TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 11 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 11 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

cumhuriyet 110117Cumhuriyet: Göstere göstere suç işlediler

Gazetenin manşeti şöyle: AKP, ‘tek adam rejimi’ öngören anayasa değişikliği için Meclis’te bir demokrasi skandalına daha imza attı. Meclis’in yetkilerini Saray’a devretmek için gündeme getirilen anayasa değişikliğinin genel kuruldaki ilk gün oylaması demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçti. AKP’li vekiller İçtüzük ve yasa gereği gizli olması gereken oylamada “tercihlerini” bakanlara göstererek kullandı. AKP’li bir vekilin oyunu kontrol için iki vekil daha aynı kabine girdi.

AKP yöneticilerinin, kaç gündür milletvekillerinin açık oy kullanabileceği yönündeki telkinleri önceki günkü ilk oylamada kendini gösterdi. Genel kurulda, anayasa değişiklik önerisinin tümü üzerine yapılan konuşmaların bitmesinin ardından oylama işlemine geçilirken tam bir arbede yaşandı.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın genel kurul salonundaki milletvekillerine gizli oylama usulüyle ilgili bilgi vermesi daha bitmeden AKP’li milletvekilleri hükümet sıralarının bulunduğu yerdeki kabinin olduğu bölgede, bakanlara göstererek oy kullanma işlemini başlattı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 110117Sabah: Türkiye çok büyük bir saldırı altında

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İçten ve dıştan saldırılar zayıf olduğumuzdan değil güçlü bir ülke olmamız nedeniyle yapılıyor. Müttefiklik siz güçlü kalmazsanız sözden ibaret. Bunun için Türkiye ve hükümet olarak güçlü olmak zorundayız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak İdareciler Günü dolayısıyla Türkiye’nin 81 ilinden gelen kaymakam ve vali yardımcılarına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğle yemeği verdi. İşte Erdoğan’ın konuşmasında gündemle ilgili yaptığı çarpıcı tespitler:

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 110117Birgün: Hukuksuzluk yapmadan kazanmaları kolay değil

Yaşar Aydın’ın haberi şöyle: Anayasa değişikliği için Meclis’te yapılan ilk oylama AKP ve MHP’nin tavan oyunu 338 olarak belirledi, iki partiden en az 14 fire olduğunu gösterdi. ‘Açık oy’la hukuksuzluk yapılsa da bu sonuçlar işlerin daha da karışacağının sinyali gibi.

Anayasa değişikliği ile ilgili ilk sandık kuruldu. Değişiklik maddelerinin görüşülmesi üzerine önceki gün TBMM’de yapılan oylamada 338 evet, 134 hayır, 5 boş, 2 çekimser ve bir de geçersiz oy kullanıldı. 480 vekil oy kullanmış oldu. 59 HDP’li ve TBMM Başkanı yerine Meclis’i yöneten AKP’li Başkanvekili Ahmet Aydın oy kullanmadı. Bunlara ek olarak önceki günkü oylamaya mazeretleri nedeni ile katılmayan 9 milletvekili var. Bunların dağılımı ise 7 CHP, 1 MHP ve 1 AKP şeklinde. Milletvekillerinin tamamının genel merkezlerine bilgi vererek oylamaya katılmadığını biliyoruz. Tablo böyle olunca verilen 338 ‘evet’ oyunun AKP üzerinde yarattığı tedirginliği anlamak daha kolay oluyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 110117Yeni Şafak: Güçlü olmak zorundayız

Fazlı Şahan’ın haberi şöyle: Türkiye’nin içeride ve dışarıda büyük bir saldırı altında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan oynanan oyuna dikkat çekti: “DEAŞ’la mücadeleyi ilk sıraya koyan ülkelerin neredeyse DEAŞ’ı himayeleri altına alacak hale gelmelerini ibretle izliyoruz. Bölgeye ilişkin kağıt üzerindeki projeler birer birer çöküyor”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Kaymakamlar Toplantısı”nda, Türkiye ve bölge ülkeleri üzerine oynanan oyunlara dikkati çekti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 110117Hürriyet: Açık oy tartışması

Bülent Sarıoğlu’nun haberi şöyle: Başkanlık sistemi getiren anayasa değişiklik teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki ilk oylaması, teklifin geleceğiyle ilgili ilk işareti de verdi.

‘Teklifin maddelerine geçilmesi’ oylaması, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın tedavisi nedeniyle AK Partili Başkanvekili Ahmet Aydın yönetimindeki oturumda yapıldı. Oylamaya 314 AK Partili ve 38 MHP’li katıldı. HDP grubu, 11 milletvekilinin tutukluluğuna tepki olarak oylamaya katılmadı. CHP’den Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte 7 milletvekili de oylamada bulunmadı. AK Parti ve MHP’den birer milletvekili mazeretli oldukları için oylamaya gelemediler. Bu tabloda, katılan 480 milletvekilinden 338’i kabul, 134’ü ret, 2’si çekimser, 5’i boş, 1’i geçersiz oy kullandı.

Neredeyse tamamı ‘açıktan’ oy kullanan AK Partililerin hepsinin kabul oyu kullandığı kabul edilirse, 38 MHP’liden 24’ü kabul oyu kullandı. Bu durumda mazeretli bir isim dışında MHP’nin firesi 14 oldu. Bu MHP’lilerin 6’sının ret, 8’inin ise ‘geçersiz, çekimser ve boş oy’ kullandığı belirtiliyor. Teklife karşı olduğunu açıklayan 5 MHP’liye 9 partili arkadaşlarının da katıldığı düşünülüyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 110117Milliyet: Siviller de katılacak

Bahar Atakan’ın haberi şöyle: Suriye’de bugüne kadar 2 bin kilometrelik alanın DAEŞ’ten temizlendiğini söyleyen Bakan Fikri Işık, hayatı canlandıracak adımlar atıldığını, bu kapsamda yapılacak çalışmalarda kamu çalışanlarının da bu bölgede görev alabileceğini anlattı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı’na sivillerin de katılacağını belirterek, “Suriye’de El Bab’a kadar gittik, 2 bin kilometrelik alanı DAEŞ’ten temizledik. ‘Ne haliniz varsa görün. Sıkıntı, yokluk içerisinde yaşayın’ deme hakkımız yok. Orada hayatı tekrar canlandıracak, normalleştirecek adımlar atıyoruz” dedi. Milliyet’e konuşan Işık’ın açıklamaları özetle şöyle:

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus