Yürüyen Aylaklar

“The Walking Dead”, Ekim 2010’da Amerika’nın AMC kanalında pazar günleri yayınlanmaya başlayan dizi, giderek artan reytingleriyle hafta sonunu süslemeye devam ediyor. Makyajları “yok artık” dedirterek gözleri hayretler içinde bırakan bu dizinin tarihine göz atmak isterseniz, yolculuğumuza başlayalım.

Efe Metin DEMİRALP

The Walking Dead, Amerika’nın yapmış olduğu korku-drama üzerine yazılmış olan bir yapım. Her sezon kalitesi artan grafiğiyle izleyicisini büyüleyen dizi, birçok ödüle layık görüldü. Üçüncü sezonun galasında ise tarihe kablolu televizyonların en çok izlenen drama dizisi olarak geçmeyi başardı. Dizinin konusu, aynı adlı çizgi romanından alınma. Kıyametin sonrası, olarak görülen dizi, zombiler tarafından alt üst edilen dünyanın savaşını veren Rick Grimes’in hikâyesidir.

Çizgi roman zamanları

“The Walking Dead” diziden önce ilk olarak 2004 yılında halkla buluştu. Çizgi romanı, aynı zamanda da dizinin yapımcısı Robert Kirkman tarafından oluşturulan, seri halinde siyah-beyaz olarak çıkmaya başlamıştı. Şu anda 20 yayını raflarda olan serinin, 21. serisi için kitabevlerini doldurması bekleniliyor. 21.serinin ismi ise “The Walking Dead Vol.21: All out Wars(Part 2)”.

Çizgi romanında da Rick ve Carl’ın başından geçen olaylara konu edinmişti. Ancak daha sonrasında Rick ve Carl’ın hikâyesi sonlandırılınca başka hikayelerle devam etti. Türkiye’de ise basım adı “Yürülen Ölüler” olup Hanife Kılıç çevirisiyle kitapçılarda yerini aldı.

Televizyon dizisinin kadrosuna bakacak olursak…

Dizi ilk sezonuna başrollerinde Andrew Lincoln (Rick), John Bertnal (Shane), Sarah Callies (Lori), Lori Holden (Andrea), Jeffrey DeMunn (Dale), Steven Yeun (Glenn) ve Chandler Riggs (Carl) ile başlamıştı. Ancak ikinci sezonundan itibaren, her sezon kadrosunda bazı değişiklikler olmuştur. Ekibe yeni oyuncular, yeni heyecanlar gelmiştir. Kim gibi? Norman Reedus (Daryl), Melissa McBride (Carol), Lauren Cohan (Maggie), Danai Gurira (Michonne) başlıca olmak üzere birçok yeni karakter.

4.Sezon

4. sezonun başlıca karakterleri ise Rick, Carl, Michonne, Glenn, Carol, Maggie, Hershell, Beth, Vali, Tyresse, Sasha ve Bob.

Vali’nin başarısız atağından sonra hapishanede, Rick’in grubunda barışçıl bir atmosfer vardır. Rick’in artık lider olmayacağını söylenir ve konsey oluşur. Hapishanede bütün kararlar, herkesin onayıyla gerçekleştirilecektir. Carol çocuklara nasıl savaşılacağını ve silahın nasıl kullanıldığına dair dersler verir gizlice. Ancak bir süre sonra Carl bunu fark eder. Olaylar hız kesmeden devam eder. Bu seferki savaşları, salgın bir ölümcül hastalık olan griptir. Salgından ilk etkilenenler Karen ve David’dir. Bıçaklanmış bir halde ölü bulunurlar. Grup, bunun kimin yaptığını merak eder ve araştırmalara başlar. Ancak bu hastalık bitmemiştir. Glenn, Sasha ve Lizzie’ye de bulaşır. Hastalık diğer grup üyelerine bulaşmasın diye onları hücreye kapatma kararı almışlardır. Çare bulunması için Daryl, Michonne, Tyree Bse veob ilaç bulmak için yola koyulurlar ve bulurlar. Bu sırada Rick kimin Karen ve David’i öldürdüğünü bulmuştur: Carol. Rick, Carol’ı kovar. Ana karakterler dışında birçok kişi de virüsü kapmıştır. Hala virüs sonlanmamıştır.

yuruyen aylaklar1

Bu sırada canlı çıkmayı başaran Vali, Martinez ve Shumpert’le kamp yapar. Ertesi gün yoluna tek başına devam eder. Eskiden beri yaşadığı Woodbury’i mahveder. Chambler ailesini bulana kadar hedefsizce yoluna devam eder. Ailede iki kız kardeş Lilly, Tara, babaları David ve Lilly’nin kızı Megan vardır. Vali, Megan’ı kendi kızı olarak görmeye başlar. Aile, babaları ölmeden önce ona yardım ettikleri için Vali’ye bağlanır. Vali ve aile güvenli bir yere gitmek için yola koyulurlar ve farklı bir grupla karşılaşırlar. Katıldıkları grupta Martinez’i bulur. Oradaki liderleri tek tek öldürüp kendisi başa geçer. Sonra ilk baştaki hedefine geri döner: Hapishaneyi almak ve Michonne’u öldürmek.

4. sezonun yarı finalinde beklenmedik heyecanlarla karşılaşırız. Vali, yeni ordusu yani grubunu doldurur ve hapishanedeki asıl kadroyu, herkesi, öldürmek ister. Daha önceden Michonne’u ve Hershell’i tehtid amaçlı alı koymuştur. Tankla ve arabalarla grup hapishaneye varır ve Vali, Rick’le konuşur. Hedefinden şaşmaz. Rick, Vali’nin grubundaki insanlara iyi olduklarını söyler ve birlikte yaşamak gibi bir fikir sunar. Vali reddeder ve Hershell’i Michonne’un katana bıçağıyla öldürür. Bu arada Vali’nin grubunda Lilly ve Meghan kamptadırlar. Meghan aylak tarafından ısırılır. Lilly, Meghan’ı Vali’nin yanına getirir. Vali, kızı kafasından silahla vurur.

İki grubun arasından savaş çoktan başlamıştır. Vali’nin ordusu yenilmiştir. Ancak hapishanede kalınamayacak kadar hasar vardır. Savaş sırasında kim yanyanaysa hapishane sırasında Rick’in grubu ayrılır. Rick, Carl’la, Michonne tek(daha sonradan Rick ve Carl’ı bulur), Daryl ve Beth beraberdir. Maggie, Bob ve Sasha’yladır. Glenn salgın hastalık dolayısıyla savaşta yer almamıştır. Tek başına hapishaneden çıkarken Tara’yla beraber yola devam eder. Son grup ise Tyreese, Carol(grubu takip ederek bulur), Lizzie ve Mika’yla devam eder yoluna.

Glenn yolcuğulunu Maggie’ye bulmaya adarken yollarına Asker Abraham Ford, Rosita ve Eugene adında üç yeni karakterle karşılaşırlar.

Talking Dead:

“Talking Dead” ise 2011 yılında yayına girer. Sunucusu Chris Hardweck’tir. Her bölümün ardından dizinin bölümünü tartışırlar. Oyuncuları, yönetmenleri, yapımcıları ya da hayranlarını burada görebiliriz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Efe Metin Demiralp’in yazısı, zete’nin genç dergisi üniverzeteden alınmıştır. 

 

 

 

Yürüyen Aylaklar