GEZİ PARKI 3 YAŞINDA

“Gece yarısı operasyonu yapılıyor Taksim Gezi Parkı’nda….”

Gezi Parkı direnişi, hükümetin ‘Taksim’i Yayalaştırma Projesi’ne karşı bir yıldır örgütlenen ve aralarında mailing zinciri kuran Ayaspaşa Grubu’ndan bir kişinin 27 Mayıs 2013 gecesi attığı bu e-mail ile başladı. Mail grup içinde süratle yayıldı ve geceyarısı sayıları 200’ü bulan doğasever Gezi Parkı’nda toplandı. İş makinaları parkın güney kapısını kazmaya başlamış, bir kaç ağacın köküne müdahale etmişti bile… Gece boyunca sosyal medya üzerinden “Tüm duyarlı insanları yarın (28 Mayıs Salı) sabahtan itibaren Gezi Parkı’nda ekolojist ve aktivist arkadaşlarımıza destek vermeye çağırıyoruz. Bizler, bu işten vazgeçilmeden olay yerini terk etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyoruz” duyurusu dolaştı. 28 Mayıs  sabahı parkta toplananların sayısı 500’e ulaştı.Taksim civarında oturan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sabah çok erken bir saatte parka gelerek, iş makinasının önüne geçti ve çalışmayı durdurdu. Öğlene doğru sayı arttı, polis az sayıdaki kalabalığı biber gazı sıkarak uzaklaştırdı.

Akşam Taksim Platformu, Taksim Dayanışma Hareketi, Ayaspaşa Grubu gibi pek çok çevreci örgütün üyeleri parkta toplandı. Çevreciler, parkta çadırlar kurarak nöbet tuttu ve Taksim civarındaki neredeyse tek yeşil alan olan Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı direniş böyle başladı.

Sonrası malum….

 

Derin Bakış


Çizgilerle Gezi direnişi

Gezi, toplumsal yaşama sadece devlet zulmünün maskesini düşüren eylemleriyle değil, yaratıcı sivil itaatsizlik eylemleri, graffitileri, çizimleri, müzikleri ve capsleriyle de damgasını vurdu. Bunlardan en unutulmaz olanlardan biri, Faruk Tarınç’ın çzidiği ‘Kahramanlar’ resmiydi. Tarınç’ın “Gecikmiş borcumu ödemeye çalıştım” sözleriyle twitter’e yüklediği resim, bin anda yüzbinlerce kişi tarafından paylaşıldı.

kahramanlar kopya 3

 

Sivil itaatsizlik eylemlerinin en çarpıcısı ise ‘Duran Adam’ eylemiydi. Atatürk Kültür Merkezi’ne karşı durarak tek kişilik sıradışı bir eylem gerçekleştiren Erdem Gündüz, sadece Türkiye’de vdeğil, tüm dünyada barışçıl bir direnişin ikonu haline geldi. Gündüz’ün eylemi pek çok kişinin katılımıyla çığ gibi büyüdü.

 

Gezi direnişi ile ilgili diğer fotoğraflar için tıklayınız

Anneler çocukları için yürüdü

Gezi’nin 1. yıldönümünden çarpıcı kareler 

Türkiye Berkin için nöbette

Kayseri Ali İsmail için tek yürek 

Taksim’de yine polis, yine müdahale

Diğer dosyalar için tıklayın


Sosyal Medyada Öne Çıkanlar


Haber Arşivi

Haberlerin devamı