EKONOMİ

Dolar/TL 3,80’in altını gördü

Fitch'in not indirim kararının ardından güne kısa süreli bir yükselişle başlayan kur daha sonra 3,80'in de altını gördü, borsada yükseliş yüzde 2'yi aştı. Read More

Dolar/TL, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürme kararının ardından, Asya seansında güne yükselişle başladı. Ani bir şekilde 3,88 seviyesine yaklaşan kur, daha sonra bu kazancını geri verdi.

Dolar/TL TSİ 05:25’te 3,8560 seviyesi civarında seyretmesinin ardından saat 09:37’de 3,8776’ya yükseldi, daha sonra yüzde 1,8’lik düşüşle 3,7995’e kadar geriledi.

Analistler, Fitch’in not indirimi kararının zaten fiyatlandığını ve bu yüzden kurda bu karara bağlı sert oynamalar beklemediklerini aktardılar. Borsa İstanbul ise haftaya yüzde 0,19 düşüşle başlamasının ardından kayıplarını tersine çevirdi. yükseliş yüzde 2’yi aşarken endeks 85.500 puanı aştı.

Piyasadaki Fitch belirsizliğinin ortadan kalkmasının olumlu havada etkili olduğu belirtiliyor. Bu hafta gelecek Fed faiz kararı ve enflasyon verisi piyasaların radarında olacak. (Bloomberg HT)

blog comments powered by Disqus