TÜRKİYE

4 Ocak 2017 Çarşamba akşam özeti

4 Ocak 2017 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik. Read More

4 Ocak 2017 Çarşamba günü yaşanan öne çıkan gelişmeleri sizin için derledik.

MHP’de ‘başkanlık’ istifası: Milletvekili Atilla Kaya, genel başkan yardımcılığı görevini bıraktı

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Hürriyet’in sorusu üzerine “Evet Atila Kaya’nın istifası az önce elimize ulaştı. Genel Başkan Yardımcılığından istifa etti” dedi.

İstifanın kabul edilmemesi gibi bir durum olabilir mi, sorumuza Büyükataman, “İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır, kendi beyanıdır. İstifa etmiştir” yanıtını verdi. Yeni bir görevlendirme yapıldı mı sorusuna ise, “Hayır henüz bir görevlendirme yapılmadı” dedi.

‘Fırat Kalkanı’ harekatında 2 asker yaşamını yitirdi

Suriye’de sürdürülen ‘Fırat Kalkanı’ harekatında IŞİD saldırısında 2 asker yaşamını yitirdi, 3 asker de yaralandı.

Kılıçdaroğlu: Laikliği savunan gençleri hangi gerekçe ile tutukladınız?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Anayasayı savunmak AKP Hükümeti tarafından suç kabul ediliyor. Laikliği savunan gençleri hangi gerekçe ile tutukladınız? Eğer var olan anayasanın değiştirilemez maddelerini savunmak suçsa, bu anayasaya yemin eden Cumhurbaşkanı ve AKP Hükümeti de suç işlemiştir” dedi.

Erdoğan: Herkesin aynı hayat biçimine sahip olma mecburiyeti yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 33’üncü Muhtarlar Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığım her işin, attığım her adımın, ağzımdan çıkan her sözün kamuoyunun gözü önünde cereyan ettiği bu uzun sorumluluk döneminde, hayat tarzı baskısı altında kalan acaba tek bir kişi var mıdır? Biliyorum ki dünyadaki ve ülkemizdeki herkesin aynı hayat biçimine sahip olma mecburiyeti yoktur. Ezan okunmasına tahammül edemeyenlerin, müezzinin üzerine yürünmesi ne kadar yanlışsa namaz kılmayana karşı zor kullanılması da aynı derecede yanlıştır” dedi.

Bankalara faiz oranlarının düşürülmesi konusunda çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başta kamu bankaları olmak üzere lütfen faiz oranlarını düşürün. Düşürün ki yatırımcı, girişimci çok daha rahat şekilde yatırımını yapabilsin. Üretim olursa bu sıkıntılı süreç başarıyla atlatılacaktır. Çok kazanacaktın, biraz az kazan. Zaten kendi paranla kazanmıyorsun ki bütün vatandaşın sana gelip, yatırdığı parayla kazanıyorsun. 10 kazanma, 5 kazan. Yatırımcı da bu şekilde yatırımlarına devam etsin, genişlesin ve istihdam sağlasın.”

HDP İstanbul eş başkanları adliyeye sevk edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında Doğan Erbaş ve Aysel Güzel’in bulunduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il yöneticisi 11 kişi, bugün İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. 21 HDP’li de Büyükçekmece Adliyesi’ne götürüldü.

3 ay süren Darbe Komisyonu’nda 142 saatte 51 kişi dinlendi

15 Temmuz ve FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Petek, komisyonun 3 aylık çalışma süresinin tamamladığını açıkladı. Petek, komisyonda 51 kişinin dinlendiğini belirterek, “142 saat 22 dakika bu salonda yaptığımız komisyon toplantısı düzenlemişiz. Komisyonumuzdan dört siyasi partiden sunulan önerge sayısı yetmiştir. Bugüne kadar 67’sine cevap alınmış, cevabı alınamayan yazıların cevabı beklenmektedir. Eski cumhurbaşkanı ve başbakanlara ve ilgili kurumlara yazı ile soru gönderdik. İstanbul çalışma ziyaretlerimiz son derece yararlı oldu. Kulenin nasıl işgal edildiğini, hava alanının nasıl karartıldığını, kulenin bizzat kurtarılmasında rol alan tanıkları dinledik. Öncelikle cumhurbaşkanının havalandığı Dalaman Havalimanı’nı ziyaret ettik ve dört kişinin bilgisini başvurduk. Bu çalışmalarımız 3 aylık süreye sığdırarak süre uzatımına başvurmadan çalışmaların hızlanmasına karar verdik. Rapor taslağı yazım çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

CHP’li Erdoğdu’dan Darbe Komisyonu eleştirisi: Anayasa değişikliğinde, terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili oy kullanabilir

Darbe Komisyonu’nun CHP’li üyesi Aykut Erdoğdu, darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılmamasını eleştirerek, “Bu Meclis rejim değişikliği ile sonuçlanacak bir anayasa değişikliğini oylamak üzere, eğer şayialar doğruysa eğer 120 milletvekili Bylock kullanmak ve çeşitli vesilelerle bu darbenin içerisindeyse önümüzdeki anayasa değişikliğinde terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili oy kullanabilir. İşte darbe komisyonu bunu açığa çıkarması gerekiyordu” dedi.

TBMM 15 Temmuz ve FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, komisyonun çalışmalarını bitirmesini eleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmadığını dile getirerek, “Bu darbenin siyasi ayağının ortaya çıkartılması gerekiyordu. Bu Meclis rejim değişikliği ile sonuçlanacak bir anayasa değişikliğini oylamak üzere, eğer şayialar doğruysa eğer 120 milletvekili Bylock kullanmak ve çeşitli vesilelerle bu darbenin içerisindeyse önümüzdeki anayasa değişikliğinde terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili oy kullanabilir. İşte darbe komisyonu bunu açığa çıkarması gerekiyordu. Bu da olmadı. Bizim bu Adil Öksüz meselesini aydınlatmamız gerekiyordu. Acaba Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakim ve savcılara bir talimat gitti mi, deliller nasıl yok edildi? 15 Temmuz darbe girişimi karanlıkta bırakılmış bir darbe girişimidir. Ne yazık ki komisyonun eli kolu çoğunluk partisi tarafından kırıldı” diye konuştu.

Böke’den OHAL tepkisi: Eğer uzatma kararından bakanların haberi yoksa bütün bakanlar istifa etmelidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, olağanüstü halin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasıyla ilgili “Kararda imzası olan bakanların, sözcülerinin ifade ettiği gibi bundan haberi yok. Eğer öyleyse o Bakanlar Kurulu’ndaki bütün bakanların hemen istifa etmesi gerekir. Ya da bakanların haberi var ama sözcülerinin haberi yok. O zaman da sözcülerinin istifa etmesi gerekir” dedi.

Bir kamyon faciası daha: Bu kez kurban 7 yaşında Mervan

Esenyurt’ta bir beton kamyonu 7 yaşında bir çocuğun ölümüne neden oldu. Arkadaşıyla kaldırımda yürüyen Mervan Buldu sokağa girmek için manevra yapan kamyonun tekerlekleri altında kalarak feci şekilde can verdi. Korkunç olay kaldırımı gören bir kameranın kaydına da yansıdı. Beton kamyonun sürücüsü gözaltına alındı.

Suriyeli çocuğun hastane hastane dolaştırılıp tedavi edilmemesinin ardından ölümüyle ilgili soruşturma

Antalya’da, Suriyeli 7 yaşındaki Ali İzzettin Ahmed’in, yüksek ateş şikayetiyle götürüldüğü 4 hastaneden nüfus cüzdanı olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiği iddiası sonrasında yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Kuzey Ormanları Savunması: İstanbul’daki askeri alanlar yapılaşmaya açılmasın

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’daki askeri alanların yapılaşmaya açılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine yönelik tehlikeye dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi.

Çevre Mühendisleri Odası’nda düzenlenen toplantıda Kuzey Ormanları Savunması üyesi Prof.Dr. Zerrin Bayraktar ve Ayşe Yıkıcı söz aldı. Basın açıklamasında “Askeri alanlardaki ormanlar, İstanbul’un geleceği olan Kuzey Ormanları’nın doğal parçasıdır; her şartta korunmalı, ormana dahil edilmelidirö vurgusu yapıldı. İstanbul’daki orman alanlarının 2012 yılında 710 bin hektar iken, 2015 yılında 637 bin hektara düştüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” denildi.

Gazeteci Ahmet Şık’ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

Sosyal medya üzerindeki bazı paylaşımları ve yazıları nedeniyle “PKK ve FETÖ/ PDY Silahlı Terör Örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Kayserispor sezon sonuna kadar Sergen Yalçın ile anlaştı

Kayserispor’da teknik direktörlüğe Sergen Yalçın getirildi. 19 Ocak tarihinde yapılacak olağanüstü kongrede başkanlığa getirilmesi üzerinde mutabık kalınan Erol Bedir, Sergen Yalçın ile sezon sonuna kadar anlaşma imzaladıklarını söyledi. Sergen Yalçın takımın Belek’teki kampına giderek yarından itibaren takımı çalıştıracak. (ZETE, Ajanslar)

blog comments powered by Disqus