TÜRKİYE

Başbakan grup toplantısında konuştu

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Musul operasyonuna Türk savaş uçaklarının da katıldığını açıklayarak, ''Sayın Cumhurbaşkanı'mızın altını çizdiği 'Operasyonda da olacağız, masada da olacağız' sözünün arkasındayız. Şu anda operasyonda ön saflarda olanlar, bizim Başika'da eğittiğimiz milislerdir. Peşmergelerle birlikte operasyona katılmışlardır. Ayrıca koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim hava kuvvetlerimiz de yer almıştır. Musul'da Türkiye'nin işi yok diyenler, cevabını almıştır'' dedi. Başbakan, toplantının ardından bu sözlerini düzelterek, ''(Türk jetleri) İcap edince olacak zaten. Prensip olarak koalisyonun içinde olmasında mutabakat var'' diyerek açıklık getirdi. Read More

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis’te düzenlenen AKP grup toplantısında hitap etti. Fırat Kalkanı harekatına ilişkin konuşan Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

“Önce Cerablus’u ardından Rai’yi ve nihayet Dabık’ı da DEAŞ örgütünden temizledik. Böylece üzerine efsaneler uydurulan Dabık da güvenli bir yer haline geldi. Dabık’ta kontrolün sağlanmasıyla birlikte büyük ölçüde DEAŞ teröristleri tarafından ülkemize Kilis’e atılan roket saldırıları önlenmiş oldu. Büyük ölçüde önledik ama başka silahlar ele geçirirlerse daha uzun menzilli o da ayrıca bir tehdit olmaya devam eder. Ama ellerindeki mevcut silahlarla atacakları füzeler menzilin dışında kalmış oldu. Bizim amacımız bölgede barışı, güvenliği, istikrarı sağlamak. Bunun dışında hiçbir amacımız, hedefimiz yok. Şunu herkes bilsin ki Türkiye’ye yönelik her türlü tehdide karşı gerekeni anında gözümüzü kırpmadan yaparız. Bunun için de hiç kimsenin iznine, icazetine ihtiyacımız yok. Türkiye hudutlarının güvenliğini her şartta korumaya devam edecek.”

“Musul’da Türkiye’nin işi yok diyenler cevabını aldı”

“Musul’da uzun süredir konuşulan operasyon nihayet başladı. Her gelişmeye uygun planlarımız, hesaplarımız yapılmıştır. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Türkiye’nin aleyhine herhangi bir durum ortaya çıkarsa gereken adım anında atılacak, misliyle karşılık verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın altını çizdiği ‘Operasyonda da olacağız, masada da olacağız’ sözünün arkasındayız. Şu anda operasyonda ön saflarda olanlar, bizim Başika’da eğittiğimiz milislerdir. Ninova Mücahitleri’dir. Peşmergelerle birlikte operasyona katılmışlardır. Ayrıca koalisyon güçleri içerisinde havadan müdahalede bizim hava kuvvetlerimiz de yer almıştır. ‘Musul’da Türkiye’nin işi yok’ diyenler, cevabını almıştır.”

“Sınırlarımızın dibinde oldu bittiye müsaade etmeyiz”

“Şu anda Irak’ın yaklaşık yarısı PKK, YPG, DEAŞ gibi terör örgütlerinin kontrolüne geçmiştir. Diğer yarısı da uluslararası güç sayesinde korunmaktadır. Bunu görmeyenler, ülkelerini teröre teslim edenler, terör karşısında diz çökenler; çıkmışlar bize koca koca laflar ediyorlar. Neden? Çünkü hesap başka. Kimse kusura bakmasın. Sınırlarımızın hemen dibinde bir oldu bittiye asla müsaade etmeyiz. Irak’ta yeni Yezitlere de yeni Kerbelalara da asla göz yummayacağız. Türkiye’nin bekası için, istiklalimiz ve istikbalimiz için içeride ne gerekiyorsa yapacağız. Dışarıda da ne gerekiyorsa aynen yapacağız. Bunları yaparken adaletten, uluslararası hukuktan ve meşruiyetten ayrılmadan terörle mücadele devam edecek. Hem de bölgenin barışı için Türkiye olarak katkı sunmayı sürdüreceğiz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Derdimiz tektir. Akan kan dursun, zulüm son bulsun.”

“FETÖ ile mücadelede hiç kimse ‘ben mağdurum’ edebiyatı yapmasın”

“Darbe yapan, ülkemizi yıkmaya çalışan hiç kimse ‘Ben mağdurum’ edebiyatı yapmasın. Asıl mağdur şehit yakınlarıdır. Asıl mağdur gazilerdir. Asıl mağdur millettir. Mağdur algısı yayarak, 15 Temmuz’un mağdurlarını gölgede bırakmalarına asla göz yumamayız. Bu konuda zerre kadar tereddüt göstermeyeceğiz. Kimse bu konuda aksi davranışa girmemesi bizden beklemesin. Devleti tehdit eden, milleti haince esir almak isteyen bu karanlık yapının mensuplarını savunmaya kalkmak, bir başka ihanettir.”

“Teröre destek veren belediyeleri paketledik”

“PKK bölücü terör örgütüyle mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor. Güvenlik güçlerimiz dağlarda yaptıkları operasyonlarda örgüte ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Aynı şekilde şehir içindeki yapılanmaya karşı da etkin tedbirleri almaya devam ediyoruz. Köşeye sıkışmış olmanın psikolojisiyle bölücü terör örgütü siyasi cinayetler işlemeye başladı. Bölgedeki AK Parti yöneticilerine karşı suikastler düzenliyor. Kahpece cinayetler işliyor. Biz kefenimizi giyerek, yola çıktık. Bu kutlu davaların erlerini hiçbir terör örgütü korkutamaz. Bunun hesabını bu alçak katillerden mutlaka soracağız. Teröre destek veren belediyeleri tek tek tespit ettik. Paketledik. Şimdi yeni görevlendirdiğimiz başkanlar teröre değil, halka hizmet ediyor.”

“Sistemdeki kargaşanın ortadan kalkmasını istiyoruz”

“Türkiye’nin yeni bir Anayasa ihtiyacı olduğu her zeminde konuşuldu. Vatandaş soruna el koydu, çözümü üretti. 2010 referandumuyla artık cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmesi Anayasa’mıza bir hüküm olarak girdi. Şimdi cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. Mevcut durum bu. Şimdi biz diyoruz ki mevcut durumu Anayasa’ya uygun hale getirelim. Bu sürdürülebilir bir yol değil. Halkın iradesinin üzerinden başka bir irade olmaz. Cumhurbaşkanı sorumsuz, diye Anayasa’da yazabilir. Ama halkın yüzde 52’sinin oyunu almış Cumhurbaşkanı’nın halka karşı siyasi sorumluluğu vardır. Artık her şey cumhurbaşkanın doğrudan, halk tarafından seçilmesiyle birlikte değişmiştir. Cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu doğmuştur. Sistemdeki bu kargaşanın ortadan kalkmasını istiyoruz. Bunun yolu da artık mevcut durumu Anayasa’daki durumla uygun hale getirmektir. Bunun başlangıcını yapmış bulunuyoruz. En kısa sürede AK Parti grubu olarak Anayasa’daki gerekli değişiklikleri öngören teklifimizi yüce Meclis’e sunacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. Böylece Anayasa konusunu da siyaset malzemesi olmaktan çıkaracağız. Ben eminim ki yüce Meclis bu sorunu ya kendisi Meclis’te çözecek ya da çözümü için millete havale edecek.”

“Bahçeli’nin tutumu gayet net”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri görüşmeye değinen Yıldırım şunları söyledi:

“Sayın Bahçeli ile dün bir görüşme yaptık. Bu görüşmede Türkiye ile çeşitli iç ve dış güvenlik tehditleri konusunda kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Hükümetimizin gerek terörle mücadele gerekse FETÖ örgütünün uzantılarıyla ilgili yaptığımız çalışmaları anlatma fırsatı bulduk. Aynı zamanda Anayasa meselesini de ele aldık. Sayın Bahçeli’nin tutumu da gayet nettir. Kendisi de bu fiili durumun Anayasa ile bir uyumsuzluk içerdiğini ve konunun mutlaka bir çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Adresin de millet olduğunu açıkça söyledi. Biz de aynı şeyi söylüyoruz. O halde şimdi icraat zamanıdır. Şimdi Anayasa ve sistem konusunu milletin önüne götürüp çözüm üretme zamanıdır.”

Kılıçdaroğlu’na seslendi: “Gelin siz de bu kervana katılın”

“Ben buradan ana muhalefet partisi liderine de Sayın Kılıçdaroğlu’na da çağrıda bulunuyorum. Gelin siz de bu kervana katılın. Bu şeref hepimizin olsun. Hep beraber Türkiye’nin gündemini yıllardır meşgul eden bu Anayasa meselesini çözelim. Son sözü millet söylesin. Buradan AK Parti grubu olarak şu sözü de veriyorum. Siz bu değişikliğe destek verseniz 367’nin üstüne de çıksa son sözü millet söyleyecek. Çünkü işin sahibi millettir. Biz vekiliz. Millet kararı verir, ondan sonra bütün tartışmalar son bulur” dedi.

“Başkanlık, sistemin düğümlerini çözecek en büyük reformdur”

“Neden darbelere zemin hazırlandı? Çünkü sistem tıkandı. Bu ülke neden ağır bedeller ödedi, terör neden bu seviyelere geldi? Çünkü sistem çözüm üretemedi. Başkanlık sistemi inşallah sistemin düğümlerini çözecek, kilitlerini açacak en büyük reformdur. Başkanlık sistemi Türkiye’nin ufkunu aydınlatacak yeni bir yol haritasıdır. Şahsi hırslarını artık herkes bugün bir kenara bıraksın. Parti çıkarlarını, kısa vadeli hesaplarını herkes bir tarafa bıraksın. Ülke çıkarları, Türkiye’nin geleceği her şeyin üzerindedir. Çıkıp diyorlar ki ‘Ben başkanlık sistemini istemiyorum’. Gerekçe yok. AK Parti gündeme getirdi, diye. OIsa olsa o herhalde. Başka gerekçesi var mı? Biz ülkeyi istikrarla yöneten bir iktidar olarak sistemin nerelerde tıkandığı, ülkeye ne bedeller ödettiğini görüyor ve ona göre bir çözüm yolu öneriyoruz. Gerekçeler ortadadır. Bilimsel çalışmalar bellidir. Tecrübe de ortadadır. Böylece inşallah bu konuyu da Türkiye’nin gündeminden çıkarmaya kararlıyız.”

Yıldırım sözlerine açıklık getirdi: “Türk Hava Kuvvetleri gerektiğinde Musul Operasyonu’na katılacak”

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Grup Toplantısı’ndaki Musul’un Operasyonu’na Türk jetlerinin de katıldığını yönündeki sözlerine, “İcap edince olacak zaten. Prensip olarak koalisyonun içinde olmasında mutabakat var” diyerek açıklık getirdi.

AKP’nin Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızın dediği ‘Operasyonda da olacağız, masada da olacağız’ sözünün arkasındayız” dedi.

Ancak Anadolu Ajansı’nın haberine göre, grup toplantısından sonra bir gazetecinin kendisine, “Grup konuşmanızdaki ifadelerinizden şu an uçaklarımız operasyonun içindeymiş gibi anlaşıldı” demesi üzerine Yıldırım, “İcap edince olacak zaten. Prensip olarak koalisyonun içinde olmasında mutabakat var” ifadesini kullandı.

Yıldırım, “Henüz yer almadı değil mi?” sorusu üzerine, “Oradaki operasyonların detayını bilmiyorum tabii ama önemli olan koalisyonun içinde olmak” karşılığını verdi. (DHA, AA)

blog comments powered by Disqus