YAŞAM

Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkışlarda yoğun rötarlar

İstanbul ve çevresinde dün hafifleyen kar yağışı, Pazartesi günü itibariyle yeniden şiddetini artırdı. Atatürk Havalimanı'nda uçaklar gecikmeli olarak kalkarken, inişlerinde ise görüş mesafesinin düşmesi yüzünden sıkıntı yaşanıyordu. Uçaklar diğer meydanlara yönlendirilirken THY ilerleyen saatlerde gece yarısına kadar İstanbul kalkış ve varışlı tüm uçuşları iptal ettiğini açıkladı. Read More

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri Atatürk Havalimanı’nda pistleri karla mücadele araçlarıyla devamlı olarak açık tuttuklarını ancak kar yağışının tipiye dönüşmesi nedeniyle görüş mesafesinde azalma sonrası inişlerde sıkıntı yaşandığını belirttiler. Yetkililer glikoz ve alkol karışımı sıvı ile buzlanmayı önlemek amacıyla uçakların kalkıştan önce yıkandığını (D-icing), daha sonra da uçuşlarına izin verildiğini belirterek, inişlerde pistteki mesafenin yoğun tipi nedeniyle limitlerin altına indiği için yakın meydanlara yönlendirme yapıldığını söylediler.

THY’de dört günde 1000’in üzerinde iptal

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği son dört günde kar yağışı yüzünden iptal ettiği sefer sayısını 989 olarak bildirdi. Bu sayı bugün öğleden sonra artarak 1000’i aştı. THY olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuramadığı 15.000 yolcuyu da otellere yerleştirdiğini ve havalimanlarında da 40.000 yolcuya kumanya dağıttıklarını açıkladı.

Doğan Haber Ajansı’na göre, uçuşların normale dönmesi nedeniyle bilet ve bagaj işlemlerinin yapıldığı bölümlerde kalabalıklar oluştu. Pasaport sonrasında bekleyen transit yolcular ise kafeteryalardan vakit geçirirken çoğu yolcu da koltuklarda uyumayı tercih etti. (ZETE, DHA)

blog comments powered by Disqus