8 yıl sonra beklenen albüm!

Birkaç yıldır pek ortada görünmeyen ve 2013’te prodüktörlüğe hızlı bir geri dönüş yapan Pharrell Williams, 8 yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta çıkardığı yeni albümü “G I R L” ile muhteşem geri dönüşünü sürdürüyor.

Geride bıraktığımız yılda şüphesiz en çok dinlediğimiz iki şarkı olan “Get Lucky” ve “Blurred Lines” ile adını tekrar duyuran Pharrell Williams, yılın devamında ise Kendrick Lamar, JAY Z, John Legend, 2 Chainz, Miley Cyrus ve Beyoncé gibi popüler sanatçıların yeni albümlerindeki katkılarıyla konuşulmaya devam etti. Bu başarısını, ocak ayında aday olduğu 7 Grammy ödülünün, ‘yılın prodüktörü’ ödülü dahil 4’ünü evine götürerek perçinledi. 2013 yılını kapatırken, aslında “Despicable Me 2” filminin müziği olan “Happy” şarkısıyla 20’den fazla ülkede bir numaraya ulaştı. “Happy” aynı zamanda geçtiğimiz Pazar düzenlenen 86. Akademi Ödülleri’nde ‘en iyi film müziği’ ödülü adaylığına layık görüldü.

İlk ve tek solo albümü “In My Mind”dan 8 yıl sonra bu hafta piyasa sürülen yeni albümü “G I R L”, Oscar’lı film müziği yapımcısı Hans Zimmer’ın yaylı çalgılar orkestrasıyla eşlik ettiği “Marilyn Monroe” adlı şarkıyla açılış yapıyor. Sinematik açılışıyla Justin Timberlake’in 2013 yılında müziğe geri dönüş yaptığı albüm “The 20/20 Experience”daki “Pusher Love Girl” şarkısını anımsatan şarkının devamı ise, albümün, Williams’ın kendi tabiriyle ‘mutlu ve çabuk’ temasını bize tanıtıyor. Sonuna doğru Kelly Osbourne’un sesini de duyduğumuz şarkı,

Albümün ikinci şarkısı ise Justin Timberlake’in vokalleriyle eşlik ettiği “Brand New”. Tipik bir Justin Timberlake şarkısına benzeyen yapısı ile sanki Timberlake’in son iki albümünden arta kalmış bir görüntüye sahip olan şarkıya, arka planda ise başka bir ünlü prodüktör olan Timbaland’ın beatbox yeteneğiyle eşlik ettiğini görüyoruz. “Brand New”ın arkasından gelen “Hunter” ise, albümün genel olarak sahip olduğu iki temadan biri olan, 70’ler temasını en çok gördüğümüz şarkılardan biri. “Hunter”’dan sonra gelen “Gush” ise, albümün, seks temasının en çok içinde bulunduğu iki şarkıdan biri olma özelliğine sahip. Williams’ın 2006 ve öncesindeki prodüktörlük işlerini de hatırlatan şarkının sonrasında ise, ilk çeyreğini geride bıraktığımız bu yılın en büyük hiti “Happy”i duyuyoruz.

Pharrell Williams Girl

2013 yılının Mayıs ayında “Despicable Me 2” adlı animasyon filminin müziği olarak piyasaya sürülen fakat, Kasım ayında tek başına bir single olarak radyoya verilen “Happy”, Aralık ayından bu yana tam anlamıyla bütün dünyayı kasıp kavuruyor. 20’den fazla ülkede bir numaraya yerleşen şarkı, geçtiğimiz Pazar gerçekleşen Oscar ödül töreninde de ‘en iyi film müziği’ dalında aday gösterilmişti. Törendeki performansında da Lupita Nyong’o, Meryl Streep ve Jamie Foxx’u dans ettiren “Happy”, ayakta alkış aldı. Uzun versiyonunun tam 24 saat sürdüğü ve bir çok sanatçının konuk olduğu müzik videosuyla da ilgi çeken şarkı, bir süre daha radyolarımızda çalacak gibi görünüyor.

“Happy”den hemen sonra ise, geçtiğimiz yılın en çok ses getiren sanatçılarından biri olan Miley Cyrus’ın eşlik ettiği “Come Get It Bae” geliyor. Motorsiklet ögesini kullanarak seks çağırışımı yapan şarkı, dinlenmeye değer. “Come Get It Bae”nin ardından ise Williams’ın, son albümlerinin büyük bir bölümünde yardımcı olduğu ‘robot’ arkadaşları Daft Punk eşlik ettiği “Gust Of Wind” geliyor. Daft Punk’a ‘yılın albümü’ Grammy Ödülü’nü kazandıran son albümleri “Random Access Memories”deki Pharrell prodüksiyonu olan şarkıları fazlasıyla andıran şarkı, “G I R L”de ise o kadar da yenilikçi bir ‘sound’ kullanılmadığını yineliyor.

Yavaş davul ritimleri ve Afrikan çağırışımlarıyla albümdeki hızlı tempoyu az da olsa yavaşlatan “Lost Queen” ve şarkının içinde, aradaki su ve dalga seslerinden sonra başlayan ‘gizli parça’ “Freq”, albümün genelinden farklı olan tempolarıyla, “G I R L”ün en ilgi çekici şarkıları olmaya aday. Albümün belki de en güzel şarkısının, başka bir şarkı içinde gizlenmiş olması ise ilginç bir sürpriz. 2004’te çıkardığı “Leave (Get Out)” şarkısıyla yıldızı parlayan JoJo’nun da eşlik ettiği “Freq”, eleştirmenler tarafından da beğeni almıştı.

Alicia Keys vokalleriyle parlayan “Know Who You Are” ise, soul ve ska elementleriyle parlıyor. Aynı havanın, albümün kapanış parçası “It Girl” ile de devam ettiğini görüyoruz. Baştan sona bir bütün olarak dinlendiğinde en çok zevki vereceğini düşündüğümüz “G I R L”, bir Pharrell Williams albümüne karşı bütün beklentileri karşılıyor. Özellikle gizli parça “Freq”, “Come Get It Bae” ve “Know Who You Are” parçalarının parladığı albüm, Justin Timberlake, Miley Cyrus ve Alicia Keys düetleriyle de ardından söz ettiriyor. ‘Yenilikçi’ veya ‘muhteşem’ gibi terimleri kullanamadığımız albüm, yine de tatmin edici; Williams’ın kendi tabiriyle ‘mutlu ve çabuk’.

Pharrell Williams’ın yeni albümü “G I R L”i iTunes’dan edinmek için;

https://itun.es/i66P8LT

(İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Alp Bolay’ın yazısı zete’nin genç dergisi üniverzeteden alınmıştır.)

8 yıl sonra beklenen albüm!