TÜRKİYE

CHP PM Üyesi Sera Kadıgil adli kontrol şartıyla serbest

''Bilal Erdoğan'a hakaret ettiği'' iddiasıyla yargılandığı davada ifade vermek için İstanbul Adalet Sarayı'na gelen CHP Parti Meclisi üyesi avukat Saliha Sera Kadıgil başka bir suçlamayla gözaltına altındı. Savcı Kadıgil'in tutuklanmasını istedi, mahkeme adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına hükmetti. Read More

Kadıgil’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı, söz konusu paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçunun işlediğinin ileri sürüldüğü aktarılıyor.

Avukat Kadıgil duruşma salonundan çıktıktan sonra polislerin eşliğinde emniyete götürüldü. Bu sırada Kadıgil’e destek için adliyeye gelenler de hareketliliği cep telefonlarıyla kaydetti.

Kadıgil ne demişti?

Kadıgil geçtiğimiz günlerde kendisine yönelik Twitter’da geriye doğru tarama yapıldığını ve tweetlerinin incelendiğini, tweetlerinin bağlamından kopartılarak başka anlamlar yüklenerek paylaşıldığını savunmuştu.

Kadıgil 28 Ocak’ta şunları yazmıştı:

Tutuklama talebi

CHP Parti Meclisi Üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgil “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında adliyede başka bir davaya çıkmayı beklerken gözaltına alınarak emniyete götürülen avukat Saliha Sera Kadıgil, akşam saatlerinde yeniden adliyeye getirildi. Saliha Sera Kadıgil, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’na çıkarıldı. Soruşturmayı yürüten Savcı Umut Tepe tarafından sorgulanan Kadıgil’in ifadesi alındıktan sonra “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan tutuklanması talep edildi. Kadıgil, Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

“Geçmişte yaptığım paylaşımlar gündeme getirildi”

Saliha Sera Kadıgil’in savcılığa verdiği ifadesinde, “Referandumda ‘hayır’ diyeceğimi açıkladım. Birçok televizyon programına katılarak neden ‘hayır’ denmesi gerektiğini açıkladım. Ayrıca bir video çektim. Bu video da sonra yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlendi. Bu nedenlerle geçmişte yapmış olduğum paylaşımlar gündeme getirildi” dedi. 2010 yılında attığı ezan sesine ilişkin tweeti sorulduğunda “O tarihte 25 yaşında üniversite tezi hazırlayan genç bir kızdım. Hiçbir siyasi görevim yoktu. Benim önceden oturduğum eve yakın bir noktada cami vardı. Bu camide yüksek sesle ezan okunuyordu. Ezan okuyan müezzin makama da uymadan kötü bir şekilde ezan okuyordu. Ezanı hakkıyla okuyamadığı için bu müezzini eleştiri mahiyette bir mesajdır” diye konuştu. Kadıgil, kimsenin dini inancına hakaret etme amacı olmadığını söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TRT’de okunan darbe bildirisini sosyal medyadan paylaştığını söyleyen Kadıgil, darbe karşıtı bir insan olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı’na hakaret kastı olmadığını söyledi. Kadıgil, “Cümle bana ait değildir. TRT spikerinin okuduğu bildiriyi dinlerken siyasi görevim nedeniyle haber vermek amacıyla okunan metinden paylaştığım bir cümledir” dedi.

Sera Kadıgil serbest bırakıldı

Tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen CHP Parti Meclis Üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgül serbest bırakıldı.

İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce sorgulanan Saliha Sera Kadıgül ifadesinde, “Aralarında utandığım tek tweet ezanla ilgili olan paylaşımdır. Diğerleri cımbızlanmış paylaşımlardır” dedi. Kadıgil, partinin ağırlığına yakışmayacağını düşünerek 2013 Ocak ayına kadar olan paylaşımlarını temizlediğini de söyledi.

Kadıgil’in serbest bırakılmasına karar veren mahkeme gerekçesinde, Kadıgil’in attığı tweetlerin 2011 ve 2013 yıllarına ait olduğu, üzerinden uzunca bir sürenin geçtiğini belirtti. Şüphelinin 2011 yılında attığı ezan tweetinden utandığını ve pişman olduğunu belirttiği, bu tweeti nedeniyle sosyal medya hesaplarından özür dilediği de yer alan kararda, “Attığı tweetlerin tarihlerinin eski olması nedeniyle TCK’nin 216. Maddesinde tanımlanan ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunun unsuru olan kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkma unsurunun gerçekleşmediği kanaatine varılarak tutuklanması yönündeki talebin reddine…” denildi.

CHP Parti Meclisi Üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgil “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı. “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Kadıgil, serbest bırakıldı.

“Yapılmak istenen bu toplumu kutuplaştırmaktır”

Serbest bırakılan Kadıgil’i çıkışta partililer karşıladı. Burada bir açıklama yapan Kadıgil; ‘Halkı kin ve düşmanlığa, tahrik’ suçundan içeride yargılandım. Bu benim suçum değil, benim beş, altı tweetimden cümle seçip, bunu gündeme taşıyanların suçuydu. Yapılmak istenen bu toplumu kutuplaştırmaktır. Buna asla hizmet etmeyeceğim. Bu süreçte bir insanın dahi kalbini kırdıysam, hepsinden samimiyetle özür dilerim” diye konuştu.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise şöyle konuştu:

“Eğer bu ülkede 2010 yılında yazılan tweetler incelemeye tabii tutulacak ve o tweetler hakkında soruşturma açılacaksa bu ülkede özellikle iktidar partisinin tüm siyasetçilerinin yargılanması ve tutuklanması gerekir. 2010 yılında 2011’de 2012’de 2013’te Fethullahçı Terör Örgütü’nün lideri için gözyaşı dökenler, sol gözünden ameliyat oldu diye acil şifalar dileyenler ve onların tweetlerinin tamamı sosyal medyada duruyor. O tweetler hakkında işlem yapılmazken Sera Kadıgil’in suç unsuru bile taşımayan tweetleri hakkında soruşturma açtırmak Sera Kadıgil’i şüpheliymiş, suçluymuş ve kaçıyormuş gibi gözaltına aldırtmak ‘Hayır’ oyu verecek yurttaşlarımıza yönelik tipik bir gözdağıdır.”

blog comments powered by Disqus