DÜNYA

Astana’daki Suriye görüşmeleri başlıyor

Suriye iç savaşını durdurmak amacıyla Suriye'deki muhalefet temsilcileri, Suriye yönetimi, Türkiye, Rusya, İran ve ABD heyetleri, Astana’da toplanıyor. Read More

Suriye’de barışın sağlanması konusunda düzenlenecek kritik toplantı Astana’da başlıyor. Görüşmelere muhalif birlikler, Suriye hükümeti temsilcisi ve çözüm sürecinde önemli rol oynayan ülke heyetlerinin katılması planlanıyor.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bugün ve yarın düzenlenecek olan ve Suriye’de barışı temin etmesi amaçlanan görüşme Türkiye ve Rusya devlet başkanlarının girişimi ile, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in desteği ile düzenleniyor.

Astana’daki Rixos President Otel’de yapılacak görüşmeler Türkiye saati ile 10.00’da başlayacak. Programı takip için 320 yabancı gazeteci ile 120 yerli gazeteci akredite edildi.

Toplantıda ilkler

Astana’daki toplantının en önemli yönlerinden biri, Suriye’deki isyancıların, iç savaşın başından bu yana görüşmelere en geniş katılımı sağlaması. Diğer taraftan Anadolu Ajansı’na göre Astana’ya katılmayan Ahraruş Şam gibi bazı selefi grupların ise ateşkes sürecine uydukları gözleniyor.

Batı başkentlerinde yapılan diğer toplantılardan farklı olarak, masada bulunanların tamamını bu sefer ilk kez sahada savaşanlar askeri gruplar oluşturuyor.

Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde sağlanan bir diğer “ilk” de askeri muhalefet ile Esad rejiminin 6 yıllık iç savaşta aynı masada ilk kez doğrudan görüşmeler yapacak olması.

Ayrıca, Rusya ve İran da ilk kez askeri muhalefeti bir araya gelmiş haliyle toplantı masasında karşılarında görecek.

Toplantıda ilk amaç ateşkes ihlallerinin durdurulması, ikinci aşama ise güven artırıcı önlemler. Nihai hedef ise kalıcı barış. (Ajanslar, ZETE)

blog comments powered by Disqus