TÜRKİYE

Demirtaş, IŞİD ve IŞİD’e yönelik operasyonlar hakkında konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Musul konusunda 'a,b,c planları'nın kamuoyunu yönlendirmekten başka bir şey olmadığını savunarak, ''Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Sen önce Antep'i IŞİD'den temizle de sonra gel Musul'u temizle IŞİD'den. Antep'in bazı mahallerini IŞİD'e teslim etmişsin, devlet giremiyor bile. Şimdi kontrol dışına çıkan unsurlara operasyon yapılıyor. Antep Valisi'nin açıklamasını izlemişsinizdir. Ortada açık bir infaz var aslında. 10 Ekim Ankara katliamı, Suruç katliamı Diyarbakır mitingimizin katliamını yapanların tek tek infaz edildiğini görüyoruz. Konuşmasınlar diye. Antep'teki boş bir inşaata götürülüp infaz edilmiştir'' dedi. Read More

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında konuştu. Demirtaş Musul operasyonunda çok sayıda insanın öleceğini söyleyerek, “Musul operasyonu başladı demek insanların ölümü demek. Çok sayıda insan ölecek bu operasyonda. Musul halklarının, yanında sahiplerinin yanındayız. Türkiye bölgenin sıradan bir ülkesi değildir. Suriye, Mısır, Ürdün, Irak ile ilgili tabii ki politika üretmek durumundadır. Dünya üzerinde de Türkiye önemli bir devlet ve bu devletin Ortadoğu yangın yerine dönmüşken sessiz kalması düşünülemez. Bizim karşı olduğumuz şey 14 yıldır burnunun ucunu göremeyen dış politikadır. Sen de karışacaksın, karışmalısın da fakat böyle rezil bir dış politikayla olmaz. 14 yıldır bunu anlamadınız. Hala yapılan açıklamalara bakın ‘Musul bizimdir’… Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren temel hata ırkçılık, mezhepçiliktir” diye konuştu.

“Bu tarafına PKK’yı, bu tarafına PYD’yi alsaydınız, akıllı olsaydınız”

Demirtaş, Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye’yi dışlayan ve denklem dışı bırakan bir hatta çektiğini savunarak şöyle devam etti:

“İç politikada da dış politikada asıl gazı veren saraydaki zattır. Bu hatalarından ders çıkardı mı, hayır. Sen Musul’da ‘sahada da masada da olacağım’ derken ikisine de kaybettiğini itiraf etmeye korkuyorsun aslında. Musul operasyonu başladığı günden bu yana ‘biz de olmalıyız’ demesi içler acısı bir durumdur. Türkiye’yi düşüreceğiniz hal bu muydu? İttifakı El Nusra ve IŞİD ile yaptınız. Bunlarla olanlarla dünyada kimse iş yapmaz artık. ‘IŞİD destekçisi bir terör hükümeti’ olarak görüyor dünya. Çözüm masasını devirmeseydiniz, iç barışı sağlasaydınız, bir tarafında IŞİD, diğer tarafa El-Nusra’yı alacağınıza bu tarafına PYD’yi bu tarafına PKK’yı alsaydınız, akıllı olsaydınız. Siz de biraz aklınızı kullansaydınız, Kürtleri yanınıza alsaydınız şu-bu partiyi değil. Bölgede güven veren bir ülkeye dönüşecekti. Kürdün uzattığı barış elini havada bırakmak yerine ırkçılık yerine rotayı demokrasiden yana kırsaydınız Musul’da düştüğünüz bu duruma düşmezdiniz.”

“Sen önce Antep’i IŞİD’den temizle, sonra gel Musul’u temizle”

Musul konusunda ‘a,b,c planları’nın kamuoyunu yönlendirmekten başka bir şey olmadığını savunan Demirtaş şöyle konuştu:

“Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Sen önce Antep’i IŞİD’den temizle de sonra gel Musul’u temizle IŞİD’den. Antep’in bazı mahallerini IŞİD’e teslim etmişsin, devlet giremiyor bile. Şimdi kontrol dışına çıkan unsurlara operasyon yapılıyor. Antep Valisi’nin açıklamasını izlemişsinizdir. Ortada açık bir infaz var aslında. Orada ne diyor? ‘IŞİD komşulara zarar gelmesin diye kendini boş bir binada patlattı.’ Patlatmadan önce oturup konuşmuşlar ‘Sen niye kendini boş inşaatta patlatıyorsun’; ‘Valla Sayın Vali bundan dolayı’ demiş de Vali biliyor açıklıyor. Hayır durum öyle değil. 10 Ekim Ankara katliamı, Suruç katliamı Diyarbakır mitingimizin katliamını yapanların tek tek infaz edildiğini görüyoruz. Konuşmasınlar diye. Antep’teki boş bir inşaata götürülüp infaz edilmiştir. Bu polisin düşüncesidir” dedi.

“Numan Kurtulmuş, ‘Musul’u Musullular yönetsin’ diyor, Nusaybin’i Cizre’yi neden seçilmişlerin yönetmesine izin vermiyor?”

Demirtaş; “Numan Kurtulmuş, ‘Musul’u Musullular yönetsin’ diyor. Sen öyle diyorsun da Şırnak’ı, Nusaybin’i, Cizre’yi seçilenler yönetmesine izin vermiyorsun? Kendi yurttaşının yönetme hakkına güven duy da sonra ahkam kes. Ciddiyetleri yok. Hiç kimse bunları ciddi politika söylemi olarak algılamıyor. Ortadoğu halklarıyla bağ kuran tek parti HDP. Aklı olan hükümet HDP ile kuracağı bağla Ortadoğu’ya açılır.”

“Siyasi kriz çıkar diye darbenin siyasi ayağına dokunmuyorlar”

Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olan 80-90 civarında milletvekili olduğu söylentilerinin konuşulduğuna dikkati çekerek şöyle dedi:

“Bu vekillerin çoğu AKP grubundaymış. Kaç AKP’li milletvekili Bunlar kimlerdir, kaç AKP’li milletvekili darbeden haberdardır, darbecidir? Darbe araştırma komisyonuna FETÖ’cü milletvekili koymuşlar. Hesap erken seçime gidilecek, bunlar aday yapılmayacak, tasfiye edilecek ve tutuklanacak. Şimdi siyasi kriz çıkar diye darbenin siyasi ayağına dokunmuyorlar. Ama bizim belediye başkanlarımıza dokunuyorlar.”

“İlla başkan olacaksan Devlet Bahçeli’ye başkan ol”

Başkanlık tartışmalarına da değinen Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu anda kullanamadığın hangi yetki var ki başkan olunca kullanacaksın. İlle bir devlete başkan olacaksan Devlet Bahçeli’ye başkan ol. O da çok istiyor zaten. Anlamışsınız zaten devlerin başkanı olsun. Sen başkanlık hevesini al, öbürü de başkanım diye böbürlenip dursun ılık hevesini al öbürü de başkanım diye böbürlenip dursun.” (DHA)

blog comments powered by Disqus