TÜRKİYE

9 Ocak 2017 Pazartesi akşam özeti

9 Ocak 2017 Pazartesi günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Demirtaş’tan ‘anayasa değişikliği’ dilekçesi: “Oy vermemizi sağlayın, aksi anayasa ihlali olur”

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek anayasa değişikliği teklifiyle ilgili TBMM Başkanlığı’na bir dilekçe göndererek, “Başkanlığımızın bizlerin Anayasa değişikliğinin her oylamasında gizli oy kullanabilmesi için gerekli tedbirleri almasını ve bunu sağlayacak imkanları yaratmadan oylamaya geçilmemesini arz ve teklif ederiz. Aksi durum İç Tüzüğe ve Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil edecektir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın Meclis Başkanlığı’na gönderdiği dilekçe şöyle:

“Ülkemizin geleceğini çok yakından ilgilendiren tarihi önemde Anayasa değişikliği teklifi bugün itibariyle Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacaktır. Görüşmelerin sonucunda Parlamento’nun ne yönde karar vereceğini hep birlikte göreceğiz. Ancak Parlamento’nun 11 üyesi hukuk dışı yollarla siyaseten ‘rehin’ alınmışken, bizlerin Parlamento’da görüşlerimizi ifade etme ve Anayasa değişikliği oylamasında oy kullanma hakkımız fiilen gasp edilmişken yapılacak bu görüşme ve oylamalar daha başından itibaren tartışmalı, hukuka aykırı ve meşruiyeti tartışmalı olacaktır. Siyasi görüşlerimizi içeren ve TBMM adresine gönderdiğimiz mektuplar önce Adalet Bakanlığına fakslanmakta ve bakanlığın gizli talimatı ile mektuplarımıza yasa dışı bir şekilde el konulmaktadır.

Tutuklanmış olmamız yasama ve denetleme yetkilerimizin hiçbir şekilde kısıtlanmasına yol açamaz. Yetki, hak ve sorumluluklarımız açısından Parlamento’daki diğer milletvekillerinden en küçük bir farkımız yoktur. Bu çerçevede, Anayasa değişikliği görüşmelerinde benim ve tutuklu bulunan diğer 10 milletvekili arkadaşımın her oylamada gizli oy kullanma hakkı vardır. Başkanlığımızın bizlerin Anayasa değişikliğinin her oylamasında gizli oy kullanabilmesi için gerekli tedbirleri almasını ve bunu sağlayacak imkanları yaratmadan oylamaya geçilmemesini arz ve teklif ederiz. Aksi durum İç Tüzüğe ve Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil edecektir.”

Erdoğan: Bu ne menem iştir, bu nasıl bir şeydir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9’uncu Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda büyükelçilere verilen öğle yemeğinde hitap etti. ABD’ye “terör örgütlerine karşı ortak mücadele çağrısı” yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

“ABD ile ilişkilerimiz ise ziyadesiyle hassas bir dönemden geçiyor. DEAŞ, FETÖ ve bölücü örgütlerden gelen tehditlere karşı müttefikimiz ABD’yi kararlı, güçlü ve tereddütsüz bir biçimde yanımızda görmek istiyoruz. Şu anda ülkemizde kara listede olup, kaçan FETÖ terör örgütünün mensubu Amerika’da bir üniversitede rektör olarak atanabiliyor. Bu ne menem iştir? Bu nasıl bir şeydir? Avrupa değerlerinin bu şekilde hırpalanmasını, bu derece ayaklar altına alınmasını açıkçası kabullenemiyoruz. Ama bu sorunlu tabloya rağmen karamsarlığa da düşmedik, düşmüyoruz. Zira yılgınlık, bezginlik ve atalet kesinlikle bize yakışmaz.”

Göreve 20 Ocak’ta başlayacak ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ile özellikle bölgesel konularda, kısa zamanda mesafe kaydedileceğine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni Başkan Trump’ın 20 Ocak’ta görevi almasıyla özellikle, birlikte karşılıklı diyaloğu hızlandıracağımıza inanıyorum. Bilhassa bölgesel konularda Sayın Trump ile anlayış birliğine vararak, kısa zamanda mesafe kaydedeceğimize inanıyorum” dedi.

Çavuşoğlu: ABD’den iki öncelikli beklentimiz var

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara’daki JW Mariott Otel’de düzenlenen 9’uncu Büyükelçiler Konferansı’nın açılış töreninde konuştu.

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin önceki dönemde yapılan bazı hataları sürdürmeyeceğine inanıyoruz. İki öncelikli beklentimiz var. Birincisi FETÖ elebaşının ve diğer yöneticilerinin bir an önce ülkemize iade edilmesidir. İkincisi de PKK’nın uzantısı olan YPG ile iş birliğine son verilmesidir” dedi.

Sürmene’de yangın sonrası olumlu haber

Trabzon’un Sürmene ilçesinde dünyada sarı çam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği iki nadir alandan biri olan Çamburnu mevkiinde çıkan yangın sonrası bölgede teknik uzmanlar tarafından inceleme yapıldı.

Yangının orman içindeki çalılık örtü alanında etkili olduğu ve kabukları yanan boylu sarı çam ağaçlarına kalıcı bir zarar vermediği belirlendi.Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Türkiye Orman Derneği üyelerinden oluşan teknik ekip Çamburnu mevkiinde incelemelerde bulundu. Orman Mühendislerinden oluşan heyetin incelemesinde, 5.1 hektarı Tabiat Parkı olan 100 hektarlık sarı çam ormanındaki yangının 25 hektarlık alanda etkili olduğu belirlendi. Yangının orman içindeki çalılık örtü alanında etkili olduğu ve kabukları yanan boylu sarı çam ağaçlarına kalıcı bir zarar vermediği ve ağaçların canlılığını koruduğu saptandı.

‘Tarihi’ Kıbrıs görüşmeleri Cenevre’de başladı

Kıbrıslı Rum ve Türk liderler Nicos Anastasiades ile Mustafa Akıncı, adada kapsamlı çözüm için İsviçre’nin Cenevre kentinde üç gün sürmesi planlanan müzakerelere başladı.

Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğuyla yapılacak görüşmelerin ilk aşamasında Akıncı ve Anastasiades bugünden itibaren üç gün baş başa müzakerelerde bulunacak. Perşembe günü de müzakerelere üç garantör ülke Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’den temsilciler ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak.

Esad: Halep’in bombalanması meşruydu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçen ay hükümetin tekrar kontrolü sağladığı Halep’in bombalanmasının “meşru olduğunu” söyledi ve “Bazen ödenmesi gereken bedel budur ama nihayetinde halk teröristlerden kurtarıldı” dedi.

Birleşmiş Milletler, Suriye hükümeti ve müttefiklerinin çatışmaların son aşamalarında sivillerin yaşadığı bölgeleri bombalamasının “muhtemelen savaş suçu olduğunu” söylemişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin tahminlerine göre, Halep’te beş yıl süren çatışmalarda 21.500 sivil hayatını kaybetti.

Fransız haber sitesi France Info’ya konuşan Esad’ın sözleri Suriye resmi haber ajansı SANA tarafından haberleştirildi. Esad, Doğu Halep’te sivillerin ölmesinin ve yıkımın “tüm Suriyeliler için acı verici” olduğunu söyledi ve “Tüm savaşlar kötüdür” dedi. Ancak “Sivilleri muhaliflerin yönetimine, baskılarına, cinayetlerine, kafa kesmelerine terk etmek daha mı iyi?” diye de ekledi.

Esad, Kazakistan’da yapılması planlanan barış görüşmelerinde “her şeyi” müzakere etmeye hazır olduğunu, Suriye’nin “tamamını teröristlerden temizlemeyi” hedeflediklerini söyledi.

zamanın ve tarafların tam olarak belirlenmesi halinde Astana’da her konunun masaya yatırılabileceğini söyledi ve görüşmelerde herhangi bir sınır olmadığını, istisnasız her meselenin tartışılabileceğini vurguladı.

Astana’daki görüşmelerde Suriye meselelerinin tartışılacağına da işaret eden Esad, dolayısıyla bu görüşmelerde yer alacak tarafların da Suriyeli olmaları gerektiğini, başarılı olup olmamasının da buna bağlı olduğunun altını çizdi.

Venezuela’da asgari ücret bir yılda beşinci kez artırıldı; Bu kez yüzde 50 zam

Venezuela Hükümeti, asgari ücret ve emekli maaşlarını yüzde 50 oranında artırdı. Enflasyonun yüzde 500’ler seviyesine çıktığı ülkede asgari ücret, son bir yıl içinde beşinci kez artırılıyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun kararıyla, aylık asgari ücret, 40.000 bolivara (resmi kurla yaklaşık 60 dolar, karaborsada ise 12 dolar) çıktı.

Maduro, kararı açıklarken “Ekonomik savaş ve mafya saldırıları karşısında istihdamı ve korumalıyız” dedi. Nicolas Maduro’nun muhalifleri artışın ekonomik krizi daha da derinleştireceğini savunuyor.

İran eski cumhurbaşkanlarından Rafsanci yaşamını yitirdi

1989 ve 1997 yılları arasında İran’ın cumhurbaşkanı olarak görev yapan Ali Ekber Haşimi Rafsancani, 82 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 2013’te reform çalışmalarında önemli bir koltuk verdiği eski cumhurbaşkanı, ABD ile nükleer müzakerelerin sürdürülmesinde etkili oldu.

İran medyasında yer alan haberlere göre Ruhani, Rafsancani’nin ölümünü hastane önünde bekleyen kalabalığa duyururken gözyaşları içindeydi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus