EKONOMİ

Erdoğan faiz indirimi istedi; dolar 3,5966’yı gördü

Tayyip Erdoğan'ın bugün bir konuşmasında faizlerin düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamasına piyasa sert tepki gösterdi, TL, dolar karşısında hızla değer kaybetti, dolar/TL kotasyonu 3,5966'yı gördü. Read More

Dolar/TL, kar satışlarıyla bir miktar geriledi ve 3,55-3,56 aralığına çekildi. Euro/TL ise bugün yeni bir zirveye ulaşarak 3,8284’ü gördü.

Ankara’da Otonomi otomotiv ticaret merkezi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Döviz meselesi çıkardılar dolar şöyle oldu böyle oldu. Yastığının altında doları olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün. Gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da bozulacaktır” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte de benzer tablolarla karşılaştığını ifade ederek, “Bundan önce de bunu yaptılar. 2007-2008’de de yaptılar. O zaman ne dedim? Teğet geçecek dedim. Yine aynı şeyi söylüyorum. Teğet geçecek” dedi.

“Faiz düşürmekten başka çare yok”

Erdoğan, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın aşılması için ise faiz indirimine gidilmesi gerektiğini vurgulayarak “Dünyaya bakalım ABD’de faiz yüksek mi, Japonya’da yüksek mi? Onlarda bu kadar düşük de biz niye 14-15’lerde dolaşıyoruz? Düşük faizle yatırımcının önünü açacağız, yüksek faiz finans sektörünü ihya eder. Bunu kamu bankaları için de söylüyorum” dedi.

Merkez Bankası geçen hafta TL’deki değer kaybını gerekçe göstererek faiz artırımına gitmişti. (ZETE; BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus