EKONOMİ

Bakan Albayrak’tan elektrik ve saat uygulaması açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, A Haber televizyonunda katıldığı programda soruları yanıtladı. Read More

Albayrak, “2017 itibarıyla elektrik ve gazda herhangi bir zam öngörmüyoruz” dedi.

“Yaz saati uygulamasının tüm yıla yayılması ciddi katkı sağladı”

Bakan Albayrak konuşmasının devamında ise yaz saati uygulamasının tüm yıla yayılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Kasım ayında başlayan bu sürece baktığımızda çok yoğun yorumlar aldık. Aldığımız bir kararın yüzde 100 pozitif yorum alması mümkün değil, ancak yüzde 80-90’ı çok olumlu yorumlar oldu. Yüzde 10-20 vatandaşlarımızdan farklı yorumlar aldığımız ve değerlendirdiğimiz bir süreç var. Bilimsel ve gerçekçi olmak ve aldığımız kararın toplumun farklı kesimlerine nasıl yansıdığını görmemiz gerekiyor. Biz gün ışığını mümkün olduğu kadar güvenlik marjının ve mesainin içine koyma noktasında bir adım attık. Bunun enerjiye maliyet katkısı ciddi anlamda oldu ve amacına ulaştı. Nitekim İTÜ’nün hazırladığı raporda 1 ila 2,5 milyar liraya yakın bir tasarruf marjından bahsedildi.”

EMO “sarfiyat arttı” demişti

Elektrik Mühendisleri Odası, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada önceki yıllarda Kasım ayı enerji tüketimiyle bu yılki enerji tüketime ait resmi rakamları kıyaslamış ve yüzde 7’lik bir enerji harcamalarında artıştan bahsetmişti. Oda, Türkiye için en ideal saat diliminin mevcut uygulanan GMT +03.00 yerine GMT +02.30 olduğunu savunmuştu.

Elektrik piyasasında 1 Mart’a kadar azami fiyat uygulaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında 1 Mart’a kadar azami fiyat limitini megavat saat başına 500 lira olarak belirledi.

EPDK’nın konuyla ilgili Kurul kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre EPDK, elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında asgari ile azami fiyat limiti uygulanmasına karar verdi. Söz konusu piyasalarda azami fiyat limiti megavat saat başına 500 lira olarak belirlendi. (ZETE)

blog comments powered by Disqus