TÜRKİYE

Reina saldırganı Esenyurt’ta yakalandı, suçunu itiraf etti

Yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina katliamını gerçekleştiren saldırganın Esenyurt'taki adresini belirleyen polis, operasyon düğmesine bastı. Ebu Muhammed El Horasani kod isimli saldırganın da aralarında bulunduğu 3'ü kadın toplam 5 kişi gece gözaltına alınarak emniyete getirildi. İstanbul Valisi sabah saatlerinde açıklama yaparak saldırganın suçunu itiraf ettiğini söyledi. Read More

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, Ebu Muhammed El Horasani kod isimli Reina saldırganının Esenyurt’taki bir sitedeki adresini günler öncesinde tespit eden polisler, 24 saat boyunca evi aralıksız takip etti. TEM ekipleri saat 23.30’da saldırganın kaldığı örgüt evine operasyon düzenledi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan operasyonda Ebu Muhammed El Horasani kod isimli saldırgan ve Kırgızistan uyruklu bir erkek ile Somalili, Mısırlı ve Senegalli üç kadın gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen Reina saldırganının da aralarında bulunduğu 5 kişi Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Gözaltına alınan Ebu Muhammed El Horasani kod isimli şüpheli ve diğer 4 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Saldırganın paylaşılan fotoğrafı şöyle:

reina saldirganı esenyurt

“100.000 saat görüntüden hücreler ortaya çıkarıldı”

Doğan Haber Ajansı’nın bir üst düzey emniyet yetkilisinden edindiği bilgiye göre, Reina saldırganı yakalamak için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde özel ekip kurulduğu öğrenildi. Özel ekip saldırıdan sonra geçen 16 gün boyunca saldırganın İstanbul’a geldiği günden itibaren yaklaşık olarak 100 bin saat güvenlik kamerası görüntüsünü inceledi. Polis ekipleri yaptığı takiple örgüte ait çok sayıda uyuyan hücreyi belirlediği öne sürüldü.

Saldırganın Reina saldırısı sonrası kaçış rotası

TEM ekipleri saldırganın izini İstanbul’a geldiğin günden itibaren detaylı olarak inceledi. Ebu Muhammed El Horasani kod isimli saldırganın saldırıya giderken Zeytinburnu’ndan taksi ile yola çıktığını belirleyen polis, Beşiktaş’ta katliamı gerçekleştirdikten sonra yaralıların arasında dışarı çıktıktan sonra birinci taksiye binerek yaklaşık 300 metre gittikten sonra henüz belirlenemeyen bir sebeple taksiden indirildiğini tespit etti. Bir süre yürüyen saldırgan kaçış rotasında ikinci kez taksiye binerek Zincirlikuyu’ya geldiği ve burada da henüz belirlenemeyen bir sebeple tekrar taksiden indiğini belirledi. Saldırıdan kısa süre sonra üçüncü defa taksiye binen saldırganın Zeytinburnu’nda bulunan bir lokantaya geldiği tespit edildi. Saldırıdan sonra 2 gün Zeytinburnu’nda kalan saldırganın daha sonra Esenyurt’ta bulunan eve giderek burada uzun süredir kaldığını belirlendi.

İstanbul Valisi’nden açıklama: “Suçunu kabul etti”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Reina saldırısının 1983 Özbekistan doğumlu Abdülgadir Masharipov tarafından gerçekleştirildiğini ve Pazartesi gecesi yapılan operasyonla yakalanan zanlının sorguda suçunu kabul ettiğini açıkladı. Vali ayrıca, saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini de ifade etti.

Şahin İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Saldırının faili, 1983 Özbekistan doğumlu Abu Muhammed Horasani’ kod isimli Abdulgadir Masharipov’dur. Afganistan’da eğitim almış, dört dil bilen iyi yetiştirilmiş bir kişi, bir terörist” dedi.

Vali’nin verdiği bilgiye göre, Masharipov’un Ocak 2016’da Türkiye’ye doğu illerinden birinden illegal olarak giriş yaptığı yönünde kuvvetli tahminler bulunuyor.

Şahin, zanlının yapılan sorguda suçunu kabul ettiğini ve aynı zamanda yapılan inceleme sonucunda parmak izinin de uyuştuğunu sözlerine ekledi.

Açıklamada ayrıca, operasyonda ayrıca 197.000 ABD doları, biri havalı tabanca olmak üzere iki tabanca ve şarjörleri, biri havalı tabanca, iki adet drone ve sim kartlar ile çok sayıda materyalin ele geçirildiği de ifade edildi.

Operasyonlar, İstanbul’un yanı sıra Konya, İzmir ve Hatay’a odaklanırken, saldırıyla bağlantılı olarak toplamda 50 kişi gözaltına alındı. (ZETE)

blog comments powered by Disqus