DÜNYA

Af Örgütü: IŞİD’den kaçanlara işkence ve kötü muamele uygulanıyor

Uluslararası Af Örgütü'nün 27 Temmuz ile 18 Ağustos tarihleri arasında, Irak'ın kuzey ve orta bölgelerinde yaptığı görüşme ve araştırmalara dayanarak hazırladığı 'İslam Devleti'nin suçları için cezalandırılmak' başlıklı raporunda IŞİD'den kaçan sivillerin kötü muameleye uğradığına dikkat çekildi. Read More

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) raporunda, Irak hükümeti destekli milis güçleri, IŞİD zulmünden kaçan sivillere işkence yapmak, yargılamadan infaz etmek ve keyfi olarak tutuklamakla suçlanıyor.

Kötü muameleye uğrayanların sıklıkla IŞİD kontrolündeki bölgelerden kaçan sünni müslümanlar olduğu belirtilen raporda, suçlamalara maruz kalanların temelsiz olarak suçlandıkları, hükümet yanlısı güçler ile milis gruplarının bir çok kez acımasız şekilde insan haklarına aykırı hareket ettikleri belirtiliyor.

Af Örgütü Ortadoğu Araştırmaları Şefi Philip Luther yaptığı basın açıklamasında, “Irak, şu anda IŞİD’ten gelen gerçek ve ölümcül bir güvenlik tehditi ile karşı karşıya. Ancak bu yargısız infazların, kaybolmaların, keyfi tutaklamaların gerekçesi olamaz” dedi.

Kötü muameleye maruz kalanların sayısının tam olarak belirtilmediği Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, bu sayı binleri buluyor. IŞİD’e karşı başlatılan Musul operasyonu konusunda operasyona katılan taraflara çağrıda bulunan Af Örgütü, taraflardan durumu daha da kötüleştirmemelerini istedi.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu Araştırmaları Şefi Philip Luther, “Musul’u geri alma operasyonunun yürütüldüğü bu sırada Irak Hükümeti bu tür korkunç saldırıların olmaması için gerekli önlemleri garanti etmelidir. Irak’ta İD’e karşı silahlı mücadeleyi destekleyen ülkeler bu tür saldırılara gözlerini kapamaya devam etmemeliler” diye konuştu. (DHA)

blog comments powered by Disqus