TÜRKİYE

Anıtkabir’de keşif yapan IŞİD’li, evine operasyonda öldürüldü

Ankara Eryaman'da güvenlik güçleri canlı bomba eylemi yapacağı değerlendirilen bir IŞİD mensubunun bulunduğu binaya operasyon düzenledi. Operasyon sırasında çıkan çatışmada IŞİD üyesi öldürüldü. Read More

Ankara Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anıtkabir ve çevresinde 3 defa görünen ve şüpheli davranışlarda bulunan bir kişiyi takibe aldı. Teknik ve fiziki takip sonrası IŞİD ile bağlantısını belirleyen ekipler, bu kişinin Ankara’da canlı bomba eylemi gerçekleştireceği sonucuna ulaştı.

Çalışma başlatan polis ekipleri, Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman mahallesinde bir sokakta geniş güvenlik önlemleri aldı. Gece saat 03.00 sıralarında önceden tespit edilen binanın 9. katındaki daireye, Terörle Mücadele ve Özel Harekât Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon yapıldı. “Teslim ol” çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada söz konusu kişi öldürüldü.

Adreste yapılan aramalarda canlı bomba eyleminde kullanılacağı değerlendirilen patlayıcı maddeler ele geçirildi. Operasyon sonrası bölgeye gelen Ankara Valisi Ercan Topaca ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan operasyon hakkında bilgi aldı.

Vali Topaca: 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerini hedef alacağı ihtimali üzerinde duruyoruz

Vali Topaca olay hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Topaca, “Şahıs Anıtkabir civarında şüpheli şekilde 3 defa görüldü. Eski meclis binası civarında da şahsın hareketleri tespit edildi. Yapılan araştırmada şahsın DAEŞ bağlantılı olduğu belirlendi ancak kimliği henüz tam olarak netleşmedi. Operasyonda şahıs ölü olarak ele geçirildi. Aramalarda ciddi sayıda canlı bomba saldırısı yapacağına dair bulgular elde edildi. Şahsın Anıtkabir civarında dolaşması, eski meclisin önünde keşif yapmasından dolayı 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerinde saldırı yapabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Tutulan ev kiralık, kim tarafından nasıl tutulmuş arkadaşlarımız onu da araştırıyorlar. Şahsın yaşının genç olduğunu söyleyebilirim. Bilgiler netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi. (DHA)

blog comments powered by Disqus