TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 1 Şubat 2017

Türkiye’deki gazetelerde 1 Şubat 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik. Read More

cumhuriyet 010217Cumhuriyet: Acı reçete sandık sonrası

Mustafa Çakır’ın haberi şöyle: Kıdem, 657 değişikliği gibi sıkıntılı konular referandumun ardından gündeme getirilirken emekliye promosyon, anneanneye yardım referandum öncesi yaşama geçirilecek.

Hükümet, referandum öncesinde tepki çekmemek için çalışma yaşamındaki sıkıntılı konuları anayasa oylaması sonrasına bıraktı. Sendikaların büyük bölümünün karşı çıktıkları kıdem tazminatı değişikliği ile memurların iş güvencesini ortadan kaldıracak Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik referandumun ardından gündeme getirilecek. Kadro bekleyen kamudaki 720 bin taşeron işçiye de kadro yerine “özel sözleşmeli personel” statüsü verilecek. Buna karşın emekliye promosyon, çocuk bakan anneanneye yardım gibi kamuoyunun desteğini alacak uygulamalar ise referandum öncesinde uygulamaya geçirilecek.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 010217Milliyet: 20 yıl vadeyle ev

Duygu Erdoğan’ın haberi şöyle: Emlak Konut ile gayrimenkul üreticileri, 9 bankayla el ele vererek Türkiye’de ilk kez 20 yıl vadeli konut sahibi olma fırsatını getiren kampanyayı başlattı. 2.5 milyarlık satış hedefi var.

Piyasalarda yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına markalı konut üreticileri ile bankaları tek platformda bir araya getiren emlak Konut, düşük peşinatlı, 0 faizli ve uzun vadeli konut kredisinin önünü açtı. Emlak Konut GYO, 15 Temmuz’un ardından attığı ilk adımın ardından şimdi de konutta ikinci ‘tarihi kampanyayı’ hayata geçirdi. Onlarca farklı konut projesinde 240 ay (20 yıl) vadeli satışlar bugün başladı, 31 Mart’ta sona erecek. Kampanyada 9 farklı banka yerini aldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 010217Birgün: İstanbul’u 24 senedir uzaylılar mı yönetiyor?

Rabia Yılmaz’ın haberi şöyle: Boğaz’daki yapılaşmayı eleştiren Erdoğan, “Dikey mimariye karşıyım” derken, AKP döneminde İstanbul’da binden fazla yüksek yapı projesi hayata geçirildi. Ardı ardına yükselen yapılar İstanbul’u gökdelenler sıralamasında Avrupa’da 1’inci, dünyada 25’inci yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı “Ben dikey mimariden yana değilim. Ben yatay mimariden yanayım. İnsan, topraktan uzak değil; toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Bugünün Türkiye’si, böyle bir çirkinliği, böyle bir nobranlığı asla hak etmiyor” açıklaması üzerine AKP iktidarının 15 yıllık ‘yükselen tarihi’ni somut örneklerle derledik.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 010217Sabah: ‘Kandil tecavüz ve infaz demek’

Sırrıberk Aslan’ın haberi şöyle: PKK’lı kadın teröristlerin ifadelerinden yola çıkılarak hazırlanan istihbarat raporunda örgütün kadınlara yönelik baskı, tehdit ve tecavüz dolu korkunç olaylarına yer verildi. İşte kandırılarak dağa çıkarılan kızların intihar ve infazla biten öyküleri…

PKK’lı kadın teröristlerden 10 yılda 571’i teslim oldu, 8 bin 661’i yakalandı. İstihbarat raporuna göre bölgenin kandırılarak dağa çıkarılan genç kızları Kandil’de seks kölesi gibi kullanıldı, tecavüze ve işkenceye maruz kaldı. Sesini çıkaran kadınlar ‘ajan’ olduğu bahane edilerek infaz edildi. Bazı kadınlar yaşadıklarına dayanamayıp intihar etti. Örgüt içinde tecavüze uğradığı duyulan ya da buna karşı çıkan bazı kadın teröristlerin ise öldürülüp cesetlerinin, operasyonların yapıldığı bölgelere bırakılarak güvenlik güçlerinin operasyonunda öldürülmüş gibi gösterildi. İşte tanık itirafçıların anlattıkları:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 010217Hürriyet: Bot dalaşı

Yaşar Anter’in haberi şöyle: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının pazar günü öğle saatlerinde gidip icneleme yaptığı Kardak kayalıklarının çevresinde bugün sıcak dakikalar yaşandı. Kardak Adası’nı aşarak Türk karasularına giren 2 Yunan botu, bölgedeki Türk askerlerinin engellemesiyle kendi sularına döndü.

Kardak krizi 21’inci yılı geride bırakırken, bugün Ege Denizi’nde 45 dakika süren gerginlik oldu. Sahil güvenlik ekiplerine ait 1’i karakol botu olmak üzere 5 botla Türk askeri, Kardak kayalıkları çevresindeki bekleyişini sürdürüyor. Saat 11.00’de Kardak kayalıklarına gelen 2 Yunan sahil güvenlik botunun kayalıkları geçerek Türk karasularına girmesi üzerine, Türk askeri müdahale etti. Yunan botları, Türk sularından çıkarıldı. Yunan botları daha sonra, Kardak kayalıklarına 1.5 mil uzaklıktaki Kalalimnos Adası yakınlarına çekilince gerginlik de sona erdi. Türk askerinin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 010217Yeni Şafak: El üstünden gözaltına

Kıymet Sezer’in haberi şöyle: Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik soruşturmada gözaltına alınan 10 pilotun arasında TSK’nın ilk kadın general adayı Hava Pilot Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül’ün de olduğu ortaya çıktı. Evinde FETÖ imamlarıyla toplantı yaptığı belirlenen Bülbül’ün pilot eşi de gözaltında.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Hava Kuvvetleri Komutanlığına yönelik Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 pilot arasında kritik isimler de yer alıyor. Havacılara yönelik soruşturmada önceki gün gözaltına alınan askerler arasında Türkiye’nin gelecekteki ilk kadın generali olma ihtimali en yüksek kadın subay olarak gösterilen ve Genelkurmay Başkanlığı’nda çalışan Hava Pilot Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül’ün de olduğu ortaya çıktı. Bülbül’ün eşi Hava Pilot Kurmay Yarbay Nail Bülbül de soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus