TÜRKİYE

Demirtaş ve Yüksekdağ için 142 ve 83 yıl hapis istemi

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkında tutuklandıkları soruşturmayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede Demirtaş'ın 142 yıla, Yüksekdağ'ın ise 83 yıla kadar hapsi isteniyor. Read More

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen “terör soruşturması” kapsamında 4 Kasım günü tutuklanan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkındaki soruşturmalar tamamlandı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame bugün onaylanarak 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

DHA’nın edindiği bilgiye göre, hazırlanan iddianamede Selahattin Demirtaş’ın “PKK/KCK terör örgütünün yöneticisi olduğu, bu kapsamda örgütün siyasi alan merkezi sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğü, ayrıca değişik tarihlerde katıldığı örgütün yasama organı konumunda olan DTK içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu” iddia edildi.

Demirtaş’ın değişik tarihlerde yaptığı birçok konuşmada “terör, cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak terör örgütünün propagandasını yaptığı” yazılan iddianamede, 6-8 Ekim olayları olarak bilinen Kobani olaylarının meydana gelmesinde “HDP MYK’sından ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu” iddia edildi.

İddianamede Demirtaş hakkında, “Terör örgütü yöneticiliği”, “Terör örgütü propagandası yapmak”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “Halkı kanunlara uymamaya tahrik”, “Suç işlemeye tahrik” ve “Suçu ve suçluyu övme” suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca HDP’nin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianamede ise, “şüphelinin örgütün yasama organı konumunda olan DTK içerisindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri nedeniyle terör örgütünün yöneticisi sıfatıyla cezalandırılmasının istendiği” öğrenildi.

Yüksekdağ’ın değişik tarihlerde yaptığı konuşmalarla “örgütün propagandasını yaptığı” belirtilen iddianamede, Yüksekdağ’ın “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, Suç işlemeye tahrik” suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede ayrıca, Yüksekdağ’ın 6-8 Ekim olayları olarak bilinen olayların meydana geldiği tarihte “HDP MYK’sında bulunmuş olması ve yapılan açıklamada imzasının olması” nedeniyle sokak olaylarının meydana gelmesinde sorumlu tutulduğu aktarılıyor.

blog comments powered by Disqus