TÜRKİYE

Eski medya mensuplarına ‘darbeye teşebbüs’ten yakalama kararı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, kapatılan Today's Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, STV spikeri Şemseddin Efe ve kapatılan Zaman Gazetesi'nin eski yazarı Abdulkerim Balcı hakkında, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçlaması ile yakalama kararı çıkarıldı. Read More

Savcılığın nöbetçi hakimliğe gönderdiği sevk yazısında, bu kişilerin, FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları yazılarak, FETÖ’ye ilişkin yürütülen birçok soruşturmada söz konusu kişilerin adının geçtiği ve benzer suçlardan kaydının bulunduğu ifade edildi.

Yazıda, “Şüpheliler, medya unsurları vasıtasıyla görsel ve sosyal medyada darbe girişiminin gerçekleşeceğini beyan ederek ve devamında darbe girişimi günü toplumun darbeye karşı koymamasını telkin ederek, hükümetin darbe yoluyla düşürülmesini kanıksatma ve bu yönde algı oluşturma faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Medya gücünün toplumdaki etkinliği nazara alındığında, darbe girişimi faaliyetlerine ilişkin suçun unsurları açısından belirleyici önem arz etmiştir” denildi.

Yazıda, bu kişilerden darbe girişiminden bu yana haber alınamadığı ve firari durumda oldukları için bu kişilere çağrı yapılamadığı, bu nedenlerle şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Talebi değerlendiren İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini kabul ederek, şüpheliler Bülent Keneş, Şemseddin Efe ve Abdulkerim Balcı hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan yakalama kararı çıkardı. (DHA)

blog comments powered by Disqus