ZETE: Hak ve özgürlükler temelinde objektif haber https://zete.com Kaliteli içerik, güvenilir haber, veri gazeteciliği, dinamik dergi ekleri, özel dosyalar Fri, 24 Feb 2017 13:40:40 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.3 3 Şubat 2017 Cuma akşam özeti https://zete.com/3-subat-2017-cuma-aksam-ozeti/ https://zete.com/3-subat-2017-cuma-aksam-ozeti/#respond Fri, 03 Feb 2017 15:00:28 +0000 https://zete.com/?p=259961 gün özeti günözeti öne çıkanlar öneçıkanlar3 Şubat 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik.]]> gün özeti günözeti öne çıkanlar öneçıkanlar

Kılıçdaroğlu Türkmen’in TBMM Başkanlık Divanı üyeliğinden istifasını istedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, haberleşme giderleriyle gündeme gelen TBMM Başkanlık Divanı üyesi Adana Milletvekili Türkmen’in görevinden istifa etmesini istedi.

CHP Grup Basın Danışmanlığından yapılan açıklamaya göre Genel Başkan Kılıçdaroğlu, iletişim giderleri kamuoyunda tartışmalara neden olan Adana Milletvekili Türkmen’in TBMM Başkanlık Divanındaki Katip Üyeliği görevinden istifa etmesini istedi.

Türkmen’in Meclis tarafından karşılanan iletişim giderlerinin tutarının yüksek olması, kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Kurtulmuş: Bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum halk oylamasında sandıktan önemli bir sonuç çıkacağını belirterek, “Yeni yönetim sistemiyle birlikte terör belasını, Allah’ın izniyle bütünüyle bertaraf edeceğiz ve bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz” dedi.

Ordu’da bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ederek, ardından Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum halk oylaması öncesinde, yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini anlatarak, terörle mücadele vurgusu yaptı. Terör belasına yeni yönetim sistemiyle diz çöktüreceklerini belirten Numan Kurtulmuş, “Bakıyorsunuz DEAŞ’e karşı uluslar arası bir koalisyon ittifak oluşturmak için bir araya gelen ülkelerin, DEAŞ’e karşı mücadele etmek şöyle dursun, DEAŞ’e karşı samimiyetle mücadele eden Türkiye’ye karşı en ufak destek ve yardımda bulunmuyorlar. Hadi ondanda vazgeçtik, gölge etmesinler. Bakıyorsunuz bu ülkelerin silahları, Türkiye’ye karşı mücadele eden PKK’nın uzantısı olan örgütlerin elinde. Onlara zırhlılar, roketatarlar, tanksavarlar veriyorlar. Mesele Türkiye’nin ayağa kalkmasının ve ‘bu oyunu gördüm, ne olduğunu anladım, bu oyunu bozacağım’ diyecek bir gücü ortaya koyamamasıdır. O’nun için bu oyunu inşallah bozacağız. Burada bu yeni yönetim sistemiyle birlikte terör belasını, Allah’ın izniyle bütünüyle bertaraf edeceğiz ve bütün terör örgütlerine diz çöktüreceğiz” dedi.

CHP Sözcüsü Böke: Türkiye enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, TÜİK’in açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili “Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Bir yandan iktidarın yarattığı belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle Türk Lirasında yaşanan değer kaybı, diğer yandan da enflasyonda yaşanan sürekli artış nedeniyle, artık 80 milyon olarak hepimiz daha fakiriz” dedi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Böke, yazılı bir açıklama yaparak, TÜİK’in açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybına ve enflasyondaki artışa dikkat çeken Böke, şunları kaydetti:

“Ekonomide son bir haftada açıklanan veriler ve yaşanan gelişmeler, ekonomik gidişatın vahametini ortaya koymaya devam ediyor. İktidarın, tüm sessiz kalma ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranma ısrarına rağmen, her gün ekonomimizin içinde bulunduğu kritik durumu ortaya koyan gelişmeler yaşıyoruz. TÜİK’in bu sabah açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamı, son bir yılın yüksek enflasyonu olarak kayıtlara girdi. Ocak ayı enflasyonu, yıllık bazda yüzde 9.22’ye çıktı. Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Bir yandan iktidarın yarattığı belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle Türk Lirasında yaşanan değer kaybı, diğer yandan da enflasyonda yaşanan sürekli artış nedeniyle, artık 80 milyon olarak hepimiz daha fakiriz. Hafta başında açıklanan turizm verileri, Türkiye’nin sadece 2016 yılında turizm gelirlerinin yüzde 30’unu, yani üçte birini kaybettiğini ortaya koydu. Ekonomiye güven şu anda son 8 yıldan, yani 2009 kriz yılından bu yana, en düşük seviyesinde.”

Bozdağ: Almanya, Türkiye’nin iade talebine olumlu bakmıyor

Yozgat’ta inceleme ve ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Valilik ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bozdağ, Almanya’nın, suçluların iadesi konusundaki soruya, Türkiye olarak bu güne kadar gerek Almanya’dan, gerekse diğer batılı ülkelerden pek çok suçlunun iadesini istediklerini belirterek, “Tabi iadeleri de aramızdaki iade anlaşmaları çerçevesinde talep ettik. Bir hukuk var, o hukuka uygun bir şekilde talep ettik. Ancak Almanya özelinde baktığımızda, bu güne kadar terör eylemlerine karışmış olan kişilerle ilgili bir iade gerçekleştirmedi. Hükümlü nakillerinde olumlu bir gelişme var, ama yargılama süreçlerinde bir iade yapmadı. Aksine; Almanya’nın Adalet Bakanı ve diğer bazı yetkilileri Türkiye aleyhine faaliyette bulunan teröristlerin iade edilmeyeceğine dair açıklamalar yapıyorlar. Türkiye’de hapis cezası almış, yargılaması süren bazı kişileri, Almanya’nın Cumhurbaşkanı sarayda ağırladı ve Almanya adalet bakanı da davet edip, ona bir konuşma yaptırdı. Bütün bunlar gösteriyor ki Almanya, Türkiye’nin iade taleplerine olumlu bakmamaktadır” dedi.

CHP’li Veli Ağbaba: Genelkurmay Başkanı Kardak’ta siyasi şov yapmasın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin referandum kampanyasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Kardak’a gitmesiyle başlattığı görüşünü savundu. Genelkurkay Başkanı Orgeneral Akar’a yüklenen Ağbaba, şunları söyledi:

“Referandum kampanyasını Kardak’a çıkışla birlikte Genelkurmay Başkanı başlattı. Genelkurmay Başkanı Akar’a tavsiyemiz siyasi şovu bıraksın, kışlasına dönsün. Çok meraklıysa gitsin AKP’ye üye olsun. Nasıl olsa bu çıkan kararnamelerle Genelkurmay Başkanı’nın hiçbir anlamı yok. Onbaşıyı çavuş yapamıyor. Yetkileri elinden alınmış kimi zaman saray düğününde, kimi zaman davetlerde boy gösteriyor, kimi zaman cumhuriyetin kuruluşuna karşı çıkan, Atatürk’e küfreden şairlerin evlerinde konuk oluyor. Hiç bu kadar siyasileşmiş bir Genelkurmay Başkanı görmemiştik. Biz, askerin siyasete girmesine karşıyız. AKP’den niye ses çıkmıyor, çünkü şu anda emireri konumu pozisyonunda. Genelkurmay Başkanı, Kardak’ta siyasi şov yapacağına gitsin El-Bab’da bu katil süresiyle uğraşsın.”

Referandumda hayır oyu verecekler için ‘silahlı tehditte’ bulunan 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest

Düzce’de, ellerinde tabanca ile çektirdikleri fotoğrafı, ‘Başkanlık sistemine hayır diyenleri tıpkı 15 Temmuz gibi sokaklarda bekliyor olacağız’ notuyla Facebook’ta paylaşan 19 yaşındaki S.A. ve 17 yaşındaki G.E., ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Düzce’nin Mamure Köyü’nde oturan işsiz S.A. ve arkadaşı lise öğrencisi G.E.’yi, ellerinde tabanca ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi nöbetlerinin tutulduğu Anıtpark Meydanı’nda gösteren fotoğraf, dün sabah S.A.’nın Facebook hesabında paylaşıldı. S.A., ‘Başkanlık sistemine hayır diyenleri tıpkı 15 Temmuz gibi sokaklarda bekliyor olacağız’ notuyla paylaştığı fotoğrafı, kısa süre sonra tepkiler üzerine sayfasından kaldırdı.

Tepki çeken fotoğrafın basına yansıması ardından Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nin Mamure Köyü’nde oturduklarını tespit ettiği S.A. ve G.E., Asayiş Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada fotoğrafta ellerinde bulunan kurusıkı tabancalara el konuldu.

S.A. ve G.E., emniyetteki ilk ifadelerinde söz konusu fotoğrafı daha önce başka bir yerde çektirdiklerini ve photoshop programında Anıtpark Meydanı fotoğrafı ile birleştirdiklerini ileri sürerken, “Vatanımızı ve milletimizi sevdiğimiz için böyle bir şey yaptık” dediler. Geceyi emniyette geçiren şüpheliler, sabah ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Adliyede savcıya ifade veren ve mahkemeye çıkarılan iki isim adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ortaköy saldırısıyla ilgili 11 kişi için tutuklama istemi

Ortaköy’deki terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan 11 kişi, ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve ”silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Beyaz eşyada ÖTV ‘sıfırlandı’

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar sıfıra çekildi.

Damga Vergisi Kanunundaki Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranının Belirlenmesine, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına, İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Alt Sınırının Tespitine ve Özel Tüketim Vergisi Kanununda Yer Alan Bazı Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Oranının Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, binde 9,48 olarak uygulanan resmi şekilde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak.

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisi 30 Nisan’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

Paris’te palalı saldırgan Louvre Müzesi önünde vuruldu

Fransa’nın başkenti Paris’te bir asker, ünlü Louvre Müzesi’nin koruyan bir meslektaşına tekbir getirerek pala ile saldıran kişiye ateş açtı. Saldırgan ağır yaralandı. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve olayla ilgili olarak “Açıkça terör niteliği taşıyor” dedi.

Fransa İçişleri Bakanlığı ise olayla ilgili olarak bir şüphelinin daha gözaltına alındığını açıkladı, müzeyi koruyan askerler ile polisleri de soğukkanlı ve profesyonel tavırları nedeniyle övdü.

Saldırganın müzenin hediyelik eşya satılan dükkanına sırt çantalarıyla girmeye çalıştığı, dükkana sırt çantalarıyla giremeyeceğinin söylenmesi üzerine askerlere saldırdığı belirtiliyor. Taşıdığı iki sırt çantasında ise patlayıcı olmadığı duyuruldu.

Saldırganın iki pala taşıdığı kaydedildi. Polis sözcüsü, saldırgana beş el ateş açıldığını açıkladı.

Koalisyonun hava saldırıları ‘Rakka’nın suyunu kesti’

IŞİD’in Suriye’deki merkezi konumunda olan Rakka’nın suya erişimi kesildi. Koalisyon uçaklarının şehrin ana su hattına gerçekleştirdiğinden şüphelenilen saldırı sonrası, kentteki eylemciler ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rakka’nın suyunun kesildiğini açıkladı.

Rakka Sessizce Katlediliyor grubundan Hamut El Musa, AFP’ye yaptığı açıklamada “Koalisyon saldırılarından sonra şehrin ana su hattı hasar gördü ve kentin tümünde su kesildi” dedi.

Beşiktaş, Tosic’i KAP’a bildirdi. Sözleşmede 2 yılda 60 maç oynama şartı var

Siyah-beyazlı ekipte Sırp futbolcu Dusko Tosic’in sözleşmesi “şartlı” olarak uzatıldı.

Eşi Jelena Karleusa’nın dün sosyal medya hesabından duyurduğu ve imza anlarını paylaştığı anlaşma bugün KAP’a bildirilirken Sırp futbolcunun Beşiktaş ile yaptığı sözleşmede bazı şartlar yer aldı. Savunma oyuncusu 2 sezon içinde toplamda en az 45’er dakikadan 60 maç oynar ise sözleşmesi 1 sezon daha aynı şartlarda uzatılacak.

Dusko Tosic’in 2020 yılına kadar olan sözleşmesinin detayları şöyle:

“Oyuncuya; 2017-2018 Sezonunda 1.250.000 Avro, 2018-2019 Sezonunda 1.250.000 Avro garanti ücret, Ayrıca oynadığı maçlarda puan başı 4.000 Avro ödenecektir. Profesyonel futbolcumuz 01.01.2017 – 31.05.2019 tarihleri arasında geçerli olmak kaydıyla toplamda 60 maç oynar ise (45 dk veya fazlası) sözleşmesi 1 sezon daha aynı şartlarda uzatılacaktır.” (ZETE, Ajanslar)

]]>
https://zete.com/3-subat-2017-cuma-aksam-ozeti/feed/ 0
Ahmet Türk’e tahliye https://zete.com/ahmet-turkun-tahliyesi-icin-adli-tiptan-olumsuz-rapor/ https://zete.com/ahmet-turkun-tahliyesi-icin-adli-tiptan-olumsuz-rapor/#respond Fri, 03 Feb 2017 14:09:21 +0000 https://zete.com/?p=259893 46493fcf-5311-45c1-ab04-d6336db35427ahmet_turk.jpgAhmet Türk'ün avukatı Zeynep Boztoprak, tutuklu Mardin Büyükşehir Beşediyesi eski Başkanı Ahmet Türk'ün tahliyesi konusunda yaptığı açıklamada, bu yönde İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan olumsuz rapor verildiğini açıkladı. Ancak Ahmet Türk için akşam saatlerinde tahliye haberi geldi.]]> 46493fcf-5311-45c1-ab04-d6336db35427ahmet_turk.jpg

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında önce görevden alınan, sonra da tutuklanan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk hakkında hazırlanan Adli Tıp raporunda, cezaevinde kalmasında sağlık açısından bir sakınca bulunmadığı belirtildi. Raporda 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçebileceği belirtildi.

Ahmet Türk’ün avukatı Zeynep Ceren Boztoprak, halen Elazığ Cezaevi’nde bulanan ve geçen hafta Adli Tıp raporu için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevkedilen Ahmet Türk için hazırlanan raporun Mardin’e gönderildiğini söyledi. Avukat Boztoprak, Ahmet Türk’ün sağlık sorunları nedeniyle tahliye olabilmesi için istenen raporun olumsuz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Raporda Ahmet Türk’ün sağlık sorunları açısında cezaevinde kalmasında bir sakınca olmadığı belirtiliyor. Raporda ayrıca 6 ayda bir Türk’ün sağlık kontrolünden geçmesi halinde bir sıkıntı olmayacağı ifade ediliyor. Ahmet Türk, 75 yaşında. Hastalığı raporda teşhis edilmiş bir insan, cezaevinde kalabilirlik takdiri Adli Tıp Kurumu’na ait olsa da, mahkeme bu rapora bağlı değil. Kaçma şüphesi olmayan bir kişiyi hukuken de rapordaki hususlara dayanarak da tahliye edebilir. Türk’ün tahliyesi için başvuruda bulunacağız. Tahliyeye ilişkin değerlendirmeyi de Mardin Sulh Ceza Hakimliği yapacak.”

Ahmet Türk’e tahliye

Ahmet Türk’ün tutukluluğuna yapılan itiraz üzerine Mardin Sulh Ceza Hakimliği tahliyesine karar verdi.

Sağlık sorunları nedeniyle daha önce tutuksuz yargılanması için çağrılar yapılan ve son olarak İstanbul Adli tıp Kurumu’na gönderilen Ahmet Türk için Adli Tıp kurumunun, ‘Cezaevinde kalabilir’ raporu bugün Mardin Adliyesi’ne gönderildi.

Ahmet Türk’ün avukatları, tahliye edilmesi için Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu. Tahliye talebini değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, Elazığ Cezaevi’nde bulunan Ahmet Türk’ün tahliyesine karar verdi.

Kararın Elazığ’a bildirilmesi üzerine Ahmet Türk’ün bugün cezaevinden tahliye edilmesi bekleniyor.

]]>
https://zete.com/ahmet-turkun-tahliyesi-icin-adli-tiptan-olumsuz-rapor/feed/ 0
Dolar/TL 3,70’in de altına geriledi https://zete.com/dolartl-370in-altina-geriledi/ https://zete.com/dolartl-370in-altina-geriledi/#respond Fri, 03 Feb 2017 13:55:30 +0000 https://zete.com/?p=259948 2e5d35d1-d298-4771-bd9f-306904820cb5dollar_zete_dolar.jpgDolarda hafta başında başlayan düşüş sürüyor. Hafta başında 3,87'li seviyelerden gerileyerek 3,80'in altına inen ve hafta boyu 3,70'li seviyelerde dolaşan dolar/TL kotasyonu, ABD işsizlik verilerinin açıklanması sonrası 3,70'in de altına geriledi, 3,6898'i gördü.]]> 2e5d35d1-d298-4771-bd9f-306904820cb5dollar_zete_dolar.jpg
Ekran Resmi 2017-02-03 16.56.47

(Grafik: tr.investing.com)

]]>
https://zete.com/dolartl-370in-altina-geriledi/feed/ 0
Vodafone Arena, Avrupa Ligi ve Süper Kupa finali için aday https://zete.com/vodafone-arena-avrupa-ligi-ve-super-kupa-finali-icin-aday/ https://zete.com/vodafone-arena-avrupa-ligi-ve-super-kupa-finali-icin-aday/#respond Fri, 03 Feb 2017 13:39:25 +0000 https://zete.com/?p=259941 a65939be-5094-4839-b228-2d743029af14besiktas_sampiyonluk_kutlamasi.jpgUEFA, 2019 Avrupa Ligi ve 2019 Süper Kupa finali için aday statları açıkladı. Duyuru sonrası Vodafone Arena Stadı'nın da aday olduğu ortaya çıktı.]]> a65939be-5094-4839-b228-2d743029af14besiktas_sampiyonluk_kutlamasi.jpg

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Beşiktaş Yönetimi ile görüşerek ve evrakları toplayarak 2018-2019 sezonundaki UEFA Avrupa Ligi ile UEFA Süper Kupa finalinin Vodafone Arena’da oynanması için UEFA’ya yaptığı başvuru kabul edildi.

UEFA İcra Komitesi, 6 Haziran 2017 tarihine kadar yapılacak başvuruların sonuçlarını Eylül 2017’de açıklayacak.

Diğer aday şehir ve statlar şöyle:

Bakü – Olympic Stadium
Tiflis – Dinamo Arena
Frankfurt – Frankfurt Stadion
Stuttgart – Arena Stuttgart
Glasgow – Hampden Park
Sevilla – Estadio Ramon Sanchez Pizjuan

]]>
https://zete.com/vodafone-arena-avrupa-ligi-ve-super-kupa-finali-icin-aday/feed/ 0
Satürn halkalarından en ayrıntılı görüntüler Dünya’ya ulaştı https://zete.com/saturn-halkalarindan-en-ayrintili-goruntuler-dunyaya-ulasti/ https://zete.com/saturn-halkalarindan-en-ayrintili-goruntuler-dunyaya-ulasti/#respond Fri, 03 Feb 2017 12:41:12 +0000 https://zete.com/?p=259923 nasa saturn halka resim 1NASA, Satürn halkalarının en son çekilen fotoğraflarını yayınladı.]]> nasa saturn halka resim 1

Şu ana kadar en ayrıntılı şekilde görüntülenmiş halkaların fotoğrafları, Satürn gezegenine gönderilen Cassini-Huygens adındaki insansız uzay sondasından elde edildi. 2004 yılında Satürn’e ulaşan sonda bu yıl gezegenden son görüntüleri ve verileri bize gönderecek. Eylül ayında da gezegenin yoğu atmosferinin içine karışarak Satürn’ün yörüngesinden kaybolacak. (Ufunk)

nasa saturn halka resim 10

nasa saturn halka resim 8 nasa saturn halka resim 2 nasa saturn halka resim 9 nasa saturn halka resim 3 nasa saturn halka resim 4 nasa saturn halka resim 6 nasa saturn halka resim 0 nasa saturn halka resim 5 nasa saturn halka resim 7

]]>
https://zete.com/saturn-halkalarindan-en-ayrintili-goruntuler-dunyaya-ulasti/feed/ 0
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl yapılamayabilir https://zete.com/turkiye-bisiklet-turu-bu-yil-yapilamayabilir/ https://zete.com/turkiye-bisiklet-turu-bu-yil-yapilamayabilir/#respond Fri, 03 Feb 2017 12:17:26 +0000 https://zete.com/?p=259913 TURKIYE BISIKLET FEDERASYONU'NUN (TBF) DUZENLEDIGI 50. CUMHURBASKANLIGI TURKIYE BISIKLET TURU, 20 TAKIMDAN 160 SPORCUNUN KATILIMIYLA ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI'NDE BASLADI.(FOTO:TEOMAN ERIS/ALANYA-DHA)Türkiye Bisiklet Federasyonu, 53'üncü Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na katılması öngörülen takımlarla anlaşma yapmakta ve organizasyonda gecikince turun ertelenmesini istedi. Takımların güvenlik endişesi de turun riske girmesinin bir başka boyutu.]]> TURKIYE BISIKLET FEDERASYONU'NUN (TBF) DUZENLEDIGI 50. CUMHURBASKANLIGI TURKIYE BISIKLET TURU, 20 TAKIMDAN 160 SPORCUNUN KATILIMIYLA ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI'NDE BASLADI.(FOTO:TEOMAN ERIS/ALANYA-DHA)

Türkiye Bisiklet Federasyonu yöneticileri Uluslararası Bisiklet Birliği’ne (UCI) giderek “Yarışmayı 18-23 Nisan 2017 tarihlerinde yapamıyoruz Ekim veya Kasım ayına alalım” dediği öğrenildi. Takvim dolu olduğu için şimdilik bu istek de mümkün gözükmüyor.

2017 Dünya Turu takvimine dahil edilen ve 18-23 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, profesyonel takımlarla yapılması gereken anlaşmalarda geç kalınması, parkurun geç yayınlanması, organizasyon ihalesinin henüz yapılmamış olması ve güvenlik sorunları sebebiyle düzenlenememe aşamasına geldi.

Güvenlik endişesi

DHA’nın haberine göre federasyon tarafından anlaşma yapmakta geç kalınan birçok ülkenin profesyonel takımları Tur’a katılamayacaklarını ve buna gerekçe olarak o tarihlerde Dünya turlarında çok daha önemli yarışların olduğunu belirttiler. Ayrıca parkurun güvenliğinden endişe duyduklarını da dile getirdiler.

Emin Müftüoğlu Başkanlığı’nda PRO-TOUR’a (Şampiyonlar Lig’i Statüsü) yükseltilen organizasyona yüksek katılım beklenmekteydi.

Statü gereği PRO-TOUR organizasyonu yüksek derecede en az 10 PRO takımın katılmasını öngörüyor. Bu sayıyı yerel federasyon söz konusu rakamın altında yaptığı taktirde UCI, Tur’u yeniden eski statüsüne döndürebiliyor. Bir diğer önemli konu, sayı tutturulmamasına rağmen UCI yine de söz konusu yerel federasyonu takım takviyesi yapma adına destek oluyor.

Şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun UCI takviminde yer alan tarihlerde yapabilme adına bir girişi yok. UCI’yi Lüksemburg’ta ziyaret eden Erol Küçükbakırcı başkanlığındaki yönetim organizasyonun Ekim ayında yapılabilmesi için ricacı oldu. Ancak o tarihlerde diğer ülkedeki yarışlar çakıştığı için bu da mümkün gözükmüyor.

Türkiye bu yıl ve gelecek yıl on takım altına düşerse, Dünya turu olarak gerçekleşen yarışma bir alt guruba düşürülecek. (DHA)

]]>
https://zete.com/turkiye-bisiklet-turu-bu-yil-yapilamayabilir/feed/ 0
İzmir’de 60 otobüse özel ‘bisiklet aparatı’ https://zete.com/izmirde-60-otobuse-ozel-bisiklet-aparati/ https://zete.com/izmirde-60-otobuse-ozel-bisiklet-aparati/#respond Fri, 03 Feb 2017 11:42:57 +0000 https://zete.com/?p=259906 d0944b12-681f-4a04-8587-c3a19ca5bd25eshot_otobus_bisiklet.jpgİzmir Büyükşehir Belediyesi bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için ilk etapta 60 otobüse özel 'bisiklet taşıma aparatı' taktı. Aparatlar 2 bisiklet taşıyabiliyor.]]> d0944b12-681f-4a04-8587-c3a19ca5bd25eshot_otobus_bisiklet.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için ilk etapta 60 otobüse özel 'bisiklet taşıma aparatı' taktı. Aparatlar 2 bisiklet taşıyabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım kuruluşu ESHOT, otobüslerin önüne aparat ekleyerek bisiklet sürücülerine yolculuk imkanı sunmaya başladı. Aynı anda iki bisikletin taşınabildiği, kolay açılıp kapanabilen sistem, İzmir genelinde ilk etapta 60 solo otobüste hizmete alındı. Otobüsler Bornova, Buca, İnciraltı-Balçova-Üçkuyular, Karşıyaka-Bostanlı ve Konak-Alsancak'tan oluşan Merkez olmak üzere toplam 5 ayrı bölgede hizmet verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro ve İZBAN trenlerinde bisikletli yolculukların önünü açan düzenlemelerin ardından, bu alanda önemli bir adım daha attı. ESHOT Genel Müdürlüğü, hem bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak çevreci ulaşımı desteklemek hem de bisiklet kullanıcılarından gelen talepleri karşılamak üzerine otobüslerin önüne taşıma aparatı taktı.

https://twitter.com/aliihsanbebek/status/825786329518768128

Aynı anda iki bisikletin taşınabildiği sistem, üzerinde bisiklet yokken otobüsün ön kısmında kapalı durumda kalabiliyor. Bisikletli bir yolcu bineceğinde ise yolcu tarafından pratik bir şekilde açılıyor. Kullanıcı, bisikleti taşıma bölgesine yerleştirdikten sonra yolculuğuna başlayabiliyor. Yolculuğun bitiminde ise bisikleti yerinden çıkardıktan sonra düzeneği kapalı konuma getirmek gerekiyor. Tüm bu işlemler çok kısa bir süre içinde, pratik bir şekilde yapılabiliyor. Aparat sisteminin nasıl işlediği, otobüslerin ön camına yapıştırılan bilgilendirme notlarında da görsel ve yazılı olarak yer alıyor.

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, aparatlı otobüs sayısının, kullanım ve gelen taleplere göre önümüzdeki süreçte artırılabileceğini açıkladı.

]]>
https://zete.com/izmirde-60-otobuse-ozel-bisiklet-aparati/feed/ 0
Sabiha Gökçen – Kurtköy metro hattı ihaleye çıkmaya hazır https://zete.com/sabiha-gokcen-kurtkoy-metro-hatti-ihaleye-cikmaya-hazir/ https://zete.com/sabiha-gokcen-kurtkoy-metro-hatti-ihaleye-cikmaya-hazir/#respond Fri, 03 Feb 2017 11:20:02 +0000 https://zete.com/?p=259900 3a198586-f637-4a3e-b9be-16d06dfd3fe5metro_tunel_jenerik.jpgSabiha Gökçen Havalimanı ile Kurtköy arasında hizmet verecek 6 kilometrelik metro hattı kuzey güney yönünde yer alacak, Kadıköy ve Üsküdar'dan başlayan iki metro hattını birbirine entegre edecek. 3 duraklı yeni metro hattı, 2020 yılında hizmete girecek.]]> 3a198586-f637-4a3e-b9be-16d06dfd3fe5metro_tunel_jenerik.jpg

Pendik Kurtköy’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılması planlanan Sabiha Gökçen – Kurtköy Metro Hattı projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde duyurulan proje tanıtım dosyasında proje bedeli 760 milyon TL olarak belirlendi.

3 istasyonlu hat

Sabiha Gökçen – Kurtköy Metro Hattı 6 km uzunluğunda, 3 duraklı kısa bir hat. Ancak bu hat, kuzeyde Üsküdar -Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattının devamı olan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli-Kurtköy hattı ile güneydeki Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hatlarını birbirine entegre edecek. 3 duraklı hattın istasyonları şöyle olacak:

Teknopark İstasyonu, Yenişehir İstasyonu, Kurtköy İstasyonu

Her istasyon ortalama 140 metre uzunluğunda ve 3500 metrekare büyüklüğünde bir alan kaplayacak.

2020’de hizmete girmesi planlanıyor

2018 yılı başında başlaması planlanan hattın yapımı yaklaşık 2,5 yıl sürecek. İnşaatın 2020 yılı sonunda açılması bekleniyor. Öte yandan, yapım ihalesi projeleri tamamlanmış olan Kaynarca-Tuzla hattı ile Pendik Merkez- Kaynarca Merkez hattı, Kaynarca Merkez istasyonu bölgesinde Kaynarca-Sabiha Gökçen hattına, dolayısıyla Sabiha Gökçen-Kurtköy hattına entegre olacak. Plana göre Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının da devreye girmesi ile bu bölge bir aktarma merkezi haline gelecek.

]]>
https://zete.com/sabiha-gokcen-kurtkoy-metro-hatti-ihaleye-cikmaya-hazir/feed/ 0
Justin Bieber’dan bir reklam için ilginç dans https://zete.com/justin-bieberdan-bir-reklam-icin-ilginc-dans/ https://zete.com/justin-bieberdan-bir-reklam-icin-ilginc-dans/#respond Fri, 03 Feb 2017 08:51:59 +0000 https://zete.com/?p=259885 justin bieber tmobileTeknoloji devi şirket T-Mobile, Super Bowl için hazırlanan reklam filminde başrolü Justin Bieber'a ve onun birbirinden ilginç figürlerine vermiş.]]> justin bieber tmobile

Ünlü isimlere reklamlarında sık sık yer veren T-Mobile’ın geçtiğimiz yıl yayınlanan Super Bowl reklamında başrol Drake‘indi ve Drake “Hotline Bling” şarkısından bildiğimiz figürlerle reklamda arz-ı endam etmişti. Anlaşılan şirket ilginç dans figürlerinden hoşlanıyor. Çünkü bu yıl da T-Mobile One‘ın tanıtımı için başrolü popüler şarkıcı Justin Bieber’e vermişler.

Reklamın başında smokin giymiş gözlüklü bir Justin Bieber görüyoruz ve şarkıcı kendisini “Kutlama Uzmanı” olarak tanıtıyor. Sonrasındaysa farklı dönemlerden insanlar ve sporcular eğlenceli bir şekilde dans ederken görülüyor.  Tabii Justin Bieber da topluluğa katılarak dansa eşlik ediyor.

]]>
https://zete.com/justin-bieberdan-bir-reklam-icin-ilginc-dans/feed/ 0
Ocak ayı enflasyonu açıklandı https://zete.com/ocak-ayi-enflasyonu-aciklandi/ https://zete.com/ocak-ayi-enflasyonu-aciklandi/#respond Fri, 03 Feb 2017 08:28:36 +0000 https://zete.com/?p=259879 ekonomi grafik istatistik piyasalar tabloTüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak'ta yüzde 2,46, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 3,98 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,22, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 13,69 oldu.]]> ekonomi grafik istatistik piyasalar tablo

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında tüketici fiyatları yüzde 7,76, yurt içi üretici fiyatları yüzde 4,96 arttı.

TÜFE, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 2,46, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,22 yükseldi. Yİ-ÜFE ise bir önceki aya göre yüzde 3,98, geçen yılın aynı ayına kıyasla da yüzde 13,69 arttı.

Anadolu Ajansı Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Ocak’ta TÜFE’nin yüzde 1,73 artmasını öngörmüştü. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,2 ve en yüksek yüzde 2,15 aralığında yer almıştı.

Öte yandan, ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,73) göre, bir önceki ay yüzde 8,53 olan yıllık enflasyonun, yüzde 8,44’e düşeceği hesaplanmıştı. (AA)

]]>
https://zete.com/ocak-ayi-enflasyonu-aciklandi/feed/ 0
Afrika Kupası’nda diğer finalist Mısır’ın ardından Kamerun https://zete.com/afrika-kupasinda-diger-finalist-kamerun/ https://zete.com/afrika-kupasinda-diger-finalist-kamerun/#respond Fri, 03 Feb 2017 08:18:51 +0000 https://zete.com/?p=259873 aboubakarli kamerunAfrika Uluslar Kupası'nda Kamerun, Gana'yı 2-0 yenerek son finalist oldu.]]> aboubakarli kamerun

Abuoubakar 74. dakikada oyuna dahil oldu. Gana’da ise TFF 1. Lig ekiplerinden Sivasspor’un savunma oyuncusu John Boye 90 dakika boyunca sahada kaldı.

Final mücadelesi 5 Şubat Pazar günü TSİ 22.00’de oynanacak. Üçüncülük maçı ise yarın aynı saatte Burkina Faso ile Gana arasında yapılacak.

]]>
https://zete.com/afrika-kupasinda-diger-finalist-kamerun/feed/ 0
CAS, Hakan Çalhanoğlu’nu futboldan 4 ay men etti; Hakan: “Babam at imzayı dedi” https://zete.com/cas-hakan-calhanoglunu-futboldan-4-ay-men-etti/ https://zete.com/cas-hakan-calhanoglunu-futboldan-4-ay-men-etti/#respond Fri, 03 Feb 2017 07:27:19 +0000 https://zete.com/?p=259853 b270cf4a-c0d7-4498-993b-a616a6ec6d38calhanoglu.jpgAlman Bundesliga'da Bayer Leverkusen'de forma giyen Hakan Çalhanoğlu ile Trabzonspor arasında 2012 yılından beri devam eden davada sonuç belli oldu.]]> b270cf4a-c0d7-4498-993b-a616a6ec6d38calhanoglu.jpg

CAS tarafından açıklanan karara göre Bayer Leverkusen forması giyen milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu’na sözleşme imzaladıktan sonra başka bir takıma transfer olduğu gerekçesiyle 4 ay futboldan men cezası verildi. CAS ayrıca Hakan Çalhanoğlu’nun Trabzonspor’a 100.000 euro para cezası ödemesine karar verdi.

Leverkusen’den açıklama

Bayer Leverkusen’in sportif direktörü Rudi Völler, “Bu karar, Hakan ve bizim için ağır bir darbe. Bayer Leverkusen, 2011 yılında gerçekleşen olayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen ağır bir şekilde cezalandırılıyor. Sezonun uzun bir döneminde çok önemli bir oyuncumuz, takımdan eksik olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Hakan Çalhanoğlu, 2014’te Hamburg’dan 14,5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Bayer Leverkusen’e transfer olmuştu. Bu sezon iyi bir performans yakalayan Hakan, Bundesliga’da forma giydiği 15 maçta 6 gol attı.

Trabzonspor’dan açıklama

Trabzonspor Kulübü, Hakan Çalhanoğlu ile 2013 yılından bu yana devam eden davanın sonuçlandığını açıkladı.

Bordo mavili kulübün resmi internet sitesinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Maalesef Çalhanoğlu, Trabzonspor ile akdettiği sözleşmeye ve aldığı 100.000 euro peşinata rağmen tarafımıza hiçbir açıklama yapmadan başka bir kulüp ile sözleşme akdetmiştir. Bundan sonraki süreçte ailesi ve menajeri ile defalarca görüşülmüş, uzlaşma taleplerimiz için uzattığımız el havada bırakılmıştır. Camiasına karşı sorumlu olan kulübümüz, hak ve hukukunu korumak amacıyla, yasal işlemlere başlamıştır. Çünkü hukuk, tam da bu sorunların çözümü için vardır. Devam eden süreç dün itibariyle sonuçlanmıştır. FIFA, vermiş olduğu sportif ceza kararının takipçisi olmuş CAS da yargılamaya katılmıştır. Benzer bir olayın yakın gelecekte yaşanmaması temennimizdir” ifadelerine yer verildi.

Çalhanoğlu: Babam ‘at imzayı’ dedi

Express Gazetesi’ne konuşan Hakan Çalhanoğlu, “Babam at imzayı dedi” diyerek pişmanlığını dile getirdi.

2011 yılında Karlsruhe SC’de futbol oynadığı dönemde Trabzonspor Kulübü ile yapılan mukavelenin arka planını Hakan Çalhanoğlu, şunları söyledi:

“Ben 17 yaşındaydım ve Karlsruhe SC’de futbol oynuyordum. Tesadüfen bir arkadaşımdan, babamın Darmstadt şehrinde bir restoranda Trabzonsporlu bir yönetici ile buluştuğunu öğrendim. Sonra Bektaş Demirtaş’ı aradım, bana yardımcı olabilir mi diye sordum. Babam, o görüşmeden sonra eve geldi ve bana ‘bu mukaveleyi imzalayacaksın’ dedi.”

Alman gazetesinin neden bu mukaveleye karşı çıkmadınız? sorusuna Hakan Çalhanoğlu, “Bizim kültürümüzde, babaya karşı çıkılmaz. Ben henüz 17 yaşındaydım, olup biteni tam olarak kavrayamadım. Benim kafamda sadece futbol vardı ve babama güveniyordum. Şimdi babam, büyük bir hata yaptığının bilincinde ve bu durum onuda üzüyor. Babam, halen benim babamdır, ama o benim kariyerime asla bir daha karışamayacak” cevabını verdiği aktarıldı.

“Kulübüm için üzülüyorum”

“Bu olay benim kariyerimde ilerlememi engellemez, hatta bundan daha güçlenerek çıkacağım” dediği belirtilen Hakan Çalhanoğlu, formasını giydiği Bayer Leverkusen için şu ifadelere yer verdi:

“Benim için en üzücü olan, kulübüm Leverkusen’in bu mevzuya dahil edilmesi. Aslında bu kulübün olayla hiç bir bağlantısı yok. Hocam Roger Schmidt ile bu mevzuyu uzun uzun konuştuk ve bana ben bu duruma karşı birşey yapamam, bu olayı kafanda kapatıp, tamamen futbola konsantre olmam gerektiğini söyledi.”

4 ay futboldan men cezası alan Hakan Çalhanoğlu, 21 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek olan Bundesliga’da, bu sezon kalan 15 maçta forma giyemeyecek.

Hakan Çalhanoğlu’ndan Instagram’da açıklama

Çalhanoğlu, Instagram hesabında bir paylaşım yaparak açıklama yaptı. Paylaşım şöyle:

Herkese merhaba, duymuş olduğunuz gibi dün CAS´ın kararı açıklandı ve böylece FIFA´nın önceden verdiği 4 aylık futboldan men cezası onaylandı. Böylece maalesef sezon sonuna kadar ne takımım Bayer Leverkusen için ne de Türk Milli Takımı için sahalara çıkamayacağım. Bu durumdan çok üzgünüm. Ceza sebebinin izahı şöyle: 2011´de, 17 yaşında iken Trabzonspor ile 1.7.2012´den itibaren geçerli olacak bir sözleşme imzalamam ve ardından o dönemde oynadığım takımım Karlsruher SC ile bir sözleşme daha imzalamam. Karlsruher SC´nin benimle olan sözleşmesini uzatma opsiyonu vardı. Ama ben şundan emindim ki, sadece KSC sözleşmesi uzatılmadığı taktirde Trabzonspor ile sözleşmem geçerli olacaktı veya iki takım birlikte bir transfer üzerine karar alacaktı. Maalesef bu durumu FIFA ve CAS değişik değerlendirip beni sahalardan men ettiler. Trabzonspor ile aramda olan sözleşme transfer kurallarına aykırı koşullar ve şartlar altında gerçekleştiği ve dolayısıyla Trabzonspor´unda FIFA´nın çeşitli transfer kurallarına aykırı davrandığı her iki kararda tespit edildiğine rağmen cezalandırılan ben oldum. Bu yüzden, benim bu koşullar altında, altı yıl evvel olan bir olay yüzünden, reşit olmadığım bir yaşta, böyle uzun bir dönem için mesleğimi ve tutkumu yaşayamamamı, futbol oynayamamamı anlamakta güçlük çekiyorum. Yine de bu kararı kabul edip önüme bakacağım. Eminim ki, ceza süresi bittikten sonra daha güçlü geri döneceğim. Kulübüm, Milli Takim ve tabi ki taraftarlarım için sahada son gaz performans sergileyeceğim.

A photo posted by Hakan Çalhanoglu ⚽️🔟 (@hakancalhanoglu) on

]]>
https://zete.com/cas-hakan-calhanoglunu-futboldan-4-ay-men-etti/feed/ 0
İngiltere Savunma Bakanı: Rusya, Batı’yı siber saldırılarla hedef alıyor https://zete.com/ingiltere-rusya-batiyi-siber-saldirilarla-hedef-aliyor/ https://zete.com/ingiltere-rusya-batiyi-siber-saldirilarla-hedef-aliyor/#respond Fri, 03 Feb 2017 07:08:32 +0000 https://zete.com/?p=259846 michael fallonİngiltere Savunma Bakanı, Rusya'nın, ''sistemli siber saldırılar'' yoluyla Batı demokrasilerini ve kritik altyapıları hedef aldığı uyarısını yaptı. Açıklamayı yapan Michael Fallon, ''ABD seçimlerini'' de siber saldırı örnekleri arasında saydı.]]> michael fallon

Bakan Michael Fallon, Moskova’nın, “yanlış bilgilendirmeyi silah gibi kullandığını” ve bu sayede Batı devletlerini istikrarsızlaştırmaya, NATO’yu zayıflatmaya çalıştığını da söyledi. Fallon, NATO üyelerinin ortak siber savunma sistemleri kurmasının “hayati” olduğunu da söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre İngiltere Savunma Bakanı’nın bu uyarısı, Theresa May’in, NATO üyesi de olan AB devletleri ile Malta’da yapacağı “savunma harcamaları” toplantısından önce geldi.

Siber saldırı örnekleri verdi

Fallon, “sistemli bir şablon içinde” gerçekleştiğini söylediği Rus siber saldırılarından örnekler de açıkladı.

Fallon, ABD seçimleri sırasında ana politik partilerin hacklenmesi, Fransız TV5Monde kanalının yayınının kesilmesi ve Almanya parlamentosunun alt kanadının iletişim sisteminin hedef alınmasının, Rusya kaynaklı siber saldırılar olduğunu söyledi.

İngiliz Savunma Bakanı, Almanya genel seçimlerinin de siber saldırıya hedef olabileceği uyarısında bulundu. (BBC Türkçe)

]]>
https://zete.com/ingiltere-rusya-batiyi-siber-saldirilarla-hedef-aliyor/feed/ 0
Gazetelerde bugün – 3 Şubat 2017 https://zete.com/gazetelerde-bugun-3-subat-2017/ https://zete.com/gazetelerde-bugun-3-subat-2017/#respond Fri, 03 Feb 2017 06:01:31 +0000 https://zete.com/?p=259860 gazetelerde bugünTürkiye’deki gazetelerde 3 Şubat 2017 günü yayınlanmış 6 manşet haberi sizin için derledik.]]> gazetelerde bugün

sabah 030217Sabah: Adaleti seri işlet FETÖ’cüleri iade et

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Almanya’daki teröristlerin iadesiyle ilgili soruda zor anlar yaşadı. Öte yandan basın toplantısının soru cevap kısmında dikkat çeken bir detay yaşandı. İslamist terör ifadeleri karşısında sessiz kalmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansöyle’ye bu konuda ders niteliğinde bir cevap verdi. İşte Ankara’daki görüşmeden önemli notlar…

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 030217Birgün: İktidar endişeli

Gazetenin manşeti şöyle: Başkanlık anayasasının Saray’a geç gönderilmesi “AKP’nin ‘Hayır’ korkusuna” yorulurken yandaşlar da kaygılarını dile getirmeyi sürdürüyor. AKP için tablonun netleşmediği ortada.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı başkanlık anayasası teklifi Meclis’ten geçtikten 14 gün sonra dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderildi. Bu gecikme, yandaşlar içinde de bazı tartışmaların su yüzüne çıkmasına neden oldu. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru’nun dünkü yazısında aktardığı ‘mini anket’, AKP’lilerin arasında da durumun ‘rahat’ olmadığını gösterdi. Star yazarı Ahmet Taşgetiren de referandumdan ‘Hayır’ çıkması halinde hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını vurguladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 030217Yeni Şafak: FETÖ’cüleri bize ver

Ayfer Mallı’nın haberi şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de kabul ettiği Almanya Başbakanı Merkel’in DEAŞ’ı tanımlarken kullandığı ‘İslamist terör’ ifadesine tepki gösterdi: İslamist terörist ifadesi Müslümanları üzüyor. Böyle bir ifade kullanılamaz. Çünkü İslam ile terör biraraya gelemez. Bunu lütfen kullanmayalım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul etti. Görüşmenin ardından Erdoğan’ın makamında ikili ortak açıklama yaptı. Erdoğan, Merkel ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, askeri, siyasi, ekonomik, ticari tüm ilişkilerle, ulusal ve bölgesel bütün terör olaylarını ele alma, bunları değerlendirme fırsatını bulduklarını aktardı. Görüşmede bölgesel konuları ve ağırlıklı olarak Suriye ve Irak’taki gelişmeleri ele aldıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 030217Cumhuriyet: ‘Hayır’da buluştular

Gazetenin manşeti şöyle: Türkiye siyaset yelpazesinin farklı renklerinden isimler, anayasa değişikliğinin yaratacağı tehlikeye dikkat çektiler.

“OHAL’de Anayasa Referandumu” başlıklı ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı ve yazar Nesrin Nas’ın yönettiği panelde yargının, yasamanın ve yürütmenin tek elde toplanacağı tehlikesine dikkat çekilerek, “Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşarak diktatörlük sistemine doğru gittiğini görüyoruz. Denetlenemez bir yönetim geliyor” denildi. OHAL koşullarında referandum yapılamayacağının da altının çizildiği panelde konuşmacılar bu anayasa değişikliğine evet denilemeyeceğini de vurguladılar.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 030217Milliyet: İadede seri davranın

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ‘İslamist terör’ sözünü kullanması nedeniyle tepki gösterdi. Erdoğan ‘Bunu lütfen kullanmayalım’ diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’deki anayasa değişikliği sürecine ilişkin muhalefetin “Güçlerin dağılımının zarar göreceği” yönünde endişeleri olduğunun hatırlatılması üzerine ‘En ufak hakikat yok’ dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 030217Hürriyet: O iki kelime havayı gerdi

Gazetenin manşeti şöyle: Almanya Başbakanı Angela Merkel’in dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde kullandığı “İslamist terör” tanımı havanın gerilmesine neden oldu. Bu iki kelimeye tepki gösterip araya giren Erdoğan, “Bu ifade biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir, böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün saat 13.00’te Esenboğa Havalimanı’na indikten sonra ayağının tozuyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçti. Erdoğan, Merkel ile 1saat 15 dakika baş başa görüştü. Heyetler arası görüşmeler ise 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası Erdoğan ve Merkel basın açıklaması yaptı.

Haberin devamı için tıklayınız

]]>
https://zete.com/gazetelerde-bugun-3-subat-2017/feed/ 0
2 Şubat 2017 Perşembe akşam özeti https://zete.com/2-subat-2017-persembe-aksam-ozeti/ https://zete.com/2-subat-2017-persembe-aksam-ozeti/#respond Thu, 02 Feb 2017 14:58:40 +0000 https://zete.com/?p=259840 gün özeti günözeti öne çıkanlar öneçıkanlar2 Şubat 2017 Perşembe günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik.]]> gün özeti günözeti öne çıkanlar öneçıkanlar

Kurtulmuş: Bu millet referandumda ‘evet’ dediği zaman terörle mücadeleye de ‘evet’ demiş olacak

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum öncesi ‘evet’ kampanyasına memleketi Ordu’dan başladı. Kurtulmuş, “CHP’li arkadaşlar da doğru anlasınlar; inşallah bu millet referandumda ‘evet’ dediği zaman terörle mücadeleye de ‘evet’ demiş olacak. Terörle mücadelede de çok ciddi bir şekilde kararlılığını ortaya koyacaktır” dedi.

Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan karayoluyla memleketi Ordu’nun Ünye İlçesi’ne gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandum öncesi ‘evet’ kampanyasının startını verdi. İlçede bir otelde düzenlenen AKP Genişletilmiş İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Kurtulmuş, referandum oylamasında sandıktan büyük çoğunlukla ‘evet’ oyu çıkacağını ileri sürdü. Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline doğru bir geçiş olduğunu ifade eden Kurtulmuş, CHP’yi de eleştirerek şunları söyledi:

“CHP’nin çokça gürültü çıkarttığı gibi yapılmak istenen bir rejim değişikliği değil, bir sistem değişikliğidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline doğru bir geçiştir. Rejim değişikliği deyince kusura bakmasınlar, yurttaşlık bilgisi birinci sınıf dersidir bu. Siyasal Bilgiler Fakültesi dersi falan da değildir. Bir ülkede rejimden bahsediyorsak soru şudur; egemenliği kim kullanacak? Egemenliğin kullanılma şekli nedir? Egemenliği eğer millet kullanacaksa bunun adı Cumhuriyettir. Egemenliği bir kişi kullanacaksa bunun adı monarşidir. Egemenliği bir sınıf kullanacaksa bunun adı oligarşidir. Bu devir geride kaldı, Türkiye 1923’te egemenliği millete vererek Cumhuriyet sistemini kurdu, Cumhuriyet rejimine geçti. Bu rejimin değiştirilmesiyle ilgili en ufak bir teklif söz konusu olmadığı gibi, en ufak bir şekilde bir ihsasta dahi bulunulmamıştır. Rejim tartışması geride kalmıştır. Ah, keşke CHP, şimdi rejime bu kadar sahip çıktığını söyleyen CHP, şu Cumhuriyet rejiminin adam gibi yürütülmesine vesile olsaydı da tek parti döneminden şimdiki CHP’ye gelene kadar olan bu süreçlerde Cumhuriyetin, demokrasiyle taçlanması için gayret sarfetseydi, bugün bunları söyleme hakkına sahip olsaydı.”

HDP Milletvekili Feleknas Uca hakkında zorla getirilme kararı verildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı 6 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve yaptığı konuşma nedeniyle ‘Terör örgütü üyeliği’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davaya başlandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, sanık Feleknas Uca katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz hakkı alan Uca’nın avukatı Mehmet Emin Aktar, müvekkilinin yasama dokunulmazlığı olan bir milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının anayasaya aykırı bir şekilde kaldırıldığını, parlamento çoğunluğunun anayasada tanınmamış bir yetkili kullanarak, anayasal bir hükmü askıya almak suretiyle, anayasayı ihlal ettiğini iddia etti. Müvekkilinin dokunulmazlığının usulüne uygun kaldırılmamısı nedeniyle hakkındaki yargılamanın durdurulmasını isteyen Aktar, “Müvekkilimiz rahatsız olduğu için duruşmaya gelemedi. Bir sonra celse hazır edeceğiz” dedi.

Daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, sanık avukatının yargılamanın durdurulması talebini reddetti. Sanık Feleknas Uca’nın mahkemeye zorla getirilmesi için yazı yazılmasına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Kadir Güntepe ‘FETÖ’den tutuklandı

TOKAT Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’ (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltında bulunan Beytüşşebap eski Kaymakamı, Elazığ Valiliği Hukuk Müşaviri Kadir Güntepe tutuklanarak cezaevinde gönderildi.

Yunan askerinden paraşütlü atlayışla gövde gösterisi

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Geiorge Papadakis’in talimatıyla, Yunan özel birliğindeki paraşütçülerin dün Kardak kayalıklarına yaklaşık iki mil uzaklıktaki Psemiros ile İstanköy (Kos) adaları arasındaki bölgede uçaktan atlayarak gövde gösterisi yaptığı ortaya çıktı.

Yunan ‘www.armynow.net’ askeri sitesinin haberine göre, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, yanında bazı askeri yetkililerle birlikte dün sabah, 21 yıl önce ölen 3 Yunan askerinin anısına Kardak kayalıklarına helikopterden çelenk attı. Aynı saatlerde Türk F-16 uçaklarının Kardak kayalıkları üzerinde uçtuğu Yunan basınında yer aldı.

Türk jetlerinin bölgede alçak uçuş yaptığı iddialarının ardından, Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Geiorge Papadakis’in talimatıyla Yunan özel birliğindeki paraşütçüler, Kardak kayalıklarına yaklaşık iki mil uzaklıktaki Psemiros ile İstanköy (Kos) adaları arasındaki bölgede uçaktan atlayış yaptı.

Yunan intirnet sitesinde Yunan askerlerinin Bodrum’un Turgutreis ve Akyarlar Mahalleleri açıklarındaki Psemiros ile İstanköy Adası arasındaki Kumburnu Mevkisi’ndeki paraşütle atlayış fotoğarflarına da yer verildi.

Soğuk ve tipi Doğu’yu vurdu

Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı’da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde sekteye uğradı. Bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27,4 derece ile Erzurum’da ölçüldü.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde birkaç günden beri devam eden kar yağışı ve tipi ulaşımı vurdu. Dün akşam saatlerinde Ağrı- Erzurum karayolunda yaşanan yoğun tipi nedeniyle ulaşım 5 saat durdu. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.Eleşkirt Kaymakamı Recep Öztürk, yolda kalan sürücü ve yolcuların ekipler tarafından kurtarılma çalışmalarında hazır bulundu. Ağrı-Erzurum yolu gece yarısından sonra ulaşıma açılabildi.

Yine tipi nedeniyle Muş-Bingöl ile Muş-Erzurum karayolları da dün akşam ulaşıma kapandı.Yolda kalan sürücü ve yolcuların yardımlarına karayolları ekipleri koşuyor. Karayolları 113’üncü Şube Şefliği ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürürken, tipiden kapanan yol üç saat sonra açıldı.

Fed faiz oranını sabit tuttu

ABD Merkez Bankası yılın ilk toplantısında politika faizini sabit tutma kararı aldı.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,50-0,75 aralığında sabit tutma kararını oybirliğiyle aldığı bildirildi.

ABD ekonomisinin “ılımlı” büyümesini sürdürdüğü belirtilen metinde, aralık ayında yapılan son FOMC toplantısından sonraki verilerin, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini gösterdiği kaydedildi. Fed yetkilileri, karar metninde önceki aylarda olduğu gibi “Ekonomik görünüme ilişkin kısa vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor.” ifadesine yer verilmesini uygun gördü.

Fed’in bir sonraki toplantısı 14-15 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Suriyeli muhalif grup lideri: Rakka operasyonu için ABD’den eğitim alıyoruz

Suriyeli silahlı muhalif grup Suriye Seçkin Güçleri’nin lideri Ahmed Carba, Rakka operasyonuna katılacaklarını ve ABD’nin operasyon için grubundaki militanları eğittiğini söyledi.

Ahmed Jarba, Suriye Seçkin Güçleri’nde 3 bin savaşçının bulunduğunu belirtiyor.

ABD, Suriye Seçkin Güçleri’nin, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yanında Rakka operasyonuna katılımını destekliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Jarba, “Şimdi, Rakka savaşı için hazırlanıyoruz. Koalisyon güçleriyle birlikte yaptığımız bir eğitim programı var. Bu savaşa tüm gücümüzle girmek için hazır olacağız ve topraklarımızı özgürleştirmek için hazırlanma sürecindeyiz” dedi.

SDG, Kasım ayında Rakka’yı IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) elinden almak için bir operasyon başlatmıştı. Rakka operasyonunun ilk iki aşamasında kentin kuzeyi ve batısındaki bazı köylerin ele geçirildiği belirtiliyor.

Füze denemesi: ABD, İran’ı ‘resmen uyardı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, füze denemesi yapan İran hükümetini “resmen uyardıklarını” açıkladı.

Flynn, Tahran’ı bir Suudi savaş gemisine, Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen saldırı ile ilgili de suçlayarak, gelişmelerin “İran’ın Ortadoğu’da dengeleri bozan tavrının kanıtı” olduğunu açıkladı.

İran, geçtiğimiz hafta sonu bir füze denemesi yaptığını doğrulamış ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararını ihlal ettiği yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Savunma Bakanı Hossein Dehghan, füze denemesinin arkasında durarak, “Hiçbir yabancının, ülke savunmasıyla olan işlerimize karışmasına izin vermeyiz” demişti.

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçlarının hakemleri açıklandı

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu maçlarında görev alacak hakemler belli oldu. 5 Şubat Pazar günü saat 20:30’da oynanacak Beşiktaş – Fenerbahçe derbisini Ali Palabıyık yönetecek.

4 ve 5 Şubat tarihlerinde tek maçlı eleme usulüne göre oynanacak maçlarda görev alacak hakemler şöyle:

4 ŞUBAT CUMARTESİ
14.00 Tuzlaspor – Sivasspor (KUTLUHAN BİLGİÇ)
16.15 Gençlerbirliği – Kayserispor (BÜLENT YILDIRIM)
18.30 Şanlıurfaspor – Çaykur Rizespor (ALPER ULUSOY)
20.30 Medipol Başakşehir – Galatasaray (METE KALKAVAN)

5 ŞUBAT PAZAR
12.30 Akhisar Belediyespor – Gümüşhanespor (ÖZGÜR YANKAYA)
15.30 Atiker Konyaspor – Ümraniyespor (ARDA KARDEŞLER)
16.15 Kasımpaşa – Osmanlıspor (ÜMİT ÖZTÜRK)
20.30 Beşiktaş – Fenerbahçe (ALİ PALABIYIK)

UEFA’dan Türk kulüplerine 6 milyon 781 bin euro gelir

UEFA, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme ve finallerinde mücadele eden futbolcuların kulüplerine toplamda 150 milyon euro dağıttını açıkladı.

Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’deki 28 Türk kulübü, EURO 2016 eleme ve finallerinden toplam 6 milyon 781 bin euro gelir elde etti. Fenerbahçe, bir milyon 516 bin euroyla UEFA’nın EURO 2016 için dağıttığı para ödülünden en fazla pay alan takım oldu. Beşiktaş, bir milyon 243 bin euroyla ikinci, Galatasaray ise bir milyon 13 bin avroyla kendine üçüncü sırada yer buldu.

Turnuva ve ulusal takımlara sağlanan katkıdan dolayı yapılan ödemenin 100 milyon euroluk kısmının finallerde sahaya çıkan futbolcuların kulüplerine pay edildiği, 50 milyon euroluk bölümün ise elemelerde boy gösteren oyuncuların takımlarına paylaştırıldığı ifade edildi. (ZETE, Ajanslar)

]]>
https://zete.com/2-subat-2017-persembe-aksam-ozeti/feed/ 0
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara’da https://zete.com/almanya-basbakani-angela-merkel-ankarada/ https://zete.com/almanya-basbakani-angela-merkel-ankarada/#respond Thu, 02 Feb 2017 14:41:53 +0000 https://zete.com/?p=259833 f97f1897-c264-4255-8f4e-3cdd9a73dd06merkel_erdogan.jpgŞansölye Angela Merkel, bir günlük ziyaret için Türkiye'ye geldi. Merkel Ankara'da bir dizi temas gerçekleştirdi, Erdoğan'la basın toplantısı düzenledi.]]> f97f1897-c264-4255-8f4e-3cdd9a73dd06merkel_erdogan.jpg

Almanya Başbakanı Merkel’in uçağının, bugün saat 12.57’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na indiği öğrenildi. Merkel’in bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hasar gören Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etmesi bekleniyordu.

Şansölye Merkel’in ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Almanya Büyükelçilik Rezidansı’nda bir araya geleceği açıklandı.

Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. İki isim görüşmenin ardından basının karşısına geçti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları ikili görüşmeye ilişkin olarak, “Bu önemli süreçte ifade özgürlüğüne saygı duyulmasının çok önemli olduğunu ifade ettim. Basın ve medya özgürlüğüne de işaret ettim. Alman gazeteciler için de akreditasyonlarını burada çalışmak için almaları gerektiğini, endişelerimiz olduğunu ifade ettim” dedi.

Merkel, haklarında ‘FETÖ’den yakalama kararı bulunan bazı isimlerin Almanya’dan iadesine ilişkin olarak, “Bizim adım atmamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Mahkemeler bu kanıtları değerlendiriyor. Bazı mahkeme kararları var, bazı konularda iadelerin yapılamayacağı yönünde. Adalet Bakanlarımız görüşecek. Mahkemelerin ve bağımsız incelemelerinin sonucuna saygı duymalıyız” yanıtını verdi.

Merkel, Almanya’da Diyanet’e bağlı görev yapan imamların bazı kişiler hakkında fişleme yapmasına tepki göstererek, “Örneğin DİTİB nezdinde çalışan imamlar… Bu imamların bazı kişiler hakkında bilgi toplaması için Alman Hukuk devletine aykırı bir şey olmamalı demokratik sistemde” diye konuştu.

Erdoğan, “anayasa değişiklik teklifinin bugün ya da yarın kendisine ulaşacağını” belirterek, “Zannediyorum nisan ayında da bu teklif halka sunulmuş olur” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Savunma sanayine yönelik birlikte neler yapabiliriz, bunları görüştük. Siyasi ilişkilerde gerek AB süreci olsun gerek ise NATO ile ilgili konuları konuştuk. Ekonomik ilişkilerde de ticaret hacmimiz 35 milyar dolar, bunu daha ileri nasıl taşırız bunları görüşme imkanımız oldu. Ege’deki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu ama ağırlıklı olarak Suriye-Irak konusunu ele aldık. Bundan sonraki süreçte ne gibi adımlar atabiliriz bunları konuştuk. Mülteci sorununu ayrıca konuştuk. Tabii terörle mücadelede birlikte neler yapabiliriz, bunları da konuşma imkânımız oldu. Özellikle bu konudaki kararlılığımız bellidir, taviz vermemiz mümkün değil. Ama uluslararası turizmle mücadele bir ülkenin halledebileceği değil, uluslararası bir mutabakatın olması söz konusudur. Almanya kaldı ki 3.5 milyon yakın soydaşımızın yaşadığı bir ülke, dayanışmamız çok büyük bir önem arz ediyor. Bu dayanışma, iki NATO ülkesi olmamız nedeniyle de bizlerle dayanışması büyük önem arz ediyor. Bu dayanışmamızı gerek buralarda, gerek Ukrayna’da bugüne kadar nasıl örneğini verdiysek bundan sonra da devam ettirmemiz gerektiğine inanıyorum. Sayın Şansölyenin Başbakanımız ile yapacağı görüşme ile de zannediyorum ziyaretinin önemli bir yeri olacak.”

Merkel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“İkili ve uluslararası konular hakkında konuştuk. Bu benim darbe girişiminden sonra ilk ziyaretim bu olayı da ele aldık. Terörle mücadelenin çok önemli olduğunu suçlular için gerekenlerin yapılması gerektiğini fakat aynı zamanda suçun bireysel olarak tespit edilmesi gerektiğini ifade ettim ve bu darbe girişiminde Türk halkının demokrasi ve demokratik ilkeler için nasıl kendini ortaya koyduğunu gördük. Bu önemli süreçte ifade özgürlüğüne saygı duyulmasının çok önemli olduğunu ifade ettim. Basın ve medya özgürlüğüne de işaret ettim. Alman gazeteciler için de akreditasyonlarını burada çalışmak için almaları gerektiğini, endişelerimiz olduğunu ifade ettim.

Terör saldırıları nedeniyle Türkiye’nin çok büyük zarara uğradığını konuştuk ve bu konuda daha yakın işbirliği içinde olma sözü verdik. İslamcı terör ve terörün her türlü terörle mücadele, PKK da buna dahil, bu mücadelede yakın bir iş birliği içinde olmamız gerektiğini konuştuk. Özellikle yeni yılda, İstanbul’da ve Türkiye’deki diğer terör saldırıları nedeniyle Türkiye’nin çok büyük zarara uğradığını konuştuk. Hepimiz etkileniyoruz. Bu konuda daha yakın iş birliği içinde olma sözü verdik birbirimize.

Burada tekrar Türkiye’nin mültecileri entegre ederek olağanüstü çabalar harcadığını de belirttim. AB’nin vaat ettiği finans desteğinin en kısa zamanda akması gerektiğini ifade ettim. 2,2 milyon euro verildi, tabii ki somut projelere bu finans katkısının akması gerektiğini ifade ettik. AB ile Türkiye arasındaki anlaşma her iki taraf için de olumlu sonuçlar getirdi. Açık sözlülükle tartışma konusu olayları ele aldığımız için de memnunum. Sorunlarımızı bireysel çabayla değil, uluslararası mutabakatla çözebiliriz.”

Soru ve cevap bölümü

Anayasa değişikliği bu şekilde kabul edilirse muhalefette şöyle bir endişe var: Güçler ayrılığının zarar göreceği yönünde endişeler var…

Merkel: Ben kendi tarafımda şuna dikkat çektim. Özellikle bu kadar derin bir siyasi dönüşüm sürecinde güçlerin dağılımını teminat almak için çabaların harcanması gerektiğini ifade ettim ve referandumda AGİT temsilcilerinin hazır bulunmasının iyi olacağını söyledim. Türk halkının temmuz ayında savunduğu demokratik ilkelerin sağlanması gerektiğinin önemli olduğunu söyledim. Muhalefet her demokrasi için önemli.
Erdoğan: Bir defa muhalefetin, özellikle güçler ayrılığı ile ilgili ileri sürmüş olduğu tezin şu anda yapılmakta olan cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik, ki bu metin parlamentodan bana ulaşacak. Yasama organı yine var, yürütme organı yine var, yargı yine var. Yani burada güçler ayrılığı noktasında bunların yok edilmesi gibi bir şey söz konusu değil. Burada bütün mesele bir defa yürütmenin çok daha seri şekilde çalışmasını sağlayacak imkanlar verilmiş, yasama organının çok daha serin kararlar almasının yolları açılmıştır. Yargı aynı şekilde varlığını koruyor. Muhalefetin hedef saptırmaya yönelik attığı adımlardaki gibi hususlar söz konusu değildir. Nihai kararı millet verecek. Millet nasıl karar verirse herkes buna uyacak.

FETÖ’cü yandaşlarının bir kısmının Almanya’da olduğunu biliyoruz. Bunların iadesi konusunda Almanya’nın adımları olacak mı?

Merkel: Biz terörle mücadele konusunda ve bu suçlara karşı mücadele konusunda kararlıyız. Türkiye’nin beklediği şekilde… Fakat bizim adım atmamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Mahkemeler bu kanıtları değerlendiriyor. Bazı mahkeme kararları var, bazı konularda iadelerin yapılamayacağı yönünde. Adalet Bakanlarımız görüşecek. Mahkemelerin ve bağımsız incelemelerinin sonucuna saygı duymalıyız. Bizim için özellikle şimdi yanlış gelişmeler olmamalı. Örneğin DİTİB nezdinde çalışan imamlar… Bu imamların bazı kişiler hakkında bilgi toplaması için Alman Hukuk devletine aykırı bir şey olmamalı demokratik sistemde.

Erdoğan: Burada bir şeyi vurgulamam lazım. İslamla terör bir araya gelemez. İslamın kelime anlamı barıştır. Biz bu ifadeyi terörle yan yana getirirsek bu, o dinin mensuplarını üzer. Biz DEAŞ terör örgütünden dolayı İslamist terör örgütünü kullanırsak bu üzücü olur. Kullanıldığı sürece biz bunun karşısında durmak zorundayız. Ben şahsen bir Müslüman olarak bunu asla kabul edemem. Dünyada DEAŞ’a karşı verdiğimiz mücadeleyi veren bir ikinci ülke yok. Herkes işin lafında. Aynı şekilde FETÖ’cü örgütle alakalı, YPG, PYD, PKK neyse FETÖ odur. Bu darbe yapan eğer Almanya’ya kaçıyorsa, orada barınıyorsa… Bunlara karşı Alman yönetiminin de Adalet Bakanlarımızın da görüşmesiyle sonuç almayı umuyoruz. Amerika’ya da 85 koli belge, bilgi gönderdik hala yargıdan çıkacak karar bekleniyor. Aynı zamanda NATO’da beraberiz. Bu konuda daha seri kararlar almalıyız. Geciken adalet adalet değildir.

Merkel: Almanya’da Müslümanların inançlarını özgürce yaşayabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Bu nedenle İslami ile İslamist arasında bir fark var. İnsanlarımızın Müslümanlara çok büyük takdir duyduklarını ve terörle mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum.

]]>
https://zete.com/almanya-basbakani-angela-merkel-ankarada/feed/ 0
Tahkim’den, Aziz Yıldırım’ın cezasına indirim https://zete.com/tahkimden-aziz-yildirimin-cezasina-indirim/ https://zete.com/tahkimden-aziz-yildirimin-cezasina-indirim/#respond Thu, 02 Feb 2017 14:04:24 +0000 https://zete.com/?p=259826 ae952f2b-b2bd-452d-a552-8a5ff3d9da13aziz_yildirim_kizgin.jpgTFF Tahkim Kurulu, PFDK'nın Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a verdiği 60 gün hak mahrumiyeti ve 40.000 TL para cezasını kaldırdı.]]> ae952f2b-b2bd-452d-a552-8a5ff3d9da13aziz_yildirim_kizgin.jpg

Kurulun aldığı karar şöyle:

“Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin, Fenerbahçe Futbol A.Ş. Başkanı Aziz Yıldırım’ın ve Fenerbahçe Futbol A.Ş. kulüp idarecisi Alaeddin Yıldırım’ın, PFDK’nın 19.01.2017 tarih ve E.2016-2017/579 – K.2016-2017/663 sayılı kararına itirazı incelendi. İtirazın süresinde olduğu, gerekli harçların yatırıldığı görüldü. Yapılan müzakere neticesinde;

– Duruşma isteminin reddine,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada 4. kez gerçekleştirilmesinden dolayı FDT’nin 53/2. maddesi uyarınca 150.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile;

– FDT’nin 53/3. ve 53/4. maddeleri uyarınca çirkin ve kötü tezahüratta bulunan Migros Üst C,D,M ve Migros Alt K,L,M bloklarına giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi müsabakaya girişlerinin engellenmesinde sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin, akredite edilmeyen kişinin akredite alanlarda yer almasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT’nin 46/1. maddesi uyarınca 15.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş. Başkanı Aziz Yıldırım’ın, müsabaka hakemine yönelik hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı hareket ve hakem soyunma odası koridorlarında tehdit eylemi nedeniyle FDT’nin 39/2. ve 39/3. maddeleri uyarınca 4 ay 15 gün hak mahrumiyeti cezası ve 150.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oyçokluğu ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş. Başkanı Aziz Yıldırım hakkında sportmenliğe aykırı açıklamada bulunmasından dolayı FDT’nin 38/1-b ve 11. maddeleri uyarınca verilen 60 gün hak mahrumiyeti cezasının ve 40.000 TL para cezasının kaldırılmasına, oybirliği ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş. Kulüp idarecisi Alaeddin Yıldırım’ın, akredite olmadığı halde hakem soyunma odası koridorunda yer almasından dolayı FDT’nin 39/1. maddesi uyarınca 30 gün hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş. Kulüp idarecisi Alaeddin Yıldırım’ın, müsabaka hakemine yönelik hakem soyunma odası koridorlarında hakareti nedeniyle FDT’nin 39/2. ve 39/3. maddeleri uyarınca 3 ay hak mahrumiyeti cezası ve 100.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile,

– Fenerbahçe Futbol A.Ş. Kulüp idarecisi Alaeddin Yıldırım’ın, başkasına ait akreditasyon belgesini kullanarak ilgilileri yanıltmaya çalışmasından dolayı FDT’nin 47/1-b maddesi uyarınca 2 ay hak mahrumiyeti cezası ve 26.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği ile, (K.2017/47) karar verildi.”

]]>
https://zete.com/tahkimden-aziz-yildirimin-cezasina-indirim/feed/ 0
Tesla Model 3’ün iç tasarım görseli sızdı https://zete.com/tesla-model-3un-ic-tasarim-gorseli-sizdi/ https://zete.com/tesla-model-3un-ic-tasarim-gorseli-sizdi/#respond Thu, 02 Feb 2017 13:33:45 +0000 https://zete.com/?p=259816 tesla 1Tesla’nın yeni modeli Model 3’e ait prototip dış görünüş hakkında fikir verse de otomobilin iç tasarımına ait detaylar ortaya çıkmamıştı. Tesla’ya yakın bir kaynaktan olduğu iddia edilen fotoğraf ile iç tasarıma ait detaylar ortaya çıktı.]]> tesla 1

İç tasarımla ilgili görseller Jaloponik’te yayınlandı. Diğer Tesla modellerinde gördüğümüz dev ekran burada da yer almaya devam ediyor. Fakat diğer modellerden farklı olarak yatay olarak konumlanan ekrandan otomobile ait tüm bilgilere ve ayarlara ulaşmak mümkün olacak.

tesla model 3 ic

 

Oldukça sade tasarlanan ön konsolda dikkat çeken bir diğer unsur ise otomobilin havalandırma ızgaralarının olmaması. Geleneksel otomobil tasarımlarında orta konsolda bulunan havalandırma ızgaralarının daha farklı şekilde konumlandırıldığı iddia edildi. Yatay bant şeklinde konumlanan havalandırma ızgaralarının çalışma prensibi Dyson’ın pervanesiz vantilatörlerini hatırlatıyor. Bu sistem ile birlikte önemli ölçüde havalandırma sesinin azalacağı tahmin ediliyor. (Stuff TR)

dyson_fan

]]>
https://zete.com/tesla-model-3un-ic-tasarim-gorseli-sizdi/feed/ 0
Lampard aktif futbol yaşantısını sonlandırdı https://zete.com/lampard-futbolu-birakti/ https://zete.com/lampard-futbolu-birakti/#respond Thu, 02 Feb 2017 13:27:18 +0000 https://zete.com/?p=259808 lampardİngiliz futbolu ve Chelsea'nin sembol isimleri arasında yer alan Frank Lampard aktif futbol kariyerini noktaladığını açıkladı.]]> lampard

Son olarak MLS ekiplerinden New York City’de top koşturan 38 yaşındaki oyuncu, geçtiğimiz ocak ayında İngiltere’ye dönme kararı almıştı.

Profesyonel futbol kariyerine 1995 yılında altyapısında yetiştiği West Ham United’da başlayan Lampard, 2001-2014 yılları arasında formasını giydiği Chelsea’de ismini efsaneler arasına yazdırdı.

Kariyeri süresince 852 maça çıkan İngiliz orta saha oyuncusu, 256 gol atıp 178 asist yaptı.

İngiltere Milli Takım formasını 106 kez sırtına geçiren Lampard, bu maçlarda 29 gol atma başarısı gösterdi. (FourFourTwo TR)

]]>
https://zete.com/lampard-futbolu-birakti/feed/ 0
“Adana bölgesinde son 4 ayda 30’dan fazla kişi sahte içkiden öldü” https://zete.com/adana-bolgesinde-son-4-ayda-30dan-fazla-kisi-sahte-ickiden-oldu/ https://zete.com/adana-bolgesinde-son-4-ayda-30dan-fazla-kisi-sahte-ickiden-oldu/#respond Thu, 02 Feb 2017 12:33:55 +0000 https://zete.com/?p=259800 0b7fa5df-03e1-4745-bd2e-c41cbba92c6csahte_icki.jpgÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana ve çevresindeki illerde 4 ayda 30 kişinin kaçak ve sahte içki tüketimi sonucunda öldüğünü söyledi.]]> 0b7fa5df-03e1-4745-bd2e-c41cbba92c6csahte_icki.jpg

Aynı zamanda Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi de olan Prof.Dr. Ahmet Hilal yaptığı açıklamada bölgede illerinde son aylarda kaçak ve sahte içkilere bağlı zehirlenme vakaları görüldüğünü söyledi. Bölge illerinde son 4 ayda metil alkolü bağlı ölenlerin sayısının 30’u aştığını belirten Prof. Dr. Hilal, şöyle dedi:

Alkollü içki fiyatlarına dikkat çekti

“Ayrıca daha toksikolojik analizleri tamamlanmamış metil alkole bağlı ölümler olduğu düşünülmektedir. Bu göstermektedir ki kaçak ve sahte içkiye bağlı zehirlenme ve ölümler bir halk sağlığı sorunu halini almıştır. Ucuz rakı olarak kaçak pazarlarında satılan ve görüntüsü itibari ile orijinal ambalajlardan ayrılamayan bu rakılar normalin dörtte bir fiyatına satılmaktadır. Bu nedenle de kullananlar için cazip hale gelmektedir. Yapılması gereken halkımızın kaçak ve sahte içkileri almaması, yetkililerin satıldığı yerler belli olan bu içkilerin satışını önlemesi, ayrıca halkımızı bilgilendirici duyurular yapılması gerekmektedir.”

Hilal, ölümlere neden olan metil alkolün sanayi veya odun alkolü olarak bilindiğini, sanayide çözücü olarak kullanıldığını, antifriz gibi maddelerin içeriğinde de bulunduğunu kaydetti. Hilal, metil alkolün insanlarda isteyerek veya kaza sonucu alımının ciddi zehirlenmelere yol açtığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Metil alkol deriden ve sindirim sisteminden hızla emilerek karaciğer üzerinden zehirleyici etkisini gösterir. Bulguları ilk olarak diğer alkol zehirlenmelerinde olduğu gibi bulantı kusma, karın ve baş ağrısıdır. Daha sonra metil alkol yıkım ürünlerinin göz sinirlerinde birikmesi ile çift görme ve körlük meydana gelir. Bu tablo kalp yetmezliği akciğerlerin su toplaması koma ve ölümle seyreder. Tedavi ile kurtulanlarda körlük, karaciğer yetmezliği ve Parkinson benzeri sendrom oluşabilir. Evlerde hobi olarak üretilen kaçak içkilerde de metil alkol oluşması mümkündür. Bunun distilasyon sırasında ayrılması gerekir. Ancak kaçak ve ucuz içki olarak satılanlarda metil alkol, etil alkole göre çok ucuz olması nedeni ile bilerek de konuluyor olabilir.”

]]>
https://zete.com/adana-bolgesinde-son-4-ayda-30dan-fazla-kisi-sahte-ickiden-oldu/feed/ 0
Otomobil ve hafif ticari araç Ocak ayı satış verileri açıklandı https://zete.com/otomobil-ve-hafif-ticari-arac-ocak-ayi-satis-verileri-aciklandi/ https://zete.com/otomobil-ve-hafif-ticari-arac-ocak-ayi-satis-verileri-aciklandi/#respond Thu, 02 Feb 2017 12:06:51 +0000 https://zete.com/?p=259793 f8c97e11-f762-4b91-8ed3-3188d2b20c63otomotiv.jpgOtomobil ve hafif ticari araç satışları 2017'nin ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 35.323 oldu.]]> f8c97e11-f762-4b91-8ed3-3188d2b20c63otomotiv.jpg

Anadolu Ajansı’nın aktardığı Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2017 yılı ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 35.323 olarak gerçekleşti. Geçen yılın ocak ayında 32.713 olan otomobil ve hafif ticari araç satışları ile kıyaslandığında Ocak 2017’de toplam pazar yüzde 7,98 büyüdü. Otomobil ve hafif ticari araç satışları, 10 yıllık ocak ayı ortalamasına göre yüzde 16,08 arttı.

Otomobil satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,98 artışla 25.689 oldu. Ocak 2016’da 23.358 otomobil satılmıştı. Otomobil pazarı, 10 yıllık ocak ayı ortalama satışlarına göre yüzde 24,37 büyüdü.

Hafif ticari araç pazarı ise bu yılın ocak ayında 2016’nın aynı ayına göre yüzde 2,98 büyüyerek, 9634 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl ocak ayında 9355 hafif ticari araç satışı yapılmıştı. Hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık ocak ayı ortalama satışlarına göre yüzde 1,45 daraldı. (AA)

]]>
https://zete.com/otomobil-ve-hafif-ticari-arac-ocak-ayi-satis-verileri-aciklandi/feed/ 0
Trump, Avustralya başbakanıyla telefonda görüştü, kısa kesip kapattı https://zete.com/trump-avustralyayla-gorusmeyi-kisa-kesti/ https://zete.com/trump-avustralyayla-gorusmeyi-kisa-kesti/#respond Thu, 02 Feb 2017 11:50:20 +0000 https://zete.com/?p=259785 4618d4bf-3d8c-4400-b393-853be2dafdd1donald_trump.jpgABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Avustralya ile ABD arasında Barack Obama'nın başkanlığı döneminde yapılan bir mülteci transferi anlaşması sebebiyle Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile telefonda görüştü. Turnbull'ın talebiyle gerçekleşen ve 1 saat sürmesi planlanan görüşme 25 dakikada sonlandırıldı.]]> 4618d4bf-3d8c-4400-b393-853be2dafdd1donald_trump.jpg

Washington Post gazetesinin haberine göre Trump, Turnbull ile yaptığı görüşmeyi o gün, dünya liderleriyle yaptığı “en kötü görüşme” diye tanımladı ve kısa kesti.

Avustralya’nın Obama yönetimiyle yaptığı anlaşmada, Avustralya’ya iltica başvurusunda bulunan 1250 kişinin ABD’ye yerleştirilmesini öngörülüyor.

Hafta sonu yapılan görüşmede Turnbull’un, Trump’ın nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkeden gelenlerin girişini yasaklayan başkanlık emrinden sonra mülteci anlaşmasının durumunu açıklığa kavuşturmak istediği ifade edildi.

Trump ve Turnbull arasındaki görüşme, ABD Başkanı’nın o gün Rusya lideri Vladimir Putin de dahil dört dünya lideriyle yaptığı görüşmeden biriydi.

Trump’ın görüşmede, ABD’nin çoğu İran, Irak ve Suriyeli mültecileri almasının “yeni Boston bombacılarını kabul etmek gibi olacağını söylediği” kaydedildi.

Telefon görüşmesine dair yapılan resmi açıklamalarda ise daha ihtiyatlı bir ton kullanıldı. Turnbull, görüşmenin ardından anlaşmaya uyacağını söylediği için Trump’a teşekkür etti. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da Trump’ın anlaşmaya uymaya niyetli olduğunu vurguladı.

Ancak Washington Post’taki haberin çıkmasının ardından Trump’ın Twitter’da paylaştığı mesaj anlaşmaya dair şüpheleri arttırdı.

Trump mesajında, “İnanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce kaçak göçmeni almayı kabul etmiş. Neden? Bu aptal anlaşmayı inceleyeceğim” dedi.

Turnbull ise daha sonra, “çok açık ve doğrudan” diye tanımladığı görüşmenin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasından hayal kırıklığına uğradığını söyledi. (BBC Türkçe)

]]>
https://zete.com/trump-avustralyayla-gorusmeyi-kisa-kesti/feed/ 0
Erdoğan: ‘Komşunu al gel’ kampanyası başlatıyoruz, düğününüzü Türkiye’de yapın https://zete.com/erdogandan-komsunu-al-gel-kampanyasi/ https://zete.com/erdogandan-komsunu-al-gel-kampanyasi/#respond Thu, 02 Feb 2017 10:26:48 +0000 https://zete.com/?p=259778 e415eadf-877d-485b-8f73-f1714e226e67erdogan_cumhurbaskanligi_kursu.jpgCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışında yaşayan vatandaşları Türkiye'de harcama yapmaya çağırarak, ''Vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını ülkemize davet etmelerini istiyorum. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak 'Komşunu al gel' kampanyasını başlatıyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum'' dedi.]]> e415eadf-877d-485b-8f73-f1714e226e67erdogan_cumhurbaskanligi_kursu.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki buluşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Sektör temsilcilerine hitap eden Erdoğan, Türkiye’de son 14 yılda turist sayısının, 12-13 milyondan 40 milyona çıktığını söyledi.

Son dönemde turizmde yaşanan sıkıntılara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son yıllarda yaşadığımız sıkıntılar hem bize mahsus değildir hem de bizden kaynaklanmamaktadır. Küresel ekonomik krizin süren etkileri, bölgemizde yaşanan güvenlik krizleri ve insani dramlar, siyasi söylem ve politik kırılmalar bütün dünya ile birlikte bizi de tehdit ediyor ve etkiliyor. Türkiye olarak bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun, içe kapanmaktan ve küçülmekten değil, tam tersine krizi fırsata çevirecek şekilde yeni bir atılım dönemine girmekten geçtiğine inanıyorum. İhracatta, turizmde, büyümede, istihdamda ve diğer bütün alanlarda bu anlayışla yeni ve güçlü politikalara yöneliyoruz” diye konuştu.

“Turist sayısını 8 milyon artırarak işe başlayacağız”

Yerli ve yabancı turistleri Türkiye’de tatil yapmaya, Türkiye’yi gezip, tanımaya davet eden Erdoğan, “İlk etapta turist sayısını 8 milyon artırarak, işe başlamak niyetindeyiz. Bunda kararlıyız ve bu adımı hep birlikte atmamız lazım. Bunun için de bakanlığımız bizzat benim himayemde, sektörle iş birliği içinde, bir kampanya başlatıyor. Buradan turizmcilere ve ister yerli ister yabancı olsun, tüm turistlere seslenmek istiyorum. Türkiye; en güzel denizlerin, en güzel dağların, en güzel ırmakların, en güzel toprakların, en güzel ağaçların, en güzel yemeklerin, en sıcak ve en içten gülümsemelerin, yeryüzünde yaşanacak en güzel zamanların ülkesidir. Türkiye; tarihi, coğrafyası ve insanıyla özel bir ülkedir. Bunu öyle başka ülkelerde kolay kolay göremezsiniz. Dünyanın en büyük açıkhava müzesidir. Sizleri tüm bu güzellikleri ülkemizde yaşamaya davet ediyoruz” dedi.

‘Komşunu al gel’ kampanyası

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ‘Komşunu al gel’ kampanyasıyla Türkiye’de tatil yapmaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşlarından düğün ve nişan gibi özel törenlerini de Türkiye’de yapmalarını isteyerek, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, tüm arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum. Bu sebeple yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak ‘Komşunu al gel’ kampanyasını başlatıyoruz. Ülkemizi keşfetmek için yola çıkan, yanında komşusunu, eşini, dostunu da getiren vatandaşlarımızdan benim bir ricam daha var. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan ‘Düğün, vatanda olur’ anlayışıyla düğün, nişan, sünnet gibi özel törenlerini yani cemiyetlerini ülkemizde yapmalarını bekliyorum. Bugün yurt dışında bizim vatandaşlarımız tarafından yılda 50 binden fazla düğün yapılıyor. Bu rakam çok ciddi. Bu yıldan başlayarak, birkaç yıl boyunca bu düğünleri mümkün olduğu kadar ülkemizde yapmalıyız. Almanya’da, Hollanda’da, Avusturya’da yaşayan kardeşlerime sesleniyorum. Bu hassasiyeti gösterin. Gelin; bütün düğün, dernek neyse burada yapın.”

Türkiye’deki yabancılara: “İşin de burada tatilin de”

Türkiye’de yaşayan yabancılara da seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bir başka önemli çağrımız, ülkemizde çalışan yabancılaradır. Onlara da işin de burada, tatilin de burada diyorum. Kimi felaket tellallarının aksine ülkemizde iş yapan ve ikamet eden yabancılar, gerçek Türkiye’yi görme, tanıma ve yaşama imkanına sahiptir. Bakanlığımız sektörle iş birliği yaparak, ülkemizdeki 50 bin yabancı sermayeli şirkette çalışanlar için yeni ve çok cazip imkanlar sunuyor. Yabancı sermayeli şirketlerde çalışanları sadece kendilerini değil, yurt dışındaki merkezlerinde çalışanlarını da bu imkandan faydalanarak, tatillerinin en azından bir haftasını ülkemizde geçirmeye davet ediyoruz. Böylece turizmde yeni bir atılım dönemi başlatıyoruz.”

]]>
https://zete.com/erdogandan-komsunu-al-gel-kampanyasi/feed/ 0
Freiburg, yıldızı parlayan Çağlar Söyüncü için 9 milyon euroluk teklifi reddetti https://zete.com/freiburg-caglar-icin-9-milyon-euroluk-teklifi-reddetti/ https://zete.com/freiburg-caglar-icin-9-milyon-euroluk-teklifi-reddetti/#respond Thu, 02 Feb 2017 09:02:04 +0000 https://zete.com/?p=259770 caglar soyuncu çağlar söyüncüAltınordu'dan yetişip Freiburg’a transfer olan ve burada yıldızlaşan milli futbolcu Çağlar Söyüncü’yü kulübü 9 milyon euroya, Lille’e satmadı.]]> caglar soyuncu çağlar söyüncü

Altınordu’dan, Freiburg’a giden Çağlar Söyüncü, yıldızını parlatmaya devam ediyor… En çok hava topu kazanan stoper olarak Avrupa’nın ilk 5 liginde ilk 3 arasına giren, kesicilik ve sertliği ile ön plana çıkan Çağlar, geriden oyunu başlatma becerisiyle takdir topladı. Büyük umutlarla transfer edilen Çağlar, Freiburg’da acemilik çekmedi.

Roma ve Villareal de peşinde

Akşam’ın haberine göre, fiyatını kısa sürede katlayan Çağlar’a Fransa’nın Lille takımı 9 milyon euroluk resmi teklif yaptı. Ancak kulübü reddetti. CSKA Moskova, Roma ve Villarreal’in scoutlarla mercek altına aldığı milli yıldıza Premier Lig’den de ilgilenenler var.

Freiburg’da bu sezon 15 maça çıkan Çağlar Söyüncü, takımın değişmez isimleri arasında yer alıyor.

]]>
https://zete.com/freiburg-caglar-icin-9-milyon-euroluk-teklifi-reddetti/feed/ 0