TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 10 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 10 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 haberi sizin için derledik. Read More

birgun 100117Birgün: Başkanlık krizi!

Gazetenin manşeti şöyle: AKP’nin başkanlık inadı ekonomide dengeleri altüst etti.Dolar, avro ve altın son dönemin en büyük yükselişine sahne oldu, tüm zamanların rekoru yeniden kırıldı.

AKP ve Saray’ın toplumu giderek kutuplaştırmasına rağmen Başkanlık inadından vazgeçmemesi ekonomiye olan güvenin her geçen gün daha da erimesine yol açıyor. Dolardaki rekor sürecine avro ve altın da eklendi. Uluslararası yatırım kuruluşları ekonomiye ilişkin olumsuz görüşleri bildirmeye devam ediyor. Açıklanan veriler yılın son çeyreğinde üretim ve büyümede toparlanmanın gerçekleşmeyeceğini ortaya koyuyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 100117Sabah: Batı darbeciye sahip çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Birileri ısrarla, elinde en çok Müslüman kanı olan DEAŞ’ın üzerinden İslam düşmanlığı yapıyor. Bölgesel konularda Sayın Trump ile görüş birliğine varacağımıza inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9. Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla büyükelçilere dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğle yemeği verdi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 100117Hürriyet: 122 cm – Megakent kara teslim oldu

Gazetenin manşeti şöyle: Binlerce personel, yüzlerce araç, tonlarca tuzla süren mücadeleye rağmen, İstanbul’da kar ve buzlanma esareti dün de sürdü. Bazı yerlerde kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği megakentte, okullar tatil, kamu kurumları yarım gündü…

Dünyanın sayılı megakentlerinden İstanbul’da, cuma gününden beri süren kar esareti dün de devam etti. Meteoroloji, dün sabah yaptığı açıklamada, kar yağışının gün boyu artarak gece yarısına dek süreceğini açıkladı. Kar, dün gün boyu Boğaz çevresi, Beykoz, Sarıyer, Ümraniye, Maslak, Kağıthane, Fatih, Beşiktaş, Kavacık, Şişli, Eyüp, Arnavutköy, Sultangazi ve Kemerburgaz’da tipi şeklinde yağarken, Çatalca-Subaşı’nda kar kalınlığı 122 santimetre olarak ölçüldü.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 100117Yeni Şafak: Milleti tehdit mi ediyorsun

Nur Banu Aras’ın haberi şöyle: 15 Temmuz’da kısa süreliğine “demokrat” görünen Kılıçdaroğlu’nun Anayasa süreci başladığı günden bu yana Türkiye’yi kan ve savaşla tehdit etmesi tepkilere neden oldu. Son Parti Meclisi’nde “direniş” kararı alan CHP’liler dün başka grupları da yanlarına alarak TBMM’ye yürümek istedi. Kamuoyu provokasyon endişesi taşıyor.

TBMM Anayasa Komisyonu’ndaki müzakereleri 10 gün süren partili cumhurbaşkanlığını içeren 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine dün Genel Kurul’da başlandı. Ancak anamuhalefet partisinin tehdit ve hakaretlerinin gölgesinde başlayan görüşmeler hem milletvekilleri hem de toplumda gerginliğe neden oldu.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 100117Cumhuriyet: Tehlikeli inat

AKP, ‘tek adam’ rejimine karşı toplumda yükselen tepkiyi görmezden geliyor. TBMM Genel Kurulu’nda, AKP’nin anayasa önerisi üzerindeki görüşmeler başladı. CHP ve HDP, sık sık usul tartışması açıp grup önerileri verdi. AKP, muhalefetin görüşmelerin TBMM TV’den yayımlanması önerisini reddetti.

TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa önerisinin görüşmeleri ‘taktik savaşları’yla başladı. CHP ve HDP, usul tartışması ve grup önerileriyle engelleme girişimi nedeniyle önerinin görüşmelerine geç saatlerde geçilebildi. CHP’nin, görüşmelerin TBMM TV’de naklen yayımlanması önerisi AKP tarafından reddedildi. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AKP’lilere “Bu Meclis’in çatısını bombalayan generaller ve pilotlar akıllarını birisine emanet etmişlerdi, kiralık akıl sahibiydiler. Siz aklınızı kimseye kiralamayın” dedi. HDP’li Meral Danış Beştaş, önerinin “Varlığım Cumhurbaşkanı’na armağan olsun anayasası” olduğunu vurguladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 100117Milliyet: Tarihi maraton başladı

Gazetenin manşeti şöyle: TBMM Genel Kurulu’nda başkanlık sisteminin “Cumhurbaşkanı” ifadesiyle formüle edildiği anayasa değişikliği teklifini görüşmeleri sırasında muhalefet engelleme, iktidar hızlı görüşme taktiklerini devreye soktu.

TBMM Genel Kurulu’nda başkanlık sisteminin “Cumhurbaşkanı” ifadesiyle formüle edildiği Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri tartışmalarla başladı. Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katıldığı Genel Kurul’daki anayasa teklifi görüşmelerine geçilmeden önce CHP ve HDP üst üste açtığı usul tartışmalarıyla “anayasa aykırılık” tezini işledi.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus