TÜRKİYE

Anayasa değişiklik teklifi 11. maddeye kadar kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinin 8, 9, 10 ve 11. maddeleri kabul edildi. Oturuma Aylin Nazlıaka'nın kendini kürsüye kelepçelemesi ve sonrasında diğer kadın vekillerin Nazlıaka'nın çevresini sarması ve Nazlıaka'nın feryadı ve yaşanan yaralanmalar damga vurdu. Read More

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinin 8, 9, 10 ve 11. maddeleri kabul edildi. Oturuma Aylin Nazlıaka'nın kendini kürsüye kelepçelemesi ve sonrasında diğer kadın vekillerin Nazlıaka'nın çevresini sarması ve Nazlıaka'nın feryadı ve yaşanan yaralanmalar damga vurdu.

Genel Kurul salonunda anayasa değişikliği görüşmeleri yapılırken söz almadan kürsüye gelen Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, MHP'li milletvekillerine anayasa değişikliğine 'evet' dememeleri konusunda uyarı konuşması yapmaya başladı. O sırada salonda bulunan Devlet Bahçeli ile konuşmak isteğini iletti. Meclis Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı, işgal ettiği gerekçesiyle Nazlıaka’yı kürsüden inmesi konusunda birkaç kez uyardı. Bu sırada Nazlıaka kendisi kürsüye kelepçeledi. Nazlıaka kelepçeyi açması için kendisini uyaran milletvekillerine "Anahtar yanımda değil" dedi. AKP'li TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun da Aylin Nazlıaka’yı ikna etme çabaları sonuç vermedi.

Nazlıaka, MHP sıralarına doğru “Anayasa değişikliğine evet demeyin" diye konuştu. Ayşenur Bahçekapılı birleşime önce 10 dakika ara verdi daha sonra oturumu açarak oturuma bu kez 45 dakika ara verdi. Nazlıaka kürsüye kelepçeli vaziyette bekleyişini sürdürürken, kendisini HDP'li milletvekilleri de ikna etmeye çalıştı.

Nazlıaka'ya müdahale

Meclis’te kendini kürsüye kelepçeleyen milletvekili Aylin Nazlıaka’nın etrafını kadın milletvekilleri sardı. AKP'li kadın milletvekilleri kelepçeyi açmaya çalışırken, Aylin Nazlıaka'nın feryadı duyuldu. Bu sırada AKP'li Gökçen Enç, HDP'li vekillere müdahale ederken bir vekili saçından tutup savurduğu görüldü. Bu sırada kürsüye gelmiş olan CHP’li Şafak Pavey de kavgadan nasibini alırken engelli vekilin protezleri çıktı, yere düştü. HDP’li meclis başkanvekili Pervin Buldan, kavga sırasında göğsüne aldığı yumruk darbesi sonucu yaralandı.

Buldan, Genel Kurul salonuna giren sağlık çalışanı ve partisinin milletvekilleri tarafından dışarı çıkarıldı. Buldan sedyeyle hastaneye kaldırıldı.

Kadın milletvekillerinin kavgasını AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı erkek milletvekilleri ayırmaya çalıştı. Mikrofonun sökülerek Aylin Nazlıaka'nın kürsüden ayrılması ve Nazlıaka’nın Genel Kurul Salonu'ndan çıkarılmasını AKP'li milletvekilleri alkışladı. HDP’li Meral Danış Beştaş da Pervin Buldan’ın AKP'li Gökçen Enç tarafından darp edildiğini aktardı.

Aylin Nazlıaka basın toplantısı düzenledi

Kavganın ardından Aylin Nazlıaka, parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Bileğinin incindiğini belirten Nazlıaka özetle şunları söyledi:

"Bugünkü demokratik hakkımı kullanırken bana destek olan tüm vekillere teşekkür ediyorum. Her birine yürekleri için minnet duygularımı iletiyorum. Revirde olan Pervin Buldan ve Şafak Pavey’e, Gökçen Enç tarafından saçlarının koparıldığını öğrendiğim Burcu Çelik Özkan hanıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün 8’inci madde oylanacaktı. Oldukça kritik bir maddeydi. Her iki önerge sonrasında konuşma tamamlandıktan sonra kendimi Meclis kürsüsüne kelepçelemek kaydıyla topluma bir mesaj vermek istedim. Bu Meclis'e vurulan kelepçeyi de temsil ediyor. Meclis'in kapısına zincir vurulmuş, biz kendimize zincir vurmuşuz çok mu değerli."

"AKP'li kadın vekiller tarafından saldırıya uğradım"

Yaptığı eylemle iki amacının olduğunu söyleyen Nazlıaka, “Birisi eylem hakkımı kullanarak MHP milletvekillerine seslenmekti. Son dönemlerde MHP seçmeni tarafından ciddi telefonlar ve e-postalar ve sosyal medya mesajları alıyorum. Cumhuriyetin altına dinamit koyan yasaya MHP’nin evet demesine gönlümüz razı olmuyor. Sözüm ‘hayır’ değil ‘evet’ diyecek olan vekilleredir. Onun için kürsüden başta Bahçeli olmak üzere tüm MHP’lilere seslendim. Onlara tarihimizi hatırlatmaya çalıştım. Sayın Bahçeli ile göz göze gelerek bunu ifade ettim. İçinde bulunduğumuz süreç kritik bir süreç. Yaptığım, samimi bir eylem, demokratik bir haktı. Sonuna kadar devam ettirmek konusunda kararlıydım. Hem zihinsel, hem bedensel olarak uzun saatler sürebilir diyerek tedbirli davrandım. AKP’nin kadın vekilleri tarafından saldırıya uğradım. Kollarım arkadan tutuldu ve çekiştirdiler. İlknur İnceöz’ün getirmiş olduğu tornavida ile kelepçeyi açmayı denemesi, sonra mikrofonları bir arada tutan bağlantıları sökmesiyle bileklerim serbest kalmış oldu. Amaç hasıl olmuştur. Hep birlikte cumhuriyet ve Meclis'e kelepçe vuracak olan bu yasaya hayır demeliyiz."

AKP'li Gökçen Enç için birleşime girmeme cezası istendi

HDP ve CHP'liler, Aylin Nazlıaka'nın kelepçesinin sökülmesi sırasında çıkan kavgada AKP'li Gökçen Enç'in kadın milletvekillerine saldırdığını söyleyerek üçüncü birleşime girmeme cezası verilmesini istedi. CHP’li milletvekilleri masalara vurarak "Adalet" diye bağırarak olayı protesto etti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay konuşurken, AKP'li bir milletvekili CHP sıralarına doğru koşmaya başladı. Araya AKP ve CHP milletvekilleri girdi. Birleşime ara verildi. TBMM Genel Kurulu'nda tansiyon yüksek seyirde devam etti.

HDP'li kadın vekillerden basın toplantısı

HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP’li kadın milletvekilleri TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Filiz Kerestecioğlu, Aylin Nazlıaka’nın kendisi kürsüye kelepçeleyerek demokratik hakkını kullandığını belirterek, yaşanan kavgada AKP'li Gökçen Enç’in Meclis Başkanvekili Pervin Buldan’ın göğsüne tekme attığını söyledi. Kerestecioğlu şöyle konuştu:

"Bu asla kabul etmeyeceğimiz hiçbir şekilde ufak bir özürle geçiştirilemeyecek olan bir olaydır. Bir kadından bunun gelmesi çok daha vahim bir şeydir. Ne olursa olsun orada şiddete uğrayan kişi hangi partiden olursa olsun Meclis Başkanvekili Pervin Buldan değil Ayşenur Bahçekapılı olabilirdi. Burada şiddete karşı tepkimizi göstermek için kadınlarla dayanışırız. Pervin Buldan’ın tansiyonu yüksek seyrediyor. Hastaneye kaldırıldı. Burcu Çelik de yüzüne tırmık aldı ve darp edildi o da. Şafak Pavey’in yere düşmesi kendisi sakat olan bir vekilimizdir ve bu asla kabul edilemez bir şeydir. O yerden kaldırılmaya çalışılırken o anda bütün darp ve müdahaleler başladı. Melike Basmacı’nın kolu incinmiş. Meclisin uzun süredir geldiği nokta budur. Daha öncesinde erkek vekiller tarafından yaşatılan ve sürekli söylemlerle dayatılan şiddet, bir kadın vekil tarafından yaşatılmıştır. Meclis Başkanvekilimize yönelik bu davranışlar bu denli onun travma yaşamasına neden olabilecek bir şiddet asla kabul ettiğimiz bir şey değildir. Bu Meclis’te şiddet yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Bu tavrı böyle sükûnetle geçiştirmelerine ve özürle geçiştirmelerine izin vermeyeceğiz. Ayrıca ‘Bunlara vurdum elim kirlendi’ diyebilen bir kadın vekille karşı karşıyayız. Köpek giremez dövizinden sonra şimdi de kadın giremez dövizini açacak."

Tuncay Özkan 'adalet istiyorum' diye sırayı yumrukladı

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 2'nci oturumunda söz alarak, yaşanan olayları kınadığını söyledi. Bu sırada AKP'li Özcan Ulupınar, bağırarak karşı koyunca ikinci gerilim yaşandı. CHP'li vekiller ile AKP'li Özcan Ulupınar birbirlerinin üzerine yürüdü. Bu sırada yaşananlara tepki gösteren CHP'li Tuncay Özkan, 'Adalet istiyorum" diye bağırarak oturduğu sırayı yumrukladı. Birleşime ara verildi.

Bu arada Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, CHP’li milletvekillerinin ‘adalet’ diyerek masaya vurmasına karşın cep telefonundaki fotoğrafları göstererek “Adalet orada da, burada" dedi.

8'inci madde 339 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinin cumhurbaşkanına ‘devlet başkanı’ sıfatı getiren 8’inci maddesi 339 oyla kabul edildi. Oylama sonuçları; kullanılan 483, kabul 339 , ret 138, çekimser 1 , boş 2 , geçersiz 3. Kabul edilen 8’inci maddeye göre; Cumhurbaşkanı, üst düzey kamu yöneticilerini atayacak, görevlerine son verecek ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleyecek. Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halk oyuna sunacak, milli güvenlik politikalarını belirleyecek ve gerekli tedbirleri alacak. Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek. Kararnamelerle, yürütmenin ihtiyacını karşılaması sağlanacak, temel hak ve hürriyetler ile siyasi hak ve hürriyetler düzenleme alanı dışında bırakılacak.

Gökçen Enç tekerlekli sandalyeyle salona getirildi, CHP'li vekiller yalan diye bağırdı

Genel kurul salonundaki kürsüye kendisini kelepçeleyerek eylem yapan Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın kürsüden uzaklaştırılması sırasında kavganın içinde aktif şekilde görülen ve toplantı salonundan yürüyerek çıkan AKP'li milletvekili Gökçen Enç, tekerlekli sandalye ile genel kurul salonuna getirildi ve oy kullandı.

CHP'li milletvekillerinin, 'Yalan' şeklindeki bağırışlarına, Meclis Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı, "Yalan diye bağıran milletvekillerini kınıyorum" yanıtını verdi.

Bahçeli, HDP'li Yıldırım ile sohbet etti

MHP Lideri Devlet Bahçeli, kürsüde söz alarak konuşan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ile sohbet etti. 

CHP'li Basmacı kolunu alçıya aldırdı

Olaylar sırasında yaralanan CHP'li milletvekili Melike Basmacı'nın kolunu alçıya aldırarak geldiği görüldü. 

9'uncu madde 341 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinde cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunu düzenleyen 9'uncu madde 341 oyla kabul edildi. Oylama sonucu; kabul 341, ret 137, boş 4, geçersiz 1.

AKP'li vekile sahte hesap temposu

Oylama sırasında CHP sıralarından 'Yeliz, yeliz, I love Yeliz' şeklindeki tezahüratları üzerine Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, tepki gösterdi. Meclis kulislerinde konuşulanlara göre, Ak Partili Ahmet Hamdi Çamlı'nın bir süre önce 'Yeliz Adaley' adıyla twitter hesabı açtığı ve periscope üzerinden de bu hesaptan yayın yaptığı yönündeki iddialar üzerine kendisine CHP'lilerin 'Yeliz' diye seslendikleri belirtildi. 

10'uncu madde 340 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları, Cumhurbaşkanın vekalet ve bakanlarla ilgili 10'uncu maddesi 340 oyla kabul edildi.

11. madde 342 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin TBMM'nin yetkilerini düzenleyen 11'inci maddesi 342 oyla kabul edildi. Oylama sonucu; kullanılan 481, kabul 342, ret 135, çekimser 1, boş 3. (DHA)

blog comments powered by Disqus