TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 1 Aralık 2016

Türkiye’deki gazetelerde 1 Aralık 2016 günü yayınlanmış 6 manşet haberini sizin için derledik. Read More

birgun 011216Birgün: Halkı tarikatlara mahkum ettiler

1- 10’u öğrenci toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği Adana’daki yurt yangını, AKP döneminde sosyal devlet anlayışının bitirilmesinden doğan boşluğun tarikatlar tarafından doldurulmasının acı bir sonucu olarak kayda geçti.

2- Yoksullaştırılan ve kamu hizmetlerinden mahrum bırakılan aileler, çocuklarını okutmak ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için tarikatlara yöneldi. Aileleri tarikatlara iten AKP iktidarı, açılan yurtları da denetimsiz bıraktı.

3- Adana’daki yurt yangını bu denetimsizliğin geldiği son aşamayı gösterdi. Yurdun üst katı ile çatısı ahşap, yangın merdiveni kilitli, özel yurtlar yönetmeliğine aykırı öğrencilere yol gösterecek görevli yok.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 011216Yeni Şafak: Neden?

Yeni Şafak’ta 4 muhabirin ortak haberi şöyle: Adana’da yurtta çıkan yangında 11’i öğrenci 12 kişinin yanarak can vermesi tüm Türkiye’yi ağlattı. Elektrik panosundan çıkan yangında çocukların neden tahliye edilemediği belirsizliğini korurken ağır ihmal iddiaları var. 3 savcının yürüteceği soruşturmada öğrencileri ölüme götüren ihmaller tek tek ortaya çıkarılacak.

Aladağ’daki kız yurdunda çıkan yangında 11 çocuk ve bir eğitmenin hayatını kaybetmesinin ardından, yurttaki güvenlik ve teknik denetimler tartışılıyor. Yaralıların tedavileri devam ederken, yangınla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı. Yurda ilişkin son denetlemenin Haziran ayında yapıldığı, hiçbir olumsuzluk ile karşı karşıya kalınmadığı, binanın çalışma ruhsatının bulunduğu bildirildi. Bunun yanısıra ağır ihmal iddiaları da gündeme geldi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 011216Hürriyet: Hayata çıkış yok

Rıza Özel ile Gamze Kolcu’nun haberi şöyle: Yurttaki yangın faciasında, yaşam ile ölüm arasında yalnız bir kapı vardı. Ölen öğrenciler, kilitli olduğu iddia edilen yangın merdiveni kapısının önünde birbirlerine sarılmış halde bulundu. Sentetik halılar, ahşap döşeme ve tavanın hızla alev aldığı binada bazı öğrenciler pencerelerden atlayıp hayatta kaldı. Yılda iki kez denetim yapılan yurdun en son 26 Mayıs’ta denetlendiği ve “Eksik yok” raporu verildiği ortaya çıktı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde yaşayan 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7’nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6’ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş, diğer kız öğrencilerle birlikte ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda kalıyordu. Yaşları 10-14 arasında değişiyordu. O gece yanlarında, Yurt Müdürü Cumali Genç’in 6 yaşındaki kızı Sare Betül Genç de vardı. Yurttaki eğitmenlerden biri de Fatma Canatan’dı. Hepsi salı akşamı saat 19.30’da çıkan ve bir anda binayı saran yangında can verirken geride “İhmal var mı” soruları kaldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 011216Milliyet: Acı konvoyu

Ayşegül Kahvecioğlu: 11 çocuk ve bir eğitmenin hayatını kaybettiği yurt faciasının ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve bakanlar Aladağ’a geldi. Olayla ilgili açıklama yapan Kaynak, yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde biri 4 yaşında 11 çocukla, bir eğitmen öğrenci yurdunda çıkan yangında can verdi. Yaralanan 24 öğrenci, ilçede Hastane olmadığından ambulanslarla Adana’ya getirildi. İlçedeki devlet yurdunun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldığı, köylerden ve diğer çevre kasabalardan gelen öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bu yurt dışında kalabileceği bir başka yer olmadığı öğrenildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 011216Sabah: Kandil’e atmadıkları bombaları bize attılar

Eda Işık’ın haberi şöyle: Darbe Komisyonu ağır hasar gören Özel Harekât’ı ziyaret etti. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı o geceyi, “Kandil’e atmadıkları bombayı bize attılar” sözleriyle anlattı.

Meclis 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, darbeciler tarafından bombalanan, 44’ü özel harekatçı 51 şehit veren Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kampusta o gece hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıta karanfiller bırakan komisyon üyeleri hain geceye ilişkin bilgi aldı. İlk olarak Özel Harekât Eğitim Şube Müdürü Korhan Güler o geceye ait sunum yaptı. Darbe girişimini 21.45 civarında hem arkadaşlarının hem de medya aracığıyla öğrendiklerini belirten Güler şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 011216Cumhuriyet: Tarikat-siyaset-ölüm

Alican Uludağ’ın haberi şöyle: CHP’liler faciaya bir dizi ihmalin neden olduğunu belirtti. 30’dan fazla öğrencinin kaldığı yurtta yangın sırasında sadece iki görevli olduğu, öğrencileri yönlendirecek eğitimli bir görevlinin bulunmadığı ifade edildi. CHP’li Türkmen, “AKP artık bu eğitim politikasından vazgeçmeli. Devlet, asıl görevi olan eğitimi hiçbir derneğe ve vakfa devretmemeli” dedi.

Türkiye’yi yasa boğan Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan özel yurttaki yangın faciasında öğrencilerin ölüme terk edildiği anlaşıldı. Olay sırasında yurtta ölen görevli dahil 2 kişinin bulunduğu belirtildi. 30’un üzerinde öğrencinin bulunduğu yurtta, yangına müdahale edecek eğitimli bir görevlinin olmadığı ortaya çıktı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus