre, Özbek asıllı terörist Abdulgadir Masharipov 1.5 yaşındaki kızı, 4 yaşındaki oğlu ve eşiyle birlikte 2016’nın başında Konya’ya geldi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 130117Sabah: Haddinizi bilin millete saygı duyun

Hasan Ay’ın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’nin anayasa değişikliği görüşmelerindeki tavrını eleştirdi: Eğer, demokrasiye ve millete inanıyorsanız, bırakın müzakereler bitsin. Teklif milletin önüne gitsin. ‘Tek adam’ diyorlar. Ne tek adamı ya? Artık bu ülkede bu aldatmacaları yutacak kimse yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliyesi’deki 34. Muhtarlar Toplantısı’nda gündemi değerlendirdi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 130117Birgün: Şekil yönünden iptal edilmelidir

Erk Acarer’in haberi şöyle: Oylarını kullanmadan önce gösteren vekil ve bakanların oyları geçersizdir. Bu koşullarda kabul edilecek anayasa değişikliğinin şekil yönünden iptal edilmesi gerekir.

İstanbul Barosu eski Başkanı ve 53 yıllık hukukçu Turgut Kazan, TBMM Başkanvekiline gönderdiği açık mektupla ‘gizli oylamanın bir yöntem kuralı olduğuna ve asla ihlal edilmeyeceğine’ dikkat çekti. Kazan, “Aksi halde ve normal koşullarda mahkeme tarafından iptal gelir” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 130117Milliyet: Yatırımcıya vatandaşlık

Duygu Erdoğan’ın haberi şöyle: Türkiye 2017 yılına yeni yatırım teşvikleriyle başlangıç yaptı. Buna göre, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilecek. Uzun zamandır beklenen karar ile konut sektörü daha da canlanacak, yabancıya satış katlanacak. Vatandaşlık hamlesi 10 milyar $ kazanç getirecek.

Konut sektörüne beklenen müjde geldi. Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimi ardından firmaların başlattığı kampanyalarla rekor kıran gayrimenkul satışları bu kez de 2017’de yabancıya satışla coşacak. Bu kapsamda özellikle lüks konut pazarında oluşacak hareketin, kısa sürede Ortadoğu başta olmak üzere, Güney Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerden önemli yatırımcıların odağında olması bekleniyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 130117Cumhuriyet: Vekile seçim tehdidi

Gazetenin manşeti şöyle: Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AKP ile MHP’nin anlaşıp Genel Kurul’a getirdiği ‘başkanlık anayasası’nı görüşüyor. Dün akşamki görüşmelerde büyük olaylar çıktı. AKP’li ve CHP’li milletvekilleri Genel Kurul’da birbirlerine girdi, Meclis kürsüsü kırıldı, saksılar ve bardaklar havada uçuştu.

Meclis’teki ilk gerilim ‘başkanlık anayasası’nın üçüncü maddesi oylandığı sırada yaşandı. Anayasa’yı ihlal edip açık oy veren Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki AKP’li milletvekillerini cep telefonuyla görüntüleyen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan’ın telefonu elinden alınmak istendi. Kaplan, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın fiziki müdahaleye maruz kaldı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus