DÜNYA

Hackerlara 30 ülkede eş zamanlı operasyon düzenlendi

Dört yıllık hazırlık döneminin ardından, hacker şebekelerinin kullandığı ‘‘Avalanche'' teknik platformuna yönelik 30 ülkede eşzamanlı operasyon düzenlendi. Read More

Avrupa polis örgütü Europol’den yapılan basın açıklamasına göre operasyona, Almanya polis örgütünün liderliğinde, Amerikan polis örgütü FBI ve Avrupa Polis Örgütü Europol’ün de aralarında bulunduğu 30 ülke polis örgütü ve savcılıkları katıldı.

Dünyanın değişik ülkelerinde 37 noktaya yapılan baskınlarda beş kişi tutuklanırken 39 server’a el konuldu, 221 server’ın ise çalışması bloke edildi.

Europol’ün verdiği bilgilere göre hacker şebekelerinin 2009 yılından beri kullandığı Avalanche platformu hackerler tarafından ele geçirilmiş bir milyondan fazla virüslü mail adresine baz oluşturuyor. Polis açıklamasına göre, hacker şebekeleri platform üzerinden değişik şifreleri ele geçirebilmek için “phising (yemleme)” yaparak online banka sistemlerilerine yönelik “aşırı yükleme saldırıları” gerçekleştiriyor.

Hacker şebekelerinin siber saldırılarında 180 ülkede binlerce mağdurun tespit edildiği, bu saldırıların yüz milyonlarca euro zarara neden olduğu belirtildi.

Europol’e göre hacker şebekelerinin her gün yarım milyonun üzerinde virüs bulaştırılmış bilgisayara erişim olanağına sahip oldukları tahmin ediliyor. Hackerler ele geçirdikleri bilgisayarların kontrollerini bırakmak karşılığında bilgisayar kullanıcılarından fidye talebinde bulunuyorlar.

Avrupa Birliği’nin Güvenlik Komisyoneri Julian King siber suçlara karşı ancak sınırötesi işbirliği ile savaşılabileceğini belirterek, “Polis örgütleri de her gün yeni yöntemler geliştiren suç şebekelerine karşı özel sektörle işbirliği içinde çalışmalıdır. Bu noktada Avrupa Birliği, siber suçlara karşı günlük mücadeleye yasal düzenlemelerle katkıda bulunabilir” dedi. (DHA)

blog comments powered by Disqus