EKONOMİ

Çanakkale Köprüsü ihalesinde en kısa süreyi veren ortaklık açıklandı

Kınalı'dan başlayarak Tekirdağ'dan geçerek Gelibolu'ya uzanacak ve buradan köprü ile Lapseki'ye geçerek Çanakkale üzerinden Balıkesir Savaştepe'ye ulaşacak köprü ve otoyol projesi için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli kapsamında açılan ihalede en kısa süreyi Güney Koreli Daelim Group - Limak - SK - Yapı Merkezi grubu sundu. Read More

Buna göre, Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat ortaklığı, Çinli China Road and Bridge Corporation ile birlikte teklif verdi.

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun üstlenicisi IC İçtaş ve İtalyan Astaldi ortaklığı, Çanakkale Köprüsü ve otoyoluna da talip oldu.

Güney Koreli Daelim Group da Türkiye’den Limak, SK ve Yapı Merkezi ile kurduğu ortaklık üzerinden teklif verdi.

canakkale koprusu projeJapon IHI Corporation ve Itochu da dev projeye, Türkiye’den Makyol ve Nurol ile kurdukları ortaklık ile talip oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı daha önce, Çanakkale Köprüsü için 4’ü Japon, 3’ü Çinli, 2’si Koreli, 1’i İtalyan olmak üzere toplam 24 firmanın ihale dosyası satın aldığını açıklamıştı. Bakanlık açıklamasına göre, projenin temel atma töreninin 18 Mart’ta yapılması planlanıyor.

İhalede en kısa süreyi sunan Daelim Group – Limak – SK – Yapı Merkezi ortaklığı

İhalede en kısa süreyi sunan, Güney Koreli Daelim Group’un Türkiye’den Limak, SK ve Yapı Merkezi ile kurduğu ortaklık oldu.

İhaleye en düşük Yap İşlet Devret süresini veren ortak girişim grubu, köprü ve otoyol için toplam 16 yıl 2 ay 12 gün süre teklif etti.

Köprü ve otoyol projesi, Kınalı’dan başlayarak Tekirdağ’dan geçerek Gelibolu’ya uzanacak ve buradan köprü ile Lapseki’ye geçerek Çanakkale üzerinden Balıkesir Savaştepe’ye ulaşacak.

Projenin otoyollar ile birlikte 2023 yılında tamamlanıp hizmete alınması planlanıyor.

blog comments powered by Disqus