YAŞAM

Adana’da kız öğrenci yurdunda yangın: 12 ölü, 22 yaralı

Adana'nın Aladağ ilçesinde 3 katlı bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında, ilköğretim çağında 11'i kız öğrenci ve 1 görevli olmak üzere 12 kişi hayatını kaybederken, 22 öğrenci de yaralandı. Büyük bölümü ahşap olan binada ölenlerin cansız bedenleri itfaiye ekipleri tarafından binadan çıkartıldı. Türkiye'de ilköğretim çağındaki öğrenciler için özel yurt açılması yasak. Bu özel yurdun nasıl açıldığı ve işletildiği ise şimdilik belirsiz. Read More

Saat 19.30’da Aladağ İlçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 200 öğrencinin kaldığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında alevler kısa sürede büyük bölümü ahşap olan tüm binayı sardı.

Aladağ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti. Yangınla birlikte canlarını kurtarmak isteyen öğrencilerin bazıları pencerelerden atladı. Pencerelerden atlama sonucu vücudunda kırıklar oluşan öğrencilerle birlikte dumandan etkilenen toplam 22 öğrenci yaralandı. Yaralı öğrencilere olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra yaralılar hastanelere sevk edildi.

Bedenleri birbirine sarılı halde, kilitli yangın kapısının önünde bulundu

Yangın yaklaşık 3 saat sonra kontrol altına alındı. Binanın ikinci ve üçüncü katlarında kalan ve kilitli olduğu açıklanan yangın kapısından dışarı çıkamayan 11 öğrenci ile bakıcı olduğu belirtilen 1 kadının cesedine ulaşıldı.

Bazı çocukların cenazeleri birbirlerine sarılı halde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Yangın merdivenin kapısı içeriden kilitliymiş. Çocuklar çıkmayı başaramamış” dedi, anahtarların hayatını kaybeden eğitmende olduğunu söyledi.

Çevik kuvvet sevk edildi

Bu arada ilçenin tamamından görülen yangın nedeniyle bölgeye akın eden vatandaşlar da büyük panik yaşadı, çocuklarına ulaşamayan aileler de gözyaşlarına boğuldu.

18.000 nüfuslu ilçeye Çevik Kuvvet ekipleri sevk edildi. Jandarma güvenlik önlemi alarak bölgeye kimseyi yaklaştırmadı.

Yangının elektrik panosundan çıktığı sanılıyor

Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, yangının ilk belirlemelere göre elektrik panosundan çıktığını söyledi. Binanın ahşapla, yerlerin de halıyla kaplı olması nedeniyle yangının kısa sürede büyüyüp üst katları sardığı ifade edildi.

Adana Valisi ise ilerleyen dakikalarda yangının elektrik kontağından çıktığı konusunda kesin ifadeler kullandı.

Çatı yanınca çöktü

Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, 3’üncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi. Ahşap katın yanması ile çatının da tamamen çöktüğü belirtildi.

Yangının kontrole alınmasının ardından girilen yurt binasında önce 5, daha sonra da 7 yanmış bedene ulaşıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, itfaiyenin birkaç dakikada müdahale ettiğini, ancak ormanlık bir bölgede bulunan binada bolca ahşap kullanıldığını, yangının bu nedenle kısa sürede büyümüş olabileceğini belirtti.

Yetkililer, yaralılar arasında hayati tehlikesi bulunan öğrenci olmadığını aktardı. (DHA, ZETE)

blog comments powered by Disqus