TÜRKİYE

4 yeni KHK Resmi Gazete’de yayınlandı

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 4 yeni Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayınlandı. KHK'lar ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluşundan 367 kişi ihraç edilirken, 124 kişi de görevine iade edildi. Gözaltı süresi 30 günden 7 güne düşürüldü, iki TV kapatıldı, OHAL işlemleri inceleme komisyonu kuruldu. Read More

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 682, 683, 684 ve 685 sayılı kararnamelere göre, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kurulması kararlaştırılırken 367 kişi görevinden ihraç edildi, 124 kişi de göreve iade edildi.

İki televizyon kapatıldı

Sivas Dijital Yayıncılık’a ait on4 ve Azermedia’ya ait İstanbul merkezli Kanal 12 televizyonları kapatıldı.

Gözaltı süresi 7+7 gün

Daha önce 30 güne çıkarılan gözaltı süresi 7 güne düşürülürken, bu süre cumhuriyet savcısının yazılı emri üzerine en fazla 7 gün daha uzatılabilecek. Ancak bu durum 23 Ocak 2017 öncesi gözaltılarda geçerli olmayacak.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu

KHK’larla yürürlüğe konulan işlemlerle ilgili başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruluyor. Komisyonun görev alanları şöyle:

Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması. (AA, DHA)

blog comments powered by Disqus