TÜRKİYE

5 Ocak 2017 Perşembe akşam özeti

5 Ocak 2017 Perşembe günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

Reina saldırısına “oh olsun” diyenlere soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’ya düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, sosyal medyada saldırıyı öven, “Oh olsun…” şeklinde paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı. Şu ana kadar 20’ye yakın hesabın incelendiği öğrenildi.

15 Temmuz darbe komutanlarına ilk ceza Erzurum’da verildi 

15 Temmuz darbe girişiminde, darbe sonrası atanacaklar listesinde adı ‘Erzurum Sıkıyönetim Komutanı’ olarak yer alan Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Murat Koçak ile ‘Kırmızı Bylock’ kullandığı tespit edilen Harekat ve Asayiş Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmaz ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Her iki komutana iyi hal indirimi uygulanmadı.

KPSS operasyonu: 105 asker eşi için gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 yılındaki KPSS öncesinde soruların çalınmasıyla ilgili olarak yapılan 10’uncu aşama operasyonda, 15 Temmuz darbe girişiminde aktif olarak yer aldıkları ve FETÖ mensubu oldukları tespit edilen 105 asker eşi hakkında gözaltı kararı verdi. Ankara merkezli operasyonun, 31 ilde devam ettiği öğrenildi.

TSK’daki Bylock soruşturmasında tutuklu sayısı artıyor

Gülen cemaatinin TSK’daki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ve örgütün şifreli haberleşme programı Bylock’u kullandıkları iddiasıyla nöbetçi mahkemeye sevk edilen 44 rütbeli asker daha tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte sayı 231’e ulaştı.

Gülen soruşturması: 380 iş adamı hakkında gözaltı kararı

Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 380 iş adamı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Anadolu Ajansı, aranan iş adamlarından 110’unun yurtdışında bulunduğunu duyurdu.

HDP İstanbul Eş Başkanları tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca başlatılan soruşturma kapsamında aralarında eş başkanlar Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in de bulunduğu HDP İstanbul il yöneticisi 9 kişi tutuklandı. 9 kişinin, “Terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanmasına karar verdi. 2 kişi ise adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Kurtulmuş: Suriye politikası başından beri yanlıştı, tamir ediyoruz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Suriye politikası için “Baştan beri büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım… Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz” dedi.

Hürriyet gazetesine bir röportaj veren Kurtulmuş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın siyasi geleceğine dair ise Türkiye’nin tavrında bir değişiklik olmadığını ifade ederek “Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz… Böyle bir katilin iş başında durmasının insani olmadığını düşünüyoruz. Ama ortada barış sürecinin görüşmelerinin başlamasıyla birlikte karşılıklı olarak karar verecek olan, masadaki insanlar” dedi.

Diyarbakır’daki Ezidi kampı boşaltıldı

İki buçuk yıldır Diyarbakır Yenişehir Fidanlık Kampı’nda kalan 1200’ü aşkın Ezidi göçmen, Mardin’in Midyat ilçesindeki mülteci kampına nakledildi. Yenişehir Belediyesine kayyum atandıktan sonra, Demokratik Birlik Partisi (DBP) belediyeleri ve gönüllülerin yardımları ile ayakta kalan kampın geleceği tartışmalara neden olmuştu.

800’ü aşkın çadırın bulunduğu Yenişehir Fidanlık kamp sakinlerinin büyük bir bölümü Pazar gününden beri Midyat’taki kampa naklediliyordu. Kalan yaklaşık 20 aile de bugün nakledildi.

Irak ordusundan Suriye sınırında IŞİD operasyonu

Irak ordusu, Suriye sınırında IŞİD’in elinde bulunan bazı yerleşim bölgelerine yönelik bir operasyon başlatıldığını açıkladı.

Operasyonun, Irak ordusu, Irak polis birimleri ve yerel aşiretlerce oluşturulan bir çatı güç tarafından gerçekleştirildiği, ABD önderliğindeki koalisyon hava kuvvetlerinin de harekata destek verdiği açıklandı. Operasyonun ana hedefi, Fırat Nehri kıyısında bulunan Anah, Rava ve Al Kaim kasabalarını örgütten geri almak.

İstanbul turizminde 16 yılın en sert düşüşü

İstanbul’a 2016 yılında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 26 ile azalış ile son 16 yılın en sert düşüşünü gerçekleştirerek 9,2 milyona geriledi. Rus turistlerdeki kayıp yüzde 40’a dayandı.

Zor bir süreçten geçen turizm sektöründe, kayıplar verilerlerde de net olarak görülmeye başladı. 2016 yılında Antalya’dan sonra en büyük kaybı İstanbul yaşadı. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aralık ayında 821.809 kişi İstanbul’u ziyaret ederken, bu yıl rakam 674.030’a indi.

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik, Zeytinburnu ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre; 2016 yılında İstanbul’a gelen yabancı sayısı yüzde 25,9 düşüşle 9 milyon 203.987 oldu. Böylece İstanbul 2016 yılında 3,2 milyon turist kaybetti.

Yılın ilk altı ayında 4 milyon 441 bin 458 yabancı ziyaretçi, ikinci altı ayında 4 milyon 762 bin 529 yabancı ziyaretçi geldi.

2016’da İstanbul’a gelen İtalyan turist sayısında yüzde 52,2, Çinli turistlerde yüzde 45,4, Iraklı turist sayısında yüzde 43,1, Amerikalı turist sayısında yüzde 43,2 azalma olurken Alman turist sayısında kayıp yüzde 22,5 oldu. Rus turistlerde yaşanan azalma ise yüzde 40’a dayandı. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus