KÜLTÜR & SANAT

Bir aileye 4 Altın Portakal

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü ‘Kusursuzlar’la paylaşan ‘Cennetten Kovulmak’ filminin yönetmeni Ferit Karahan ve eşi Gülistan Acet, Antalya’dan 4… Read More

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü ‘Kusursuzlar’la paylaşan ‘Cennetten Kovulmak’ filminin yönetmeni Ferit Karahan ve eşi Gülistan Acet, Antalya’dan 4 Altın Portakal heykelciğiyle ayrıldı.

Ferit Karahan’ın eşi Gülistan Acet  de 90’larda Güneydoğu’da faili meçhul cinayetleri 6 yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden anlattığı ‘Karpuz Cenneti’ adlı kısa filmiyle En İyi Kısa film ödülünü ve ‘Cennetten Kovulmak’taki rolüyle de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Acet, eşinin yönetmenliğini yaptığı filmle gelen ödülü Altın Portakal Sahnesi’nde sürpriz olarak değerlendirirken, Ferit Karahan evlerinin bir sinema atölyesi gibi olduğunu söyledi. İlk filminde Altın Portakal’a uzanan yönetmen Karahan, “Bizim ev, Gülistan, ben ve diğer arkadaşlarımız sinemasal bir üretimin olduğu, düşündüğümüz yeni yeni bir şeyler yaptığımız, film üreten bir grup haline gelmeye çalıştığımız bir yer gibi. Gülistan da üreticilerden biri. Geceye damgasını vurdu, sevindirici bir durum” diye konuştu.

rojinROJİN TEKİN’İN HİKAYESİ

Ferit Karahan’ın filminde dikkat çeken bir diğer isimse gecede Türkan Şoray başkanlığındaki Ulusal Jüri tarafından özel ödülle onurlandırılan ve Avşar Yapım’dan 5.000 TL eğitim bursu kazanan filmin 8 yaşındaki yıldızı Rojin Tekin oldu. Rojin Tekin’in festival boyunca ağzından iki kelime döküldü. Filmin gala gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide Rojin Tekin “Senin için filmde oynamak nasıldı?” sorusuna sadece “Çok güzeldi” diye karşılık verdi. Karahan, festivalin ödül gecesinde ağlayarak ve utanarak çıktığı sahneden ise “Teşekkür ederim” diyerek neredeyse kaçan Rojin’in, Türkçe kendini ifade etmekte zorluk çektiğini söyledi.

Rojin, ilk kez geldiği Antalya’dan ödül gecesinin sabahında babasıyla birlikte erken saatlerde ayrıldı. Rojin’i film için çok aradığını kaydeden yönetmen Karahan, minik yıldızı hakkında şunları söyledi:

“Uzak köylerden başladım, daralttım. 6- 7 köyün okullarını, evleri tek tek dolaştım. Gözlerinden, bakışındın duruşundan çok etkilenmiştim. Durumu çok iyi olmayan bir ailenin kızı. Babası çok güzel bir adam. Çok sağlam durdu. Kış şartlarında çekim yaparken kızını neredeyse ağzına alıp getiriyordu. Sırtına alıp getiriyordu. Araba çıkmıyor, yollar kapalı. Biz de çözümü çekimlerin sonuna kadar bizimle birlikte otelde kalmasını sağlayarak bulduk.”

Altın Portakal’ın artık En İyi Film Ödül’lü yönetmenleri arasına giren Ferit Karahan, 50’nci yılında festival filmlerinin zayıf olduğuna yönelik eleştirilere kısmen destek verdi. Ödülü paylaştığı ‘Kusursuzlar’ ve En İyi İlk Film ödülünü alan ‘Mavi Dalga’ için “Çok iyi filmler, es geçmemek gerekiyor” değerlendirmesinde bulunan Karahan, ödülünü alırken salonu Kürtçe selamlamayı ise daha önce aklından geçirmediğini, tamamen doğaçlama gerçekleştiğini söyledi. Rojava’da bir insanlık dramı yaşandığını ve Kürtleri hedef alan zalim ve zulümkar bir durumun var olduğunu kaydeden Karahan, “Dünya kamuoyunun görmediği Kürtler orada sesinin duyuramıyor. 300 Kürt öldürülüyor, kimse sesinin çıkarmıyor. 300- 400 Kürt’ün ölümü kimse için bir şey ifade etmiyor” dedi.

KENDİNE HAS DİLİ OLAN SİNEMA

Kendi yaptığı sinemayı politik sinema içinde gören, fakat insanların birleşmesi gereken noktalar üzerinde bir dil oluşturmaya çalıştığını belirten Karahan, kendi sinemasını oluşturan barış açısını “Benim açımdan Türklerin acısını anlatamıyor ve sadece Kürtlerin acısını anlatıyorsam bu taraf meselesidir ve hakkaniyete sığmaz. Kürtün çocuğu ölüyorsa Türkün de çocuğu ölüyor. Kürtün anası ağlıyorsa Türkün de anası ağlıyor. Bu kadar da basit ve temeldir” sözleriyle anlattı.

Karapan, 350.000 TL’lik ödülün iki film arasında paylaştırılması konusunda da şunları söyledi: “Çok gocunmuyorum. Benim için önemli olan festivalin sağladığı prestij. Benim de çok borcum var. ‘Kusursuzlar’ filminin yönetmeni Ramin Matin’in de çok borcu var. O yüzden bu para borçlarımıza yetecek. Ev alamayacağız, belki ama yine de bu ödülü almak, paylaşmak çok sevindirici.

Ferit Karahan, bir sonraki filminin ise yine politik sinema içinde tariflenebilecek bir aşk filmi olacağını söyledi. Varoş mahalle öyküsünü anlatmaya hazırlandığı filminin senaryo yazım sürecinin devam ettiğini ve daha 2 yıla yakın zamana ihtiyacı olduğunu kaydeden Ferit Karahan, oyuncular noktasında biraz tutucu olduğunu belirterek, Altın Portakal sahnesine ilk kez 8 yaşında çıkan Rojin’in yeni filmde de olacağını kaydetti.

 

blog comments powered by Disqus