TÜRKİYE

6 Ocak 2017 Cuma akşam özeti

6 Ocak 2017 Cuma günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Bakan Çavuşoğlu: “İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil”

Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. Görüşmede, İncirlik Üssü’nde, NATO çerçevesinde ABD ile müttefik güçler bulunduğuna değinen Çavuşoğlu, “Fakat DAEŞ’e karşı oluşturulan koalisyon çerçevesinde başka ülkelerin uçaklarının ve askeri personelinin gelmesine de müsaade ettik. Biz DAEŞ’e karşı önemli bir mücadele veriyoruz. Fakat son zamanlarda koalisyonun hava desteğini görmüyoruz. Madem DAEŞ’le mücadele etmek için bir koalisyon oluşturduk, Türkiye’de fiziki imkânlar sağladı. Peki, niye destek vermiyorsunuz? Amaç ne? Ne istiyorsunuz? Rakka’dan El Bab’a doğru gelen ve El Bab’da ilave güç olarak DAEŞ unsurları var. O güzergâhta koordinatları veriyoruz. Niye vurmuyorsunuz? Bunu beklemek bizim en doğal hakkımız değil mi?” dedi.

Çavuşoğlu “Şu anda İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DAEŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok. Halkımız bana göre haklı. Halkımızın ferasetine biz her zaman inanıyoruz. Sağduyulu bir şekilde sorguluyor; ‘Biz burada şehit veriyoruz. Niye destek vermiyorsun? Niye geldin, niye destek vermiyorsun?’ Bu son derece haklı bir soru” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Bağdat ve Erbil’i ziyaret edecek

Başbakan Binali Yıldırım, 7-8 Ocak tarihlerinde Bağdat ve Erbil’i ziyaret edecek. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısının da Başbakan Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar Abadi başkanlığında gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü öğrenildi. Başbakan Yıldırım’ın Bağdat’ta, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi’yle de görüşmeler yapacağı belirtilirken, parti yetkilileri, Irak’ta önde gelen bazı siyasi yetkililer, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle bir araya geleceği bildirildi.

Erdoğan: Kendilerince bizi yola getirmeye çalışıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Rabia Meydanı’nda toplu açılış töreninde konuşma yaptı. Erdoğan, “Bölücü örgütün bıraktığı yerden DEAŞ, onun bıraktığı yerden FETÖ, onun bıraktığı bir yerden bir başka örgüt bu ihanet nöbetini devralıyor. Artık şu gerçeği hiç kimse inkar edemez; bu örgütleri birileri özellikle besleyip, silahlandırıp, güçlendirip, yönlendirip Türkiye’nin üzerine salıyorlar. Yiğitçe ortaya çıkıp bizimle mücadele edemeyenler, terör örgütleri üzerinden kendilerince bizi yola getirmeye çalışıyorlar. Ne diyoruz; mert dayanır namert kaçar. Biz millet olarak tarihimizin hiçbir döneminde kaçmadık” dedi.

Adıyaman’da IŞİD operasyonu: 6 gözaltı

Adıyaman’da, polis tarafından IŞİD’e yönelik çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

Türksat’ı ele geçiren darbeci askerler için 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, darbeci askerlerin, televizyon yayınlarını kesmek için girdiği ve ardından savaş uçaklarıyla bombalanan Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT’ta yaşananlara ilişkin soruşturma tamamlandı. 16 şüpheli ve 56 müştekinin bulunduğu, 126 sayfalık iddianamede; darbeci askerler için 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, yayınları kesmek için askerlerle birlikte hareket eden mühendisler Salih Mehmet Dağköy, Burhan Güneş, Aydın Yavuz, Birol Baki ve Uğur Özüdoğru için ise 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Beşiktaş’taki Vodafone Arena saldırısıyla ilgili 10 kişiye tutuklama talebi

Beşiktaş’ta 46 kişinin yaşamını yitirdiği 285 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili gözaltına alınan 13 şüpheliden 10’u tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Başkent’te toplu taşıma ücretlerine yüzde 6,3 zam

Başkent’te toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen 6,3 oranındaki yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak.

Yeni tarifeye göre; tam ve aktarma ücretleri yüzde 6,3 oranında artarken, öğretmen ve öğrenci biletlerinin ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş 2,50 TL olarak yeniden belirlenirken, transfer (aktarım) ücretleri de 1 TL olarak belirlendi. 1,75 TL olan öğrenci ve öğretmen indirimli bilet fiyatları aynı kaldı. UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre; özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2,75 TL’ye çıkarılırken, indirimli biniş ücreti de yine 1,75 TL olarak uygulanacak.

Kısa mesafe yolculukları için ödenen minibüs ücreti 2,75 TL’ye, uzun mesafe için ise 3,15 TL’ye yükseltildi. Transfer uygulaması hakkı bulunmayan bir binişlik 4 TL’lik kullan at bilette herhangi bir değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR’ler de 11 TL oldu.

Martı projesinin mimarı Hakan Kıran’a beton hediye ettiler

İstanbul Kent Savunması, Kabataş’ta Martı biçiminde tasarlanan transfer merkezinin mimari Hakan Kıran’a yönelik eleştirileri nedeniyle haklarında tazminat davası açılan TMMOB Mimarlar Odası yöneticileri Sami Yılmaztürk ve Mücella Yapıcı’ya destek vermek için basın toplantısı düzenledi. İstanbul Kent Savunması üyeleri mimar Hakan Kıran’a ‘beton’ hediye etti.

Çamlıca Camii’nin yüzde 75’i tamamlandı

Yapımına 40 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camii inşaatının yüzde 75’i tamamlandı. Caminin 72 metre yüksekliğindeki dev kubbesinin üzerine takılacak olan ve Guinness Rekorları arasına girmesi beklenen 7,65 metre yüksekliğindeki aleminin yapımı bitirilerek şantiye alanına getirildi. Çamlıca camiinin 2017 yılı kadir gecesi açılması planlanıyor.

Cihanbeyli’de öğrenci servisi devrildi: 2 ölü, 16 yaralı

Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde öğrenci servisinin buzlanma nedeniyle kontrolden çıkıp devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 öğrenci öldü, 4’ü ağır 16 kişide yaralandı.

Rusya, Suriye’deki askeri varlığını azaltıyor

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Suriye’deki askeri birliklerini azaltmaya başlayacaklarını açıkladı. Ülkenin Akdeniz’deki, tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov Rusya’ya dönecek. Valery Gerasimov, yaptığı açıklamada, “geri çekilme” değil “kuvvet azaltma” ifadesini ullandı.

Rus komutan, S-300 ve S-400 füzelerine atıfla, Rusya’nın Suriye’de halen “yeterli” miktarda hava savunma kapasitesinin ülkede olduğunu da belirtti.

ABD basını: Siber saldırılarda rol alan Rusların kimlikleri belirlendi

ABD istihbarat servislerinin, Rusya’nın ABD seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiğine yönelik raporunda, bilgisayar korsanlarınca çalınan e-postaları Wikileaks’e ulaştıran Rusların kimliklerinin de yer aldığı iddia edildi.

NBC, CNN ve Washington Post’ta yer alan haber, istihbarat servislerinin dün ABD Başkanı Barack Obama’ya sunduğu raporu gören, ismi verilmeyen ABD’li yetkililere dayandırıldı.

Raporda, üst düzey Rus yetkililerin, Donald Trump’ın seçimi kazanmasını kutladığını gösteren bilgilerin de yer aldığı belirtiliyor.

NBC News ayrıca, Rus bilgisayar korsanlarının sadece adaylardan Hillary Clinton’un partisi Demokratik Parti yönetimini değil, Beyaz Saray, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve büyük ABD’li şirketleri de hedef almış olduğunu iddia etti.

İstihbarat servisleri, Rusya’nın siber saldırıları Donald Trump’ın başkan seçilmesine yardım etmek amacıyla yaptığını savunuyor. ABD’li yetkililer bugün raporla ilgili olarak Trump’a da bilgi verecek.

Daha önce de attığı tweetlerle istihbarat servislerinin iddialarına şüpheyle yaklaştığını belirten Trump, Obama’ya sunulan raporun basına sızmasını eleştirdi. Trump “NBC, Obama’ya sunulan çok gizli raporu nasıl görüyor? Onlara bu raporu kim verdi, neden verdi? Politika!” yazdı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, PBS’e verdiği röportajda, raporun Rusya’nın müdahalesini açıkça doğruladığını söyledi ve Trump’ı bu iddiaları görmezden geldiği için eleştirdi.

Biden “Bir başkanın CIA’den tutun da Savunma Bakanlığı’na kadar sayısız istihbarat teşikatını kulak vermemesi ve onlara güvenmemesi kesinlikle akıl dışı bir şey. İstihbarat servislerinden daha fazlasını bildiğini savunmak bir profesörden daha fazla fizik bildiğini savunmak gibi. Kitabı okumadım, ama daha fazla bildiğimi biliyorum demek gibi” dedi.

Biden’ın Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı düzenli eleştiriler ile ilgili soruya yanıtı ise “Artık büyü Donald, artık büyü. Yetişkin olma zamanı. Sen bir başkansın. Bir şey yap. Bize ne olduğunu göster” oldu.

Trump ise Biden’ın sözlerine “Julian Assange 14 yaşındaki bir bilgisayar korsanının bile e-postaları hackleyebileceğini söyledi. DNC neden bu kadar dikkatsizdi” diyerek karşılık verdi.

ABD, Bin Ladin’in oğlu Hamza’yı ‘küresel terör listesine’ aldı

El Kaide’nin öldürülen eski lideri Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza Bin Ladin ABD tarafından “küresel terörist” ilan edildi.

Yirmili yaşlarının sonunda olan Hamza, 2015’te El Kaide üyesi olmuştu. Hamza’nın babasının yerine geçebileceği düşünülüyordu. Hamza Bin Ladin, 2015’ten beri Batı ülkelerinin başkentlerine yönelik saldırı çağrıları yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumu “Hamza Bin Ladin’in aktif olarak terörizmle ilişkilendiği” konusunda bilgilendirdiğini de açıkladı. Hamza’ya yönelik ABD yaptırımları, herhangi bir ABD şirketi ile iş yapmasını veya ABD’de mülk almasını da yasaklıyor.

David Bowie, hayatını kaybedeceğini ‘ölümünden 3 ay önce’ öğrendi

Geçen yıl 69 yaşında hayatını kaybeden ünlü İngiliz sanatçı David Bowie’nin, yakalandığı kanser hastalığının “tedavi edilemez” olduğunu ölümünden yalnızca 3 ay önce öğrendiği ortaya çıktı.

BBC’nin hazırladığı ve yarın yayımlanacak “David Bowie: Son 5 Yılı” adlı belgesel, sanatçının son dönemine ışık tutuyor. Bowie, Lazarus şarkısının klibinin çekimleri sırasında tedavisinin sonuç vermediğini ve durdurulacağını öğrenmiş.

Belgeselde konuşan Lazarus videosunun yönetmeni Johan Renck, Bowie’nin klip çekimleri sırasında “hastalığın kazandığını anladığını” ancak kendisinin bu durumu çekimler tamamlandıktan sonra öğrendiğini söyledi.

Galatasaray, Ontivero’nun sözleşmesini feshetti

Galatasaray, Arjantinli futbolcu Lucas Elias Ontivero’nun sözleşmesini karşılıklı feshetti. Galatasaray Sportif AŞ’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen yazıda, “Profesyonel futbolcumuz Lucas Elias Ontivero ile sözleşmemiz karşılıklı olarak feshedilmiştir. Buna göre, 2017-2018 futbol sezonu sonuna kadar sözleşmesi gereği alacağı toplam 925 bin Euro tutarındaki sabit transfer ücreti yerine futbolcuya 550 bin Euro fesih tazminatı ödenecektir” ifadesi kullanıldı.

Wolfsburg, Yunus Mallı’yı kaptı

Almanya’nın VFL Wolfsburg kulübü, Mainz 05 takımında forma giyen milli oyuncu Yunus Mallı’yı transfer etti. Bild Gazetesi, internet sitesinde yer verdiği haberinde, Bundesliga ekibi VFL Wolfsburg’un, Yunus Mallı’yı 12,5 milyon Euro bonservis ücreti karşılığında 2021 yılına kadar kadrosuna kattığını duyurdu. Yunus Mallı’nın Mainz 05 ile 2018 yılına kadar sözleşmesi bulunurken, Mainz Kulübü ile olan mukavelesine göre Yunus Mallı’nın sezon sonunda ayrılması halinde Mainz 05’in kasasına sadece 10 milyon Euro girecek olmasından dolayı, Wolfsburg’tan gelen 12,5 milyon Euro bonservis ücretine kayıtsız kalınmadığı kaydedildi. VFL Wolfsburg’ta yeni göreve gelen spor direktör Olaf Rebbe’nin Yunus Mallı transferini bitirdiği kaydedilirken, Yunus Mallı’nın da Paris St. Germain’e kaptırılan Julian Draxler’in yerine transfer edildiği belirtildi. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus