DÜNYA

Almanya’da SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz

Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı Martin Schulz, siyasete ülkesinde devam etme kararı almıştı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), başbakan adayı olarak Martin Schulz'u duyurdu. Almanya'da 24 Eylül'de genel seçimler yapılacak. Read More

Deutsche Welle’nin haberine göre Martin Schulz, 19 Mart’ta Berlin’de yapılacak olağanüstü SPD Kongresi’nde partinin genel başkanı da seçilecek.

SPD’nin mevcut lideri Sigmar Gabriel, Salı günü beklenmeyen bir hareketle Schulz’un daha iyi bir başbakan adayı olduğunu söylemişti.

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Almanya’nın en büyük ikinci partisi SPD, 2013 yılından beri “büyük koalisyon”da aynı hükümette.

Martin Schulz, kampanyasını destekleyenlere Eylül ayındaki seçimlerin ‘gerçekten heyecanlı’ geçeceği ve ‘çalışkan insanların’ üzerine kurulacağı sözünü verdi.

61 yaşındaki Alman siyasetçi, partisinin 1000 kadar üyesine, adalet ve sosyal birlik için mücadele edeceğini söyleyerek, “Sadece birbirine tutunan bir toplum güçlü olabilir” dedi. (DW, BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus